על תקשורת וחברה

איציק ספורטא

אילו היה נוחת כאן מישהו מפלוטו, כוכב הלכת שאיבד את תוארו, וקורא עיתונים היה חושב שהגיעה למקום כמעט לא מיושב, יש בערך שלושה אנשים וחצי שכל הזמן כותבים עליהם וכנראה רק הם קיימים. אם היה שוהה קצת יותר זמן היה מבין שמידי כמה ימים מתחלפים חלק מן הגיבורים, אבל עדיין הם מעטים. לא היה לי חשק וכח לבדוק כמה כתבות וכמה עמודים פורסמו על מעצרו של אלכסנדר אבל אני בטוח שההיקף גדול ביותר, גם אלוף שאף אחד כמעט לא שמע עליו זכה לכתבות והתייחסויות בלי סוף, פוטר התפטר, ראוי לא ראוי ודיונים על דבריו. באותו זמן שאנשים אלו זוכים לחשיפה תקשורתית אין סופית מאות אלפי משפחות בישראל שנאבקות במחסור אינן זוכות אפילו לאזכור.

לתקשורת יש אובססיה עם אינדיבידואלים, רצוי, בעלי כוח ועשירים אלו יזכו לכתבות בלי סוף. גם חדשות פוליטיות נחשבות למעניינות, אני לא מבין למה לשמוע את הרצוג בראיון רדיו בנושא ועדת חקירה כזאת או אחרת, הוא נושא שכדאי להקדיש לו זמן בערב חג. אנשים במחסור הם לא מיליארדרים יהודים וישראלים גאים שחיים בארה"ב ונרדפים על ידי הצורר  האמריקאי, הם סתם אנשים שחיים בישראל ומנסים לשרוד, מה כבר אפשר לכתוב עליהם, ומה כבר אפשר לחדש, הרי הם משעממים.הרצוג מעניין, שטיניץ מדהים, האלוף בכלל מפיל אותנו מהרגליים בדברי החוכמה שלו, אבל סתם אישה או איש מה כבר יש להם להגיד, למה להשקיע בהם זמן ומאמץ כשאפשר לכתוב רכילות כזאת או אחרת מחדרי החדרים של הפוליטיקה הישראלית.

תגידו אתה מגזים, כן אני מגזים אבל לא בהרבה, גם בנושאים חברתיים מחפשים גיבורים, ואם הם מתים מה טוב, ראו האזכרה לישראל טוויטו. עברתי על עמודי החדשות, הרבים, בשני עיתונים "הארץ" ו"ידיעות" ולא היה שום דיווח או דיון בנושאים חברתיים, ב"הארץ" הייתה כתבה על זיהום אוויר באזור תל אביב וכתבה נלווית על הצורך בתחבורה ציבורית, וכתבה שעסקה באירוח משפחות מהצפון אשר ניצלו את המארחים, בעצם יש שלושה סיפורים כאלה בכתבה.

בנושא החברתי יש מחסור בדיווח ובדיון, בנושאים אחרים אין מחסור בדיווח אבל בטוח שבדיון, שלום עם סוריה לא עכשיו, למה? כי יש סיבות וזהו, לא ממש מעלים את הנושא לסדר היום, אחרי המלחמה הבאה יזכרו כולם בזמן הזה כמו שנזכרו בהצעות של סאדאת לפני 1973. שלא לדבר על מה שקורה עכשיו בלבנון, הייתה מלחמה ונגמרה, זה שהשארנו בלבנון מיליון חלקי פצצות מצרר שעד עתה הרגו 18 איש ופצעו מעל מאה, זה לא ממש משהו שצריך לכתוב עליו ולדון בו.

התקשורת היא מטרה קלה, אבל בכל זאת כצרכן תקשורת, כמעט, כפייתי מפעם לפעם עולה לי הסעיף מהדיווחים והנושאים בהם היא דנה. למי שרוצה להתרענן התקשורת הממוסדת הישראלית כדאי לקרוא את המאמר העוסק ב-NETROOTS מונח המבטא אקטיביזם באמצעות בלוגים שנועד להשפיע על הפוליטיקה, במאמר מדובר על ההשפעה על המפלגה הדמוקרטית.

כיון שהיום ערב חג, חג שמח לכול.      

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.