דיקטטורה, עולם שלישי, לא יכול להיות

איציק ספורטא

אתמול אמר הסטטיסטיקאי הראשי: "הסכנה ללמ"ס קיימת גם בגלל שיחסית למדינות אחרות, הביקוש לנתונים נכונים ואמינים בישראל נמוך. חלק ממשרדי הממשלה, ואני מתכוון לאלו שמקבלים החלטות ומציקים לנו, לא מעונינים שיהיו נתונים לבדיקת המידע המגמתי שהם מדליפים לתקשורת. יש ביקוש לנתונים, אבל לנתונים שיראו שהמממן צודק. החזקת המידע בידי גופים פרטיים, ללא אפשרות נגישות של גופים כמו הלמ"ס, הופך אותנו למדינה השייכת לעולם השלישי. הדבר פוגע בהכרח ביכולת מקבלי ההחלטות לקבל החלטות מושכלות הנוגעות לתחומי החיים של האוכלוסיה בישראל". בשנת 2003 אמר: "משנות השבעים עוסקים אנשי האוצר בתעמולה, במקום לספק נתונים".

מדיניות התעמולה מצליחה יותר ויותר ראש הממשלה שטען כנגד המדיניות הכלכלית של האוצר בהיותו שר התמ"ת, מיישם אותה כאילו אין מחר. ביקורו הגרוטסקי בבית התמחוי, לפני הבחירות,  ממחיש יותר מכל את הציניות וחוסר היושר שלו. סוחר הנדל"ן המוצלח מוכן מפעם לפעם לאכול מרק בבית תמחוי כדי להיבחר ואחר כך לקצץ ולהקפיא קצבאות של הנהנים העיקריים מבתי התמחוי, כי האוכל שם כל כך טוב. שר אוצר שנעלם ברחבי הדמוקרטיה הסינגפורית המשגשגת ממלמל מילות כלכלה נכונה ובדרך מוריד מיסים בשווי של שלושה מיליארד שקל בתוספת להורדת המע"מ ב3.5 מיליארד שקל ואחר כך מיילל שצריך לשמור על התקציב ואין כסף לזה ולזה וגם לאחרים. איני רוצה אפילו לכתוב על מפלגת העבודה ונציגיה הסוציאל דמוקרטיים בממשלה בדמות שימחון, הרצוג, פינס, כבל ובראשם שר הביטחון שנמנע בהצבעה על התקציב.  

עם חדלי אישים כאלה אין פלא שאידיאולוגים היושבים בצמתי החלטות, וכאלה קיימים לרוב במשרד האוצר מטפללים את המערכת כך שיעשה רצונם. מעניין שאלו המדברים על שוק חופשי מחפשים ומקבלים שליטה מוחלטת בקבלת החלטות עד כדי "דיקטטורה ביורוקרטית" (כדברי יצחקי) כאילו כל החוכמה מצויה בידי כמה פקידים באוצר שלמדו כמה תיאוריות מופרכות (אין בהן דמוקרטיה, היסטוריה, שוויון, עוני) ובגלל קוצר דעתם חושבים שהעולם אמור להתנהג לפיהן ואם לא אז יש לשנות את העולם,  והפוליטיקאים נותנים להם.   

חברת הכנסת יחימוביץ` אומרת: "יוצא בסופו של דבר ספר של מאות עמודים (התקציב) שאין אף שר שקרא אותו או יקרא אותו. ואז יש את שיטת הפרד ומשול. כל שר מקבל את החלק שלו, אבל אף אחד לא יודע מה קורה במכלול המלא. חברי הכנסת מקבלים את התקציב 4 ימים לפני ההצבעה והם לא יכולים, גם אם ירצו, לקרוא את כולו ולהגיב עליו". תאור שה של שרים עצלנים לא מפתיע, גם לא של חברי כנסת שלא יודעים מה תפקידם, אפילו לקרוא קשה להם, הבעיה שגם אם היו קוראים לא בטוח שהיו מבינים, ואם היו מבינים לא בטוח שלא היו מסכימים.

  

הטענות עד כאן ידועות אני רק לא מבין למה הכנסת אינה משנה את דרך קבלת ההחלטות הזו, כל מי שעיניו בראשו רואה שמדיניות הממשלה גורמת לתורים בלתי אפשריים במרכזי חלוקת המזון לקראת החג ולהגברת העוני, וחברי הכנסת, ברובם, לא עושים כלום, חלק כי הם באופוזיציה ואין להם מה לעשות, חלק בקואליציה כי עליהם לעמוד בהסכם הקואליציוני ועוד. הכנסת חייבת לעמוד על כך שלפני שהתקציב מאושר בממשלה הוא ידון בכנסת, כמו כן חובה לבטל את חוק ההסדרים, ובכלל להתחיל לעבוד. ללא זה מפעם לפעם יקום פקיד ממשלתי או חברת כנסת או מישהו ויציג שוב את המערכת המעוותת שהופכת את מדינת ישראל למדינת עולם שלישי והכל ימשיך כאילו כלום. בראש השנה אומרים תכלה שנה וקללותיה, בנושא החברתי הקללה הזאת נמשכת שנים רבות מידי, תחל שנה וברכותיה, הברכה צריכה להיות שינוי מדיניות שגורמת עוול וסבל לרבים, רבים מידי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.