מעצמת החירות על פי "דה מארקר"

יוסי דהאן

דפנה מאור מפרסמת ב"דה מארקר" ידיעה גדולה ומשמחת על שיפור מעמדה של ישראל במדד החופש הכלכלי. מי יכול להתנגד לשיפור במדד שמודד חופש, אני מניח שרוב האנשים מעדיפים חופש על פני אי חופש.

הידיעה מספרת שישראל מדורגת במקום 36 מתוך 161 מדינות במדד החופש הכלכלי וישראל שיפרה את דירוגה, בעיקר בזכות ירידה של 2% בשיעור המכסים שלה ואולם רמת מס ההכנסה האישית הגבוהה – 50% – מקלקלת את השורה. כוויית, ירדן, סעודיה ואיחוד הנסיכויות הצטרפו לישראל בשורת המדינות בעלות חופש כלכלי רב.

באשר למדד החופש הכלכלי עצמו, דפנה מאור כותבת בנייטרליות גמורה ש"מדד החופש הכלכלי (IEF) מתפרסם מזה 12 שנים על ידי העיתון "וול סטריט ג`ורנל" והריטג` פאונדיישן, צוות חשיבה מוושינגטון", כאילו היה מדובר בחבורת מדענים ניטרליים, נטולי פניות ואובייקטיביים ממוסדות מדעיים עתירי יוקרה שלקוראים לא צריך להיות שום ספק במהימנות, חוסר משוא הפנים ויושרם של מודדי החופש הללו.

על מנת להמחיש את האובייקטיביות של מדד החופש הכלכלי, תארו לעצמכם שהייתה מתפרסמת ב"הארץ" ידיעה שמדד זכויות האדם שיצרו מועצת יש"ע והעיתון "מקור ראשון" מגלה שהשנה חל שיפור ניכר במצב זכויות האדם של הפלסטינים בשטחים.

תחילה על הריטג` פנדיישן זה לא סתם "צוות חשיבה מוושינגטון" כפי שמציינת כותבת הידיעה, ב"פנדיישן" הזו לא סתם חושבים אלא ממקדים את החשיבה בכיוון אחד בלבד – ימני קיצוני. Heritage Foundation הוא מוסד שעל פי דברי מייסדיו מטרותיו הם, "לנסח ולקדם מדיניות שמרנית המבוססת על עקרונות של שלטון מוגבל, חירות אישית, יוזמה חופשית, בטחון לאומי וערכים אמריקאיים מסורתיים". את הגוף הזה יסד בשנת 1973 איל בירה אמריקאי בשם Joseph Coors מממנים נוספים של המוסד הזה כוללים מאה תאגידים אמריקאיים גדולים ביניהם בנק צ`ייס מנהטן, פורד, ג`נרל מוטורס, פרוקטר גמבל ואחרים. השפעתו הגדולה של הגוף הזה בתחום מדיניות החוץ הייתה בתקופת ממשל רייגן ונוטים לייחס לו זכויות היוצרים על הביטוי שיוחס לברית המועצות "Evil Empire". באשר למדיניות כלכלית אנשי הגוף הזה הם מחסידיה הגדולים של כלכלת הטפטוף או מה שמכונה "כלכלת ההיצע השולי" שבקיצור ממליצה על מתן הטבות לעשירים ליצירת צמיחה שפרוריה אמורים לטפטף למעמד הבינוני והעניים.

באשר ל"וול סטריט ג`ורנאל", היומון המוצהר של בעלי ההון ואנשי הכספים האמריקאיים, זהו עיתון שהקו המערכתי שהוא נוקט ימני הרבה יותר אפילו משל קוראיו.

ומה עם מדד החופש הכלכלי? כיצד מוגדרת חירות כלכלית? אז כנראה שאין שום קשר בין המדד לבין איזשהו מובן משמעותי של מושג החירות. כל מה שהמדד מודד הוא האם המדינות השונות מתנהגות על פי האידיאולוגיה הימנית הכלכלית הקיצונית של מחבריו.

כך על פי המדד ככל שיש פחות חוקי עבודה ושיעורי המס נמוכים יותר גדלה מידת החירות של המדינה. לא מפתיע שמצבה של ישראל משתפר, בתוך כמה שנים ישראל תהפוך למעצמת חירות כאשר רוב כוח העבודה במשק יועסק באמצעות חברות כוח אדם ושיעור המס על העשירים יהיה זהה לזה של המעמד הבינוני, אין ספק שהעשירים ייהנו מחירות רבה יותר שאותה הם ישיגו בין היתר באמצעות שעבודם של העובדים. כך על פי המדד הזה קנדה, שבה שיעור המס גבוה יותר, היא מדינה פחות חופשית מארצות הברית, מעניין היה לשאול מה חושבים על כך אזרחי שתי המדינות הללו.

לא פלא שהגיבור של הפרק הישראלי הוא בנימין נתניהו, חבר כבוד במסדר האבירים הארכי שמרני של הקרן. על מנת לגלות את העובדות הללו דפנה מאור לא הייתה צריכה לבלות חודשים ארוכים בתחקיר ארכיוני, שיטוט של עשר דקות באינטרנט היה חושף בפניה את מדעיותו של מדד החירות הזה, מידע שמן הראוי היה לציין בפני קוראי העיתון, אבל אולי לנוכח הזהות האידיאולוגית בין הפנדיישן, הג`ורנאל והדה מארקר אפשר להבין מדוע עדיף שמידע כזה לא יתפרסם במגזין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.