הילדים בדיכאון

יוסי דהאן

בזמנים בהם רושמים פעוטות לקורסי הכנה למבחני אינטליגנציה על מנת לשפר את סיכויי קבלתם לבתי ספר ייחודיים,  והורים, שנאלצים לבלות בשל דרישות השוק יותר ויותר שעות במקום העבודה , דוחפים את ילדיהם לסיים חמש יחידות פיסיקה בכיתה ג`, קבוצה גדולה של אקדמאים, אנשי רוח  ואנשי מקצוע בריטים מודאגים  פרסמו בעיתון הבריטי "דיילי טלגרף" את העצומה החינוכית המעניינת הבאה שרלבנטית מאד גם למציאות הישראלית:

"העצומה מביעה דאגה מהעלייה הגדולה במספר הילדים הסובלים מדיכאון, בעיות התפתחות ובעיות התנהגותיות. לדעתם הסיבה המרכזית היא חוסר הבנה של פוליטיקאים והציבור הרחב של המציאות והמורכבות המאפיינת את התפתחותם של ילדים.

כיוון שמוחותיהם של ילדים עדיין מתפתחים, הם אינם יכולים להתאים את עצמם, כפי שעושים אנשים בוגרים, לתוצאות ההתפתחויות התרבותיות והטכנולוגיות המהירות. הם עדיין זקוקים למה שתמיד בני אדם מתפתחים נזקקו לו, מזון אמיתי (בניגוד לג`אנק פוד) למשחק אמיתי (בניגוד למשחקי ישיבה מול מסך הטלוויזיה והמחשב), התנסויות ראשוניות בעולם האמיתי והתנסויות עם מבוגרים הממלאים תפקיד משמעותי בחייהם.

ילדים גם זקוקים לזמן. בתרבות היפר תחרותית ומהירה, מצפים מילדים להתמודד בגיל מוקדם מאד עם מטלות בית ספריות ועם תכנית לימודים אקדמית מידי המבוססת על בחינות. הם נדחפים על ידי כוחות השוק להתנהג ולהתלבש כמבוגרים קטנים ונחשפים לחומרים שרק עד לפני זמן קצר נחשבו כבלתי מתאימים לילדים.

החברה שאנו חיים בה עושה בצדק מאמצים להגן על ילדים מפגיעה פיסית, אולם נדמה שאנחנו מתעלמים מהצרכים הרגשיים והחברתיים שלהם. ברור עתה שאנו גורמים נזק למצבם הנפשי של מספר רב מידי של ילדים, מצב הגורם לעלייה באלימות ושימוש בסמים בקרב אנשים צעירים.

זו בעיה תרבותית וחברתית מורכבת שאין לה פתרון פשוט, אולם הצעד ההגיוני הראשון הוא לעודד הורים ומעצבי מדיניות למצוא דרכים לפעול למען רווחתם של ילדים. כצעד חירום אנחנו מציעים לפתוח בדיון ציבורי על גידול ילדים במאה העשרים ואחת, סוגיה זו צריכה להיות סוגיה מרכזית של מעצבי מדיניות בעשורים הבאים".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.