עשירים זה מעניין לא רק כאן

איציק ספורטא

באין ספור ראיונות החוזרים על עצמם עם ראש הממשלה, המצביא הדגול, האיש רב המעש הצודק תמיד, הוא לא נשאל כלל, או רק בשוליים, על המצב החברתי בישראל. בראיון בידיעות האחרונות, למשל, הגיע הנושא רק לקראת סוף הראיון בתגובה של ראש הממשלה לשאלה על סדר היום של הממשלה, שם טען שהממשלה הוסיפה ארבעה מיליארד שקלים מעל לתקציב הקודם לנושאים חברתיים בתקציב הנוכחי, אם זה נכון או לו זה לא ממש מעניין את המראיינים, הם ישר אצים רצים לדון ברמון העומד לדין.

עוד מספר ראיונות עם שר האוצר שנחרד למשמע הרעיון שאפשר להקפיא את הרפורמה במס, וטוען שכולם משלמים את מחיר המלחמה, כי רק מקפיאים את הקצבאות, למשל, לא מפחיתים אותן. רק בשל הטיעון האווילי הזה היה צריך לפטר את השר המוכשר עד בלי די הזה. אמצעי התקשורת ככלל משתעממים מהדיון בעוני, בתי תמחוי ועוד, מה כבר אפשר לשמוע ממי שקשה להם להתמודד עם מחסור כלכלי, הרי ברור שאין מה לעשות אלא יותר מאותו דבר. לעומת זאת הרבה יותר חשוב לגלות את העושר, שם יש אנשים ונושאים מעניינים, מעריב מפרסם את רשימת מאה העשירים במדינה, בלעדי הדירוג הזה לא הייתי ישן בלילה בעיקר בראש השנה. בידיעות אחרונות הגדילו לעשות והקדישו גיליון שלם של המוסף לכלכלה לנושא העושר ואושר, נמצא שמעל לעושר מסוים האושר לא עולה, רק הבעיה שחלקים רבים באוכלוסיה לא מגיעים לסף הזה, ועליהם אין מה לומר. ערוץ 2 לא יכול שלא להצטרף לחגיגה ביום רביעי ישדר תוכנית על עשרת העשירים ביותר בישראל תוכנית שאורכה 100 דקות תמימות. אני לא מבין מה האובססיה של אמצעי התקשורת בנושא הדי משעמם הזה, במקום להקדיש את אותו זמן לאותם אזרחים שבחג הזה ובחגים הבאים יאלצו להסתפק בכלום פלוס תוספות או אורז עם אורז.

כזכור לפני עשרה ימים נערך כינוס של קרן המטבע הבין לאומית בסינגפור, הדיווחים על הכינוס היו בעיקר ראיונות עם הנגיד ושר האוצר אף אחד לא התייחס לדבריו, למשל, של העומד בראש ארגון העבודה הבינלאומי שהעלה את חוזר האיזון בין צמיחה כלכלית וגלובליזציה וההשפעה על עובדים ושכר. 50% מן העובדים בעולם משתכרים 2 דולר ליום או פחות בדיוק אותו שיעור כמו לפני עשר שנים, כך שמשהו במערכת הכלכלית העולמית לא עובד וזה הדבר החשוב ולכן צריך לפעול כדי שהצמיחה הכלכלית תהיה כזאת שתבטיח עבודה הוגנת. זה כמובן לא מעניין את אדוני הכלכלה שבחרו לעצמם מדדים המבשרים הצלחה גם אם היא מתבטאת בכך שעובדים אינם נהנים מאותה צמיחה וחלקם בעוגה קטן, כך שהגדלת העוגה אינה גורמת להגדלת החלקים שמקבלים כולם בעיקר במדינות מתפתחות.

 במקום שאנשי כלכלה יתעמקו בנושא הזה שמראה עד כמה כושלת תפיסתם הם ממשיכים, ברובם, להלל, לשבח, לפאר ולרומם את המערכת שיודעת לייצר עשירים אך אינה יודעת לייצר חברה טובה, אבל כמו שכתבתי לא פעם את מי מעניינת החברה, את מי מעניינים אותם אנשים המאכלסים את העולם, לא את הכלכלנים, לא את ראשי המדינה ובטח שלא את התקשורת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.