הרהורים על דיוני התקציב

איציק ספורטא

כמידי שנה באזור אוגוסט ספטמבר מחליטה הממשלה על מסגרת התקציב. זהו גם זמן הדיון, הכאילו רציני, על רפורמות וקיצוצים ומה לא. השנה עקבות המלחמה המוצדקת ביותר מאז ומעולם, שיש שדימו אותה למלחמת 48 ושהייתה ארוכה מכל ייתר המלחמות האחרות,מערכת הביטחון ובראשה שר הביטחון רוצה להיות מתוגמלת על כישלונה במלחמה בעשרות מיליארדי שקלים, דיברו כבר על 34 מיליארד, הממעיטים מדברים על עשרה מיליארד בלבד. בתגובה משרד האוצר מאיים כדרכו על כבשת הרש, קיצוץ בקצבאות הביטוח הלאומי, ילדים, זקנה, אבטלה, עדכון שכר המינימום ועוד. מה לדעתכם/ן יקרה בסוף?

אנשי הביטחון כבר יודעים מה הם צריכים בלי לבדוק כלום, הכל כבר היה מוכן במגירות, האוצר פועל באותה דרך, לא בודקים, לא חושבים וכבר מקצצים, הכל מוכן במגירות. הפוליטיקאים הגאוניים שלנו משחקים את המשחק, כי בשבילם נראה שהכל משחק. שר האוצר בטון רציני טוען שאין לשנות את מסגרת התקציב כי ככה, וחברות הדירוג ומשקיעים בינלאומיים ועוד טיעונים מהסוג הנלוז הזה. שר הביטחון מגלה פתאום שהוא נבחר על יסוד תפישתו החברתית וטוען שלא יאפשר פגיעה בנושאים חברתיים גם על חשבון הביטחון. שר הפנים מחזיר לדיון את השוויון בחברה הישראלית באומרו: "לממשלה לא תהיה ברירה אלא להוריד את רמת החיים של כל אזרחי המדינה. בר-און אמר, כי עקב המלחמה בלבנון יהיה הכרח לקצץ בתקציבים החברתיים. לדבריו, על הממשלה לדאוג לכך שרמת החיים של כל האזרחים תרד בצורה שווה, כדי שהנטל יתחלק באופן שווה". לא שמענו את הגאון התורן הזה טוען את אותה טענה כאשר מדובר בנושאי אי השוויון ברשויות המקומית שנמצאות באחריותו. שר התמ"ת גם הוא מכריז בראש חוצות שלא תהיה פגיעה בילדים, אז תהיה פגיעה באחרים וגם בילדים. ראש הממשלה, זה שאינו נמצא בבונקר, אבל נראה שיבלה זמן לא מועט בחקירות מחקירות שונות, לא בדיוק מתבטא בנושא. רק להזכיר בזמן היותו שר התמ"ת הוא תקף את שר האוצר נתניהו על מדיניותו הכלכלית.   

עם כל הדיבורים על קיצוצים אנו שומעים שהאוצר מתכנן להעלות את ההוצאה הממשלתית ולהגדיל את הגירעון, כיצד זה יתכן? כרגיל, כאשר מדובר בנושאי ביטחון משנים את הכללים, אז לא 30 מיליארד אבל 10 חמישה עשר מיליארד ימצאו כדי לתת לצבא את ליטרת הבשר שלו. כאשר הוצעה אותה הצעה כדי לשחרר את החברה הישראלית מהעוני השורר בה, ולאפשר לאנשים, נשים ובעיקר טף לחיות בלי כבוד אבל גם בלי מחסור לא שרים ולא שועים ולא כלכלנים תמכו בכך, אבל כאן מדובר בביטחון אז למה לא, נתווכח קצת ובסוף נגיע לעמק השווה.

גם הליכוד מפלגת הכלכלה הלא נכונה מוכנה לתת רשת ביטחון לממשלה בנושא התקציב, כי המצב קשה וצריך להתכונן למלחמה עתידית שבא תבוא כי כיצד נחיה בלי איזה מלחמה או שתיים, לא כולם יחיו, אבל לא נורא. בנק ישראל גם הוא מתערב וטוען שיש להעלות מיסים, מה קרה להם הרי האוצר טוען שמיסים הם שורש כל רע, אבל הבנק מעדיף מיסים על הגדלת הגירעון. הפסקתי להבין, מיסים זה רע או טוב, גירעון זה רע או טוב?  

לקח קצת זמן אבל גם עיתון ימני כלכלית כמו "הארץ" הבין שהמדיניות הכלכלית בישראל היא מדיניות שתורמת תרומה חשובה ומהותית להגברת העוני, כך נכתב במאמר המערכת ביום שישי: "אלא שהסיבה העיקרית להעמקת העוני אינה עולה לדיון רציני. עוני אינו נמדד רק ברמת ההכנסה או בתכולת המקרר; הוא נמדד ביכולת הניידות התעסוקתית, ברמת הדיור והבריאות, ועוד בעשרות אמות מידה המקובלות בעולם. מדינת הרווחה, שנוסדה מחדש באירופה לאחר מלחמת העולם השנייה כדי לחזק את החברה, היא האמצעי היחיד העשוי היום לגונן על החברה הישראלית". בפסקה האחרונה במאמר נכתב: "את חיזוק הרשת הזאת אפשר לממן בדרכים שונות. למשל, בהחלת מס העיזבון ההגיוני והצודק. אין צורך להכריז שוב על "מלחמה בעוני", צריך רק לשנות את סדר העדיפויות". 

המשחק המלוכלך של אנשי הביטחון האוצר ובראש כולם הממשלה צריך להיפסק. נגנבה שמועה לאוזני שיש כנסת, ובכנסת יושבים חברי וחברות כנסת שהבטיחו הבטחות לרוב, הגיע העת שחברי כנסת, גם בקואליציה, יפסיקו לתפקד כרובוטים, יש מספיק כאלה במשרד האוצר ובממשלה, ויצביעו נגד תקציב שיפגע בשירותים הניתנים לאזרחי ישראל. כל מי שמאמין ומאמינה שהמדיניות הכלכלית בישראל גורמת במישרין לעוני שלא נראה כמוהו בארצות המפותחות בעולם חייב/ת להתייצב ולהצביע נגד, ועוד פעם נגד, בלי שום תירוצים ומשחקים. הגיע העת שישורטטו הגבולות בין ההגונות והוגנות, ההגונים וההוגנים, לאינטרסנטים המרפדים את כיסיהם של מי שלא חסר לא כלום ובדרך מחסלים כל אפשרות לחברה צודקת.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.