שמאלניות רגילות

חררדו לייבנר

ג` היא פעילת שמאל אוהבת ערבים. אולי לא את כולם, אבל יש הרבה ערבים וערביות אותם היא מכירה ואוהבת. היא גם לא אוהבת שפוגעים בפרנסה ובזכויות של הרבה ערבים שאותם היא לא מכירה ולאו דווקא אוהבת, אבל היא לא סובלת לדעת שבשמה ובכספי הציבור שהם גם שלה, המדינה שלה פוגעת כל כך קשה בהם, הערבים בשטחים הכבושים. היא עצמה דוברת ערבית. זאת שפת אמה, זאת השפה של המדינה בה נולדה וחיה עד שהגיעה לארץ. ג` היא סבתא, סבתא צעירה, אישה עובדת, חסרת רכוש משמעותי שמתגוררת באחת הערים הלא מבוססות במיוחד בגוש דן. בשעות הפנאי שלה, אחרי העבודה וענייניה, היא מסתובבת הרבה בשטחים הכבושים, מנצלת את שליטתה בשפה ואת כישוריה התרבותיים היהודיים-ערביים כדי לארגן סיוע לחקלאים שאדמותיהם מעבר לגדרות ההפרדה, כדי להסיע וללוות ילדים חולים לבתי חולים בישראל, כדי לתרגם להוריהם מה אומרים הרופאים. ועוד כהנה וכהנה מעשים טיפוסיים של שמאלניות יאפיות רגילות, אוהבות ערבים, מהסוג ששלי יחימוביץ` לא נמנית עליהן. כיהודייה-מזרחית, ג` לא שונאת את עצמה וגם לא חלק גדול מבני משפחתה וחבריה, מזרחיים כמוה, ואין בה סימנים שהיא גם שונאת אשכנזים. בכלל, מהצד עושה רושם שהיא שונאת גזל וניצול ואלימות – ובמיוחד, שהיא שונאת שנאה.

בהפגנות נגד המלחמה ונגד הכיבוש, אותן הפגנות בהן שלי יחימוביץ` לא משתתפת (כנראה, כי היא לא יאפית ולא אוהבת ערבים) אפשר למצוא גם את מ`. מ`, בשונה מג`, היא אשכנזייה, תושבת מרכז תל אביב (האם על נתונים כאלה חושבת יחימוביץ` כאשר היא אומרת יאפית?). מ` מתפרנסת מהוראה, במיוחד ילדים בעלי ליקויי למידה, כאלה שהמערכות הממוסדות רגילות מזניחות, כאלה שבאים מבתי ספר חלשים או כאלה שלמדו בבתי ספר שהנשירו או דחקו הצידה תלמידים חלשים, ילדים וילדות שחלקם באים מבתים עם קשיי פרנסה, או עם מעט כלים לעזור לילדים, וחלק מבתים בהתפוררות משפחתית. מ` אוהבת ערבים (לא את כולם, כמובן) ומדי פעם היו לה גם תלמידים ערבים מיפו, אבל בדרך כלל תלמידיה הם יהודים, רבים מהם מזרחיים וגם אותם היא אוהבת, כי מ` היא יצור מוזר, מסוגלת לאהוב גם ערבים וגם מזרחים. את מ. אפשר למצוא בכמה וכמה פעילויות מחאה שמאלניות, במחאה חברתית ובמחאה נגד הכיבוש.

נ` היא עוד יאפית אוהבת ערבים ידועה וטיפוסית, שמשתתפת בהפגנות של השמאל נגד מלחמות ונגד כיבוש. יש שיגידו אין מה להתפלא על כך שנ` אוהבת ערבים – הרי היא ערבייה! ובכן, לנ` הערבייה הרבה סיבות לא לאהוב ערבים. היא ערבייה פמיניסטית, הפעילה בעמותה חברתית להעצמת נשים, מקדמת חינוך ילדים ויוזמות קהילתיות ביישובים עניים ומקופחים במיוחד, והיא גם מתמודדת יום ויום ושעה שעה עם האפליה והדיכוי שערבים (וגם יהודים) מפעילים על ערביות. דיכוי מעשי, בפועל, לא אקדמי ולא תיאורטי. ובכל זאת, נ` עדיין אוהבת ערבים. כמובן שלא את כולם. היא במיוחד נזעקת למאבק על זכויותיהם של ערבים כאשר הם מנושלים, כאשר הם מדוכאים, כאשר פרנסתם נגזלת וכבודם נרמס. כאמור, היא גם אוהבת ערבים, במיוחד כאשר הם לא מדכאים נשים. נ` גם אוהבת יהודיות ויהודים (כמובן שלא את כולם). במיוחד היא אוהבת את אותם יהודים ויהודיות שאינם מדכאים ערבים, שאינם תומכים בכיבוש ובגזל, שאינם מפלים לרעה. ובין אותם אלה, ישנם גם מזרחים וגם אשכנזים, גם מזרחיות וגם אשכנזיות, כמו ג` וכמו מ`.

אפשר להביא עוד דוגמאות של נשים מהן יחימוביץ` רוצה להיבדל. אפשר לדבר על ד`, אוהבת ערבים ידועה (לא את כולם, כמובן, וגם אוהבת ערביות), מזרחית ומובטלת, תושבת שכונה בדרום העיר, אמנם בעלת השכלה אקדמית ונשואה לאקדמאי אשכנזי (האם היא נופלת להגדרת היאפיות של יחימוביץ`?), גם היא מפגינה נגד הכיבוש ופעילה במסגרות של שותפות ערבית-יהודית. ואפשר היה להזכיר את ו`, שעלתה בשנות ה- 90 מרוסיה, שפעילה בקרב עולים ובתנועות שלום, שאין לי מושג מה מצבה הכלכלי, אבל שהיא ובן זוגה אנשים עובדים שגרים בשכונה עממית בגבול המוניציפלי הדרומי ביותר של תל אביב, בודאי לא מסתובבים בחוגי העשירון העליון ולא שייכים לברנז`ה של יחימוביץ` וארי שביט.

איזה מזל שלי שאת לא שייכת לאלה, שאת שונה מהן. בניגוד להן את יכולה להתבטא בחופשיות גמורה ובדיקציה הנכונה בעברית השוטפת התקנית והסמכותית (והמרוצה בעצמה) של האשכנזים הותיקים יחסית, של אדוני הארץ הזאת, באוזני ארי שביט (לא-יאפי ואוהב מזרחים?) ולהסביר לו ולכל קוראי הארץ שאת לא השמאלנית שלהם.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.