עלייתו ונפילתו ומפח הנפש

יוסי דהאן

בעשירי לנובמבר בבוקר לאחר בחירתו של עמיר פרץ ליושב ראש מפלגת העבודה פורסם  כאן מאמר שכותרתו "זיק של תקווה", בין היתר, נכתב בו:

"לראשונה מזה נצח ניצת בפוליטיקה הישראלית זיק של תקווה, אפשרות לשינוי, ניעור וטלטלה של מימסד עייף, ציני ושבע. לאחר שנות דור של "קפיטליזם חזירי" ו"המתת חסד" של סדר היום החברתי, מתעורר סיכוי לסדר יום אחר. בינתיים מדובר רק בסיכוי והבטחה. מישהו חולל סערה במים העומדים של המדמנה הפוליטית הישראלית. ..

הפוליטיקה הישראלית וגם העולמית מליאה בדוגמאות של פוליטיקאים סוציאל דמוקרטיים בעלי מצע פרוגרסיבי שהגיעו לשלטון ועברו תוך זמן קצר תהליכי מהירים של שינוי אישיות ואמצו את סדר היום הניאו ליברלי המיליטריסטי השמרני הישן. חלקם לא יכלו לעמוד מול כוחות הנגד והגיעו למסקנה שעל מנת לשרוד אין ברירה אלא לקבל את כללי המשחק".

איש התקוות הגדולות, נושא נס המהפיכה החברתית והיונה משדרות שהפך לנץ בטחוני כושל וחסר מעצורים, הציג אתמול דרישה לתוספת תקציב של 30 מיליארד שקל לתקציב הבטחון לשלש השנים הבאות, במקביל הוא לוחץ על שלשה חברי כנסת מסיעתו להסכים לקיצוץ בתקציבי חברה ורווחה, קיצוץ שיפגע באנשים עובדים ובאזרחים חלשים, קיצוץ שגם כלכלנים שמרנים ואנשי עסקים סבורים שהוא שערורייתי ומיותר.

עמיר פרץ הוא כנראה סוס פוליטי בתהליכי גסיסה ואולי טוב שכך, נדמה שמעולם לא הייתה עלייתו של פוליטיקאי מבטיח צמודה כל כך לנפילתו. אבל הבעייה אינה הקריירה הפוליטית האישית של עמיר פרץ, גם לא האכזבה ומפח הנפש של רבבות מצביעיו, תומכיו ופעיליו אלא המכה האנושה שספגו כל אלה שנאבקים ליצור כאן סדר פוליטי וחברתי הוגן וצודק יותר, שבכל פעם מחדש נתקלים בפוליטיקאי ציני ש"האג`נדה החברתית והדאגה לחלשים" הם עבורם רק ריטוריקה חלולה ואפקטיבית שהם עושים בה שימוש קצר מועד בדרכם לפסגה. הניסיון להצית מחדש את זיק התקווה בקרב רבים ההופכים יותר ויותר ציניים נעשה קשה יותר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.