רם כספי ומזל כהן מדימונה

יוסי דהאן

גיא בן פורת העביר אליי את הקישור הזה המציג את משנתו החברתית והדמוקרטית של המושך בחוטים ופרקליט הצמרת עו"ד רם כספי, אודות הקשר הרצוי בין הון ושלטון. דברים דומים שמעתי מפי הפרקליט לפני כשנה באוניברסיטת תל אביב שם למדתי לא רק על יחסי הקירבה בין הון לשלטון אלא גם על היחסים האינטימיים בין הון ואקדמיה. מרצה מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב פנתה אליי והזמינה אותי להשתתף בפאנל על הנושא "בין הון ושלטון", דיון שייערך בפני משתתפי תכנית מיוחדת למנהלים של אוניברסיטת תל אביב. חברי הפאנל היו עורך הדין רם כספי, העיתונאי יואב יצחק ואנוכי, המנחות היו העיתונאית רונית ורדי ודוקטור אורה סתר מבית הספר למינהל עסקים.

נסעתי בבוקר לרמת אביב ועליתי לקומה בה אמור היה להתקיים הכנס, הייתי בטוח שאיני בקומה הנכונה ושנקלעתי בטעות לבר מצווה או חתונה של מישהו שהחליט לחגוג באותו בוקר את האירוע המשפחתי המשמח בבניין האוניברסיטה. השולחנות היו עטורי פרחים, דיילות, או אולי עובדות אוניברסיטה שעברו הסבה זמנית, קידמו את פני המשתתפים ומזנון קפה שבו אתה יכול להזמין מהדייל את הקפוצ`ינו שלך בכל סגנון שעולה על דעתך. לא היה שום דמיון בין האנשים שהסתובבו ברחבת הכניסה לבין קהל סטודנטים רגיל. הקהל הורכב מקצה החוד של האלפיון העליון. חברי התכנית המיוחדת האקדמית הזו היו מה שנהוג לכנות "צמרת המשק הישראלי", אלה ששרי אוצר נוהגים להזמין לביתם לפני שהם מעלים על הכתב את פרטי תקציב המדינה.

הצמרת כללה את הדנקנרים והאדלרים, בעלים, יושבי ראש דירקטוריונים ומנהלים של התאגידים הגדולים במשק, לקבוצת הסטודנטים הזו היה  גם מרכז: מר יעקב גלברד שהיה בזמנו מנכ"ל פלאפון שפתח את הכנס ולאחר מכן העביר את רשות הדיבור לפרופסור איתמר רבינוביץ` – נשיא האוניברסיטה שהתפנה מעיסוקיו ובא במיוחד בשעה מוקדמת זו של הבוקר לברך את קבוצת הסטודנטים היקרה הזו, שחלק מהם יכולים בעתיד לקבוע את גורלה של האוניברסיטה. הדיון היה עוד אחד מהדיונים המתסכלים שבסופו אתה שואל את עצמך בשביל מה הייתי צריך את זה. עורך הדין כספי, שחלק מלקוחותיו ישב באולם, לא ראה שום בעיה בקשרים בין הון ושלטון וחשב שיש לחזקם, העיתונאי והתחקירן יואב יצחק הצטרף אף הוא לדברי החנופה לאליטה העסקית וטען שיש לנו קהיליית עסקים מוסרית ומצוינת, והסטודנטים, ראשי המשק, לא הבינו מה אני מבלבל להם את המוח על שיקולי צדק חברתי, אחריות מוסרית אישית והיגיינה ציבורית של תרבות דמוקרטית.

 

נחזור לפרקליט הצמרת והחבר הבכיר במפלגת העבודה – רם כספי, אלה הדברים שהוא פחות או יותר אמר באותו כנס ואתמול פורסמו ב Y-net, החידוש היחיד מאז היא דמותה של מזל כהן מדימונה.

" "הקשר בין הון לשלטון הוא מבורך", אמר היום (ג`) העו"ד הבכיר רם כספי המשמש כפרקליטם של אחדים מבעלי ההון בישראל, בכנס אגף שוק ההון של האוצר בתל אביב. "צריכה להיות ברית בין הון ושלטון, ולא יריבות. אנשי עסקים לא צריכים להתבייש כשכותבים שהם פוגשים פוליטיקאים. הסיסמה `הון ושלטון` היא ריקה מתוכן והיא גם מסוכנת כי היא משתקת את המערכות.

"יש מדינות פי עשרה יותר מושחתות מישראל, ולא הכל מושחר כאן. האם אתם רוצים שכל ההון יברח מכאן ושתהיה כאן אלבניה? מאיפה יבוא הכסף לרווחה אם לא מההון? ההנהגה שלנו משותקת כיוון שאנשי המפתח מפחדים מהתקשורת. מקבלי ההחלטות לא חושבים על מה נכון, אלא על מה יכתבו ואיך זה ייראה.  

"לגיא רולניק וסבר פלוצקר יש יותר השפעה על מקבלי ההחלטות מאשר עידן עופר (עידן עופר, יו"ר החברה לישראל, ת.ג.) או גליה מאור (מנכ"ל לאומי, ת.ג.). אם שר האוצר מקבל הודעה ממזכירתו שעידן עופר מחפש אותו וגם מזל כהן ממקומון בדימונה, הוא יחזור יותר מהר למזל כהן וזה חמור". 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.