עוד דו"ח עוני, המצב משתפר לרעה

איציק ספורטא

אתמול פורסם דו"ח העוני שבישר כדרכו בשנים האחרונות על עליה בשיעור העניים בישראל, שיעורם של הילדים העניים עלה בשישה אחוז בשנה האחרונה ב-19% מאז 2002 וב-55% מאז 1998, אכן עליה מרשימה שצריך להתברך בה. בצפון, אותו עורף מוצק, שבו מבקר ראש הממשלה לאחרונה מידי יום כדי להתחזק בדעת הקהל שיעור הילדים העניים הוא 40.6%. כמו כן עלה שיעור המשפחות העניות העובדות עלה ב-10.5% בשנה האחרונה, שיעורם בקרב המשפחות העניות בגיל העבודה 56%, כך שרוב המשפחות העניות הו משפחות עובדות. עכשיו אני שומע ברדיו שיקוצצו קצבאות של הביטוח הלאומי בשנה הבאה כי המצב קשה והטנקים צריכים מעיל רוח או עוד משהו שיגן על הטנק הממוגן ביותר בעולם, והאזרחים שיחפשו את החברים שלהם.

אין לי מילים לבטא את הזעם והכעס שמתעורר בי כאשר אני קורא את הדו"ח הזה וקודמיו, אני לא מבין כיצד אפשר לעבור לסדר היום ולקבל את הממצאים הללו כאילו כלום. בכלל מעניינות התגובות לדו"ח, בדרך כלל האוצר שותק בימים בהם מפורסם הדו"ח, לא כך השנה. האוצר פרסם תגובה שהוגדרה באחת הכתבות כך: "באוצר בירכו אתמול (רביעי) על נתוני דו"ח העוני, שפירסם אתמול המרכז לביטוח לאומי". הם יודעים שיש לברך על ממצאים כה טובים. בתגובה עצמה כתב האוצר " לראשונה ניתן לראות כי המדיניות הכלכלית והתקציבית של הממשלות בשנים האחרונות הניבה פירות שהגיעו גם לעשירון התחתון. הדבר מוכיח כי, כפי שנאמר כבר בעבר, במלחמה בעוני אין קיצורי דרך. המענה לעוני הוא המשך השגת תוואי צמיחה גבוה שיגדיל את שיעור התעסוקה ויאפשר לממשלה להקצות משאבים לאלה שמחוץ למעגלי התעסוקה כמו קשישים ונכים מחד, ומאידך ולהשקיע השקעה ארוכת טווח בחינוך, בתשתיות, בתמרוץ ליציאה לעבודה וכיו"ב". למי שמעוניין לקרוא טקסט שבינו לבין המציאות יש קשר מקרי בלבד ראוי שיקרא את הטקסט הזה כי לפיו היום המצב טוב ובעתיד נחייה כולנו בגן עדן, רק השאלה מה יבוא קודם המשיח או גן העדן המובטח.

גם לשר הביטחון היה מה להגיד: "ראוי לזכור כי הממשלה הנוכחית שינתה את סדרי העדיפויות וביצעה כמה פעולות שעדיין לא באו לידי ביטוי בדו"ח הנוכחי, והראשונה בהן העלאת שכר המינימום". פרץ הוסיף כי "דרישות מערכת הביטחון אינן ולא יהיו על חשבון הפניית משאבים לצמצום הפערים בחברה הישראלית". לא להאמין, מזה אפשר להבין ששנה הבאה דו"ח העוני יגלה שיפור במצבם של עניים. גם נתניהו היה אומר תמיד שבשנה הבאה יהיה יותר טוב בשל פעולות הממשלה. היה לשר הביטחון ממי ללמוד.

ללא שינוי מהותי במדיניות הכלכלית לא יהיה שינוי בשיעור העוני, שינוי כזה יכול וחייב לבוא באמצעות לחץ ציבורי שיקיף, לא רק, את נפגעי המדיניות אלא גם את אלה הרואים עצמם כחברים במעמד הבינוני. ראוי גם שבעלי ההון למיניהם, שיש להם נגישות גדולה יותר מאזרחים אחרים לקובעי המדיניות, ישברו את שתיקתם בנושא וידרשו הפחתת העוני גם במחיר הטבות שהם מקבלים. כל אלה יחד עם תקשורת שתעלה את הנושא לסדר היום גם בלי פרסום דו"ח כזה או אחר יכול שיביאו לשינוי במדיניות.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.