דו"ח העוני ו"האל" שהכזיב

יהודית קנולר

דו"ח העוני שפורסם לאחרונה הציג שוב עלייה ברף העוני בישראל, בשיעור של 6% לעומת שנה שעברה. כל ילד שלישי הוא עני ושיעורם מכלל האוכלוסייה בצפון הארץ אף גבוה מכך ועומד על 40.6%.

הנתון הקשה הוא כי שיעור המשפחות העניות העובדות עלה ב-5% בשנה האחרונה ושיעורם הגיע ל-56 אחוז ממשפחות העניות.

מה זה עוני? העוני הוא כמובן יחסי ואדם יכול לתפוס את עצמו לפי תחושה סובייקטיבית. כעני אולם לעוני בישראל יש גם הגדרות מדויקות: מחצית מהשכר החציוני במשק, העומד כיום על כ-5,000- שקלים. משמע, הפרט הוא עני אם עליו לחיות מ2,500- שקלים לחודש.

יש חישובים שונים למשפחה ולא ניכנס לזה, די בכך שמשפחות שבהם ראש המשפחה ואף שני בני הזוג עובדים ישנה הכנסה שאינם מאפשרת קיום מינימלי.

זכות הקיום בכבוד היא זכות אזרחית יסודית. אין עדיין הגדרה למשמעות הזכות הזו וגם בית המשפט הגבוה לצדק לא מצא לנכון לקבוע את המסמרות בנדון, לאחר שדחה עתירה של גופים חברתיים כנגד קיצוץ הקצבאות הבטחת ההכנסה, במסגרת חוק ההסדרים, לפני שלוש שנים.

יצויין כי באותה תקופה נפגעו גם קצבאות הזקנה, והפסיקה קבעה כי גם בקיצוץ זה לא הייתה משום פגיעה בזכות הקיום בכבוד שכן לזקנים עומדת האפשרות לקבל תוספת הבטחת הכנסה. מעגל קסמים זה נשבר לאחר שהשנה הוחזרו קצבאות הזקנה לגובהם המקורי.

אלה שנלחמו למען הגדלת שכר המינימום נלחמו במלחמה הלא נכונה. שכן המלחמה הנכונה צריכה להיות השגת שכר מחייה בכבוד. מכון אדווה, בנייר עמדה שהוציא, מאת ד"ר שלמה סבירסקי ועו"ד עמי פרנקל, כבר בינואר 2001 מספר, כי שכר המחיה בכבוד הונהג ב-1994- בעיריית בולטימור ומאז הצטרפו אליה 50 עיריות וכיום מתפשטת בארה"ב התנועה להנהגת שכר מחייה בכבוד.

הרי גם אם יועלה שכר המינימום ל-1000- דולר,בארץ,  (מהלך שהוביל בזמנו עמיר פרץ ולמעשה נבחר על טיקט זה למשרתו הרמה), אין בכך כל רבותא, אם יתברר כי אין כל אפשרות מסכום זה לשלם שכר דירה, הוצאות חשמל ומיים, לקנות מצרכי מזון ולהבטיח חינוך ובריאות למשפחה. לכן יותר נכון הוא להרכיב סל מינימום של צריכה משפחתית שמביא בחשבון את כל ההוצאת ההכרחיות המינמיליות..

בבולטימור החלה התנועה הזו לאחר שהתברר, כי אחת התוצאות של ההפרטה הייתה  שעם העברת השירותים מן העירייה לקבלנים פרטיים ירד שכרם של העובדים, שהם משתכרי שכר נמוך מלכתחילה, בשיעורים שבין 25% ל-46%.

נתון בלתי מפתיע זה נובע כמובן מפער התיווך, שהכרנו אותו בעבר בהקשר לירקות ולפירות ועתה אנחנו מכירים את התופעה בהקשר של סחר בבני אדם. סחר בבני אדם מנוגד לאמנות בינלאומיות אולם המהלך הזה של תיווך כוח אדם הפך לתופעה כה מרכזית בחיים, ובישראל במיוחד כאשר הוא הובל, דווקא על ידי המשרדים הממשלתיים, עד כי לא נותר אלא לקרוא לילד בשמו.

בארה"ב העיריות שהיו ערות לתופעה חייבו בחוק עירוני את הקבלנים המבצעים עבודות עבור העירייה לשלם לעובדיהם לפחות 6.10 דולר לשעה, שעה שכר המינימום הפדראלי עמד על 4.5 דולר לשעה. החוק התקבל בעקבות פעילות בת שנה של איגוד עובדי הרשויות המקומיות וקבוצה של ארגונים כנסיתיים.

שכר המחייה בכבוד מחושב כשכר של משרה מלאה, המאפשר למשפחה קיום מעל לרמה של קו העוני. משמע, בארה"ב דווקא הגופים הציבוריים הם אלה שמובילים את המהלך של שכר המחייה בכבוד אשר, יש להניח כי יחלחל בסופו של דבר גם למעסיקים הפרטיים.

בארץ התקווה הגדולה של הפעילים החברתיים היה עמיר פרץ, ויסולח לי אם איני מקדימה לשמו את היותו שר הביטחון, התובע כיום למשרדו את עיקר תקציב המדינה.

פרץ מנהיג פועלים כריזמטי למדי הצליח בבחירות בהשג כפול. הוא גרף מספר קולות משמעותי למפלגתו ומאחר והפעילים המרכזיים על מצבעיהם עברו לקדימה, הרי בעצם זכה בהבעת אמון מצד ציבור שלא נמנה בעבר על המצביעים הקלאסיים של מפלגת העבודה. אי לכך האכזבה היא כפולה. יש כאלה שיאמרו "גם סתמנו את האף והצבענו למפלגה שאותה לא אהבנו בצורה מסורתית וגם לא השגנו את ההשגים החברתיים שלהם פללנו". מנגד קיבלנו שר ביטחון לא מקצועי חסר ניסיון שבמקום לבקש להיות ממונה על משרד חברתי, נפל למלכוד שהוכן בעבורו על ידי ראש הממשלה, שאף הוא כמנהיג חסר ניסיון צבאי, נסחף למלחמה לא מתוכננת, לא מעובדת ולדעת רבים – נטולת כל השג או תכלית.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.