גזענות והפלייה בחברה הדתית חרדית

בני

תופעת הגזענות העדתית בחברה הדתית והחרדית ידועה לכל, ולמרות זאת מחוץ לחברה הזו היא מודחקת, כמעט שאין מדברים עליה או פועלים בכדי למגר אותה, גם האיכפתיים ובעלי הרגישות החברתית שבתוכנו. מה שמטריד הוא שלעומת המצב בחברה הכללית שבה גילויי גזענות נגד מזרחיים (יהודים) אינם קבילים, לפחות כלפי חוץ, ונדרשת ביקורתיות ואיכפתיות בכדי לאתר מניעים גזעניים נסתרים בתקשורת או בספרות או בציבוריות בכלל, בחברה החרדית הגזענות גלויה לעין, מדברים עליה, מצדיקים אותה, ובשנים האחרונות אף מטפחים אותה במרץ. המגמה איננה של נסיגה אלא להיפך. כמה דוגמאות מקוממות במיוחד: בחברה החרדית בנות בגילאי תיכון לומדות בדרך כלל ב`סמינרים למורות` שהם מוסדות בסטאטוס מוכר שאינו רשמי של משרד החינוך. הרוב המוחלט של הסמינרים הללו בהנהלה אשכנזית. בעבר, אחוז הבנות הספרדיות שלמדו בהם היה זניח לחלוטין, רוב הבנות שביקשו להתקבל נדחה בעוון היותן ספרדיות. היום חל `שיפור` בכך שמנהלי הסמינרים הסכימו לקצבה של שלושים אחוז בנות ספרדיות, ואף לא אחוז אחד יותר, בדומה למכסות שהיו נהוגות באוניברסיטאות אירופיות בזמנים אחרים לסטודנטים יהודיים. כל שנה מאות בנות נידונות להישאר בביתן או להצטרף לחוגי ערב או מוסדות מקצועיים ברמה ירודה וללמוד תפירה וכו`. לאחרונה, אחד ממכריי שבתו השלישית נדחתה מחמש סמינרים שונים בשל מוצאה, מת מדום לב תוך כדי ההתרוצצות בניסיון למצוא לה מקום לימודים הולם. קיראו ב Y-net. 

זהו אולי המקרה עם התוצאות החמורות ביותר, אבל ישנם עוד מאות ואלפי מקרים של צער וכאב לב קשים מנשוא שמובילים לפגיעה במשפחה כולה, בפרנסה ובמקרים קשים לגירושים. מעל לכל מדובר בהשפלה שקשה לתאר. לא יודע אם יש מקום בחברה היהודית בארץ שאנשים מושפלים כך בשל מוצאם. המצב במוסדות החינוך לבנים (שהוא נפרד כמובן בחברה החרדית ממוסדות החינוך לבנות) מעט טוב יותר, ועדיין חמור. דוגמא מרתיחה אחרת היא ועדות האפליה לקבלה ליישובים החרדיים, שהוקמו רובם ככולם על אדמות מדינה. ועדות הקבלה הללו מפלות לאור יום מזרחיים אך ורק בשל מוצאם, בלי שום קריטריון מהותי כלשהו.

כאדם דתי, היחס של החברה שלי לבעיה מוציא אותי מדעתי. לא רק שיש גילויי גזענות בחברה הדתית יותר מבמקומות אחרים, נדמה שאפשר לדבר על קורלציה הפוכה בין מידת הדתיות שלך למוסר (או חוסר המוסר) האנושי הפשוט שלך. האפליה מנומקת בדרך כלל בנחיתות בסיסית של מזרחיים, ובנחיתות של התרבות שלהם (שהביטוי העיקרי שלה בחברה החרדית הוא כמובן בדת, אתם דתיים פחות טובים, לא רק אנשים פחות טובים).

למה אני מעלה את זה כאן, באתר שמן הסתם מרבית קוראיו רחוקים מהחברה החרדית ועוולותיה? ראשית, חשוב לעורר מודעות לבעיה ולהבין שתביעה מוסרית מתמדת, בלי הפסקה, של אנשים מבחוץ לציבור החרדי לחדול מגזענותו הבוטה אולי תועיל בסופו של דבר לצמצם את מימדי הנגע. הרי החרדים לא חיים בבועה מנותקת לחלוטין, ואפשר לראות שתביעות מוסריות אחרות כמו הגברת שיעור ההשתתפות בנטל הביטחוני או הכלכלי חלחלו במידה כלשהיא במשך השנים. יותר מכך, עצוב לראות שפתרון לא יצמח מהחברה החרדית פנימה, חרדים ספרדים רבים משלימים עם מר גורלם, ועם השנים מפנימים אט אט את העובדה המרה שהם נוצרו נחותים יותר. האפשרות שלהם למחות על הגזענות באיצטלה דתית שמלכתחילה לא היתה רבה נחלשת עם השנים.

שנית, אני מבקש לטעון שהגזענות הזו קשורה קשר הדוק לגילויי גזענות והתנשאות תרבותית נגד מזרחיים בחברה הכללית. כאן אומרים בקול מה שאחרים אולי מתביישים לומר.

אם לחשוב על הדת כמרכיב של תרבות או זהות (גם אם לא מרכיב עיקרי), ההתנשאות הדתית על הספרדים בחברה החרדית קשורה להתנשאות התרבותית בחברה הכללית. `התרבות שלנו (המערבית) נעלה יותר`, בין היתר מבחינה דתית. ראו למשל מה לומדים בחוגים למדעי היהדות באוניברסיטאות, אילו הוגים, אילו ספרים. זה חלק מהבעיה, אם אתה תופס את האפליה בשורשיה התרבותיים ולא רק בביטויים המעשיים שלה.

שלישית, וזו נקודה כאובה במיוחד, נדמה לי שגם פעילים חברתיים ואנשים שמודעים לעוולות ולאפליה עדתית בחברה הכללית מגלים פחות איכפתיות לנעשה בחברה החרדית. למרות שהעוולות בשתי החברות דומות בציבור החרדי הן באות לידי ביטוי  באופן מכוער וגס הרבה יותר. יש איזושהי קבלה או השלמה עם הגזענות החרדית, כאילו היא עניין תרבותי פנימי של החברה הזו, שיש לו מקום במסגרת הרב תרבותית. בתי המשפט או מבקר המדינה יכולים היו לצמצם את התופעה בכמה פסקי דין או חוות דעת מדויקות. אפשר היה לעצור תקציבים לכל מוסד מפלה, להעמיד לדין פלילי מנהלים שמפלים תלמידים מזרחיים ומצהירים על כך בריש גלי (ויש לא מעט כאלה בחברה החרדית), או רבנים שקוראים לאפליה. או למשל בעניין ועדות הקבלה של היישובים החרדיים, מדוע אי אפשר ליישם את בג"ץ קעאדן? הרי הדברים ידועים לכול והאפליה נמשכת לאור יום. אם האגודה לזכויות האזרח או גופים חברתיים אחרים היו פועלים בנושא במרץ, תוך הכרה בעליונות עמדתם המוסרית ביחס לאפליה ובלי שום התבטלות מוסרית בפני החברה הדתית ומניעיה הדתיים כביכול לגזענות, המצב יכול היה להשתפר.

כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.