על עתידו של פגר

יוסי דהאן

ב"הארץ" מפרסם אסף כרמל ראיון עם הנשיאה החדשה של מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר. דורנר דוחה בצדק את הדרישה של עמותות כגון "זכות הציבור לדעת" ו"אומ"ץ" להקים ועדת חקירה לבדיקת התנהגות התקשורת במלחמה. דרישה לתקשורת פטריוטית שתמנע ממנה למסור לציבור מידע שעלול להזיק למצב הרוח של האומה. דרישה כזו מהווה לדעתה פגיעה בחופש הביטוי. בהמשך פורשת דליה דורנר את תכניותיה לשיקום מועצת העיתונות, גוף שיצא לי להשתתף באחת מישיבותיו שהתנהלה כקרקס כאשר נציגי הציבור ונציגי העיתונאים מגדפים זה את זה.

 עמדותיה של הנשיאה לאורך הראיון נשמעות ראויות ומשכנעות עד שמגיעים לשתי השאלות האחרונות:

את מתכוונת להידרש לעוד תופעות מטרידות בתקשורת, כמו למשל תנאי ההעסקה של חלק גדול מהעיתונאים שעובדים על פי חוזים אישיים דרקוניים?

"אני לא יכולה לענות לך על השאלה, אני צריכה לבדוק את העניין. אל תשכח שבמועצה יושבים גם המו"לים, המעבידים. אני לא בטוחה שהמועצה יכולה להתעסק בזה, על כל פנים זה לא בכללים שלה. אני יכולה להגיד שמועצות עיתונות בעולם לא עוסקות בזה. בשביל זה יש ארגונים של עיתונאים. מה שנכון, קרה תהליך במדינת ישראל שהעובדים חדלו להתארגן וחשבו שיהיה להם יותר טוב עם חוזים אישיים. בתיאוריה צריך להתארגן".

בפרקטיקה זה לא עובד.

"אם העיתונאי לא מגן על עצמו, זה עסק ביש. תשמע, אם המועצה תשמור על חופש הביטוי וכללי האתיקה ותכין השתלמויות ובזה אני אגמור את הקדנציה, אני חושבת שאמלא את הציפיות שלי מעצמי".

עיתונאים מפוחדים העובדים בתנאי ניצול ובשכר רעב אינם יכולים לממש את הזכות לחופש הביטוי, אכן אחת החולשות המבניות של מועצת העיתונות היא מימונה על ידי המו"לים השולטים בה למעשה, והמהווים במידה רבה אויביו של חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת, כל מה שעל השופטת בדימוס לעשות זה לקרוא על מעלליהם של המו"לים הללו בשנים האחרונות.

צמצום תפקידה של מועצת העיתונות לדיון אקדמי עקר בכללי אתיקה והכנת השתלמויות לכתבים לא יממשו את תקוותיה של הנשיאה החדשה, שמהר מאד עלול להתברר לה שהיא עומדת בראש גוף, שעמיתה לבית המשפט העליון, יצחק זמיר, כינה "פגר".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.