המקצץ מהקיצוץ פטור

איציק ספורטא

קמתי בבוקר ובדקתי בעיתונים דיווחים על ישיבת הממשלה בה הוחלט על תקציב המדינה ל-2007, מרוב דיווחים התבלבלתי. האם הוספו לתקציב 800 מיליון (לפי דברי הממונה על התקציבים) או מיליארד וקצת (לפי הכתבה ב"הארץ")? האם תקציב החינוך הועלה ב-593 מיליון שקלים ועוד 660 מליון לשלוש שנים או ב-80 מיליון? זאת לזכור, בהצעת התקציב יש קיצוץ של 3.85 מיליארד שקל בתקציבי המשרדים השונים כדי לממן חלק מההגדלה בתקציב הביטחון, אז כאשר מדברים על תוספת תקציב האם זוהי תוספת לאחר הקיצוץ או תוספת בהשוואה לשנה שעברה? אם זו תוספת לאחר הקיצוץ אזי הופחת הקיצוץ ולא הוגדל התקציב.

כיצד ממנים את הגדלת התקציב? קיצוץ של 150 מיליון שקל בתקציב המדען הראשי והייתר מהרזרבה. אם נדע כמה רזרבה נשארה נדע עוד כמה לירות יש בקופה כדי לחלק לחברי וחברות הכנסת. במצב הנוכחי הגביר מהאוצר מסתובב ובכיסו סוכריות וממתקים וקצת אבנים צבעוניות שבהן הוא מסנוור את עיני הילידים שאינם יכולים אלא להודות לו על טוב ליבו.

הבעיה המרכזית בקבלת ההחלטות בנושא התקציב היא שברגע שגובש התקציב הוא משמש כבסיס לדיון  וקשה לשנות אותו. המדיניות ברורה גם במצב אידיאלי התקציב יוגדל רק בקצב גידול האוכלוסיה, 1.7%, כך שההוצאה לנפש לא עומדת לגדול משמעותית בלי קשר לצמיחה הכלכלית. האוצר בא מוכן לדיון התקציב ברשותו רזרבות וגן חיות שלם מה שנותן לשרים הרגשה שהם משפיעים (שימו לב שאף אחד לא דרש לבטל את הפחתת קצבאות הביטוח הלאומי). השרים מצידם משחקים את המשחק ומצהירים על ההצלחה האדירה שלהם בדיונים עם האוצר, שמעתי ברדיו את שרת החינוך מאושרת מהגדלת תקציב החינוך (למי שמעוניין/ת לבחון את מצבה היחסי של מערכת החינוך בישראל תמצית הדו"ח של ה-OECD, 61 עמודים). כולם מרוצים  ומצבם של אזרחים רבים בישראל ממשיך להתדרדר.

אתמול בישיבתה של ועדת הכספים (נכחו חמישה חברי כנסת) בנושא דו"ח העוני אמר מנכ"ל הביטוח הלאומי: "מספר העניים בישראל צפוי לגדול ב-2007. העשירים יתעשרו בזכות המשך הרפורמה במס ואילו מצב העניים יוחרף בשל הכוונה להקפיא את קצבאות הביטוח הלאומי ושכר המינימום". אבל זה לא ממש מעניין את שרינו הנכבדים הם הרי עוסקים בענייני המשרדים שלהם ולא במצבה של החברה בישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.