חבל אבל – תוצאות הבחירות בשבדיה

עמי וטורי

מספירת מרבית הקולות בבחירות הכלליות בשבדיה עולה שיש רוב למפלגות המרכז והימין. בפרלמנט השוודי יש 349 מושבים העתידים להתחלק באופן הבא. הסוציאל-דמוקרטים הם המפלגה הגדולה ביותר עם 130 מושבים. לרשימת השמאל (הקומוניסטים) 22 מושבים ולמפלגת הירוקים 19 מושבים. סך- הכול 171 מושבים לשמאל. למפלגות המרכז והימין 178 מושבים מהם 29 ל"מפלגת המרכז" השמאלית (אחת המנצחות העיקריות בבחירות האחרונות), 24 למפלגה הנוצרית דמוקרטית שאיבדה שליש מכוחה, 28 לליבראלים שאיבדו כמעט חצי מכוחם עקב שערוריית הפריצה למחשבי הסוציאל-דמוקרטים ו 97 מושבים למפלגת המתונים השמרנית שהתחזקה משמעותית על חשבון הליבראלים והנוצרים דמוקרטים.

המודל השבדי מובטח הודות לכך שגם בפרלמנט החדש יש 200 חברים המחויבים לו באופן טוטאלי (171 חברי הפרלמנט מהשמאל ו 29 חברי הפרלמנט של מפלגת המרכז). כמו כן לא בטוח בכלל שקואליציית המרכז ימין תחזיק מעמד 4 שנים מאחר ומפלגת המרכז עשויה לחבור לסוציאל-דמוקרטים ולירוקים אם יתגלעו חילוקי דעות חמורים בינה ובין יתר המפלגות בגוש זה.

לפי ההסכמות הנוכחיות הממשלה החדשה אם תקום לא תפריט את חברת החשמל השבדית, לא תוריד את גובה דמי האבטלה, ותגדיל גם היא את קצבאות הילדים ואת הסיוע בשכר דירה לפנסיונרים. השינויים שכן צפויים הם הקלות בחוק העבודה השבדי הקובע ש"אחרון נכנס ראשון יוצא" חוק שגורם לכך שקשה יותר לפטר עובדים ותיקים. הממשלה החדשה מעדיפה להחליפו בהקלות במיסוי למי שיעסיק עובדים מבוגרים. הממשלה החדשה אמורה גם לבטל את מיסי הרכוש הקיימים ולהוריד את נטל מס ההכנסה ע"י ריווח של מדרגות המס. סך ההורדות אמור להוריד את נטל המס הכולל בשבדיה כאחוז מהתוצר מכ- 50% מהתוצר כיום לסביבות ה-48% מהתוצר עד שנת 2008. במסגרת הממשלה החדשה אין איום על המודל הרב תרבותי השבדי ש"מפלגת המרכז" והמפלגה הליבראלית מחויבות לו לא פחות מהסוציאל דמוקרטים.

הסוציאל-דמוקרטים שקיבלו תוצאה דומה לזו של בחירות 1998 לא לקחו את ההפסד קשה מידי. רבים במפלגה חשים שכמה שנות אופוזיציה יוליכו לרענון פנימי הכרחי. לעומת זאת ברשימת השמאל יש כעס רב על "המפלגה הפמיניסטית" שלא עברה את אחוז החסימה וגזלה מהם קולות רבים (אחוז החסימה בשבדיה עומד על 4%).

הבעיה אם ניצחון המרכז ימין מצויה בעיקר במישור הסמלי. שבדיה הפכה לא רק בישראל אלה גם במרבית ארצות אירופה ובקנדה למכה ולמודל של השמאל הדמוקרטי. בעיתונות השמרנית יזכה הפסדם של הסוציאל-דמוקרטים לכותרות ענק בניגוד למשל לכותרות הצנועות שדיווחו על חזרתו לשלטון של השמאל בנורבגיה או על התחזקותם של הסוציאל-דמוקרטים בפינלנד שבה קיימת קואליציה של הסוציאל דמוקרטים ו"מפלגת המרכז הפינית" הדומה מאוד ל"מפלגת המרכז" בשבדיה. בישראל נצטרך כנראה להסתפק באיזה מאמר מערכת מלומד שבוא יבוא ובו יסבירו לנו "שאפילו בשבדיה הסוציאליזם מת". "אז שלא יעבדו עליכם!".    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.