את מי צריך לחזק? את האזרחים

איציק ספורטא

עד אתמול לא כל כך ידעתי ששיטת הממשל בישראל כל כך גרועה, חשבתי שהבעיה העיקרית היא המדיניות הכושלת של הממשלה, או הסגולות המיוחדות של הנפשות הפועלות. אבל בחסדו של ליברמן, הטוב והמטיב, הבנתי סוף סף שהבעיה שלנו שאין משטר נשיאותי. בלי להיות מומחה תצפית בממשל בוש ומשטר פוטין לא יוצרים בי את ההתלהבות למשטר שכזה. בעזרתם של המוגדרים אנשי ציבור או עסקים שהקימו תנועה בשם "יש תקווה" הבנתי שצריך לחזק את הממשלה וגם קצת את הכנסת. גם למכון לדמוקרטיה רעיונות מרעיונות שונים, ויש גם ועדה של הנשיא בנושא וכולם בטוחים שהם יודעים כיצד להנדס את המערכת.

כולם רוצים לחזק את ראש הממשלה, אני רוצה להחליש אותו, ב-12 ביולי הוא היה חזק מידי, תוך שעות ספורות הוא ושריו ואנשי הצבא שלו החליטו לצאת למלחמה. לאחר המלחמה אותו ראש ממשלה, חלש כביכול, סירב להחליט על וועדת חקירה ממלכתית ואף אחד לא יכול היה להזיז אותו מכך. שבועות לקח לו לבנות איזה יצור כלאיים חקירתי. את התקציב הוא העביר בממשלה ברוב גדול, גדול מידי, בלי שום ביקורת אמיתית של חברי הקואליציה.

נעזוב את בלבול המח הזה שנובע מרצונו של ראש הממשלה החלשלוש לחזק את הקואליציה שלו. אתמול פורסמה כתבה שמדווחת שעובדי עיריית אופקים והמתנ"ס שלה לא קיבלו שכר מאז אוגוסט. מתברר שהמתנ"ס אינו רק מתנ"ס אלא תחליף לשירותי העירייה ולמה? " הסיבה העיקרית להפיכת המתנ"ס למעסיק גדול היא שהדבר מאפשר לעירייה לחסוך משאבים. עובדי העירייה מועסקים באמצעות חוזים קיבוציים, בעוד שהמתנ"ס מאפשר להעסיק עובדים בחוזים אישיים. חוזים כאלה זולים יותר: הם לא מחייבים העסקה במשרה מלאה, ומאפשרים להעניק פחות זכויות סוציאליות". השלטון הישראלי, החלש, מגלה יצירתיות שאין דומה לה כדי לייצר מערכת שתפגע בעובדים, בעיריות, במערכת החינוך, בין עובדי המדינה ובכלל. מי שמצפה שממשלה שכזו תדאג לעובדים במגזר הפרטי טעות בידו.

כאשר לא שולם השכר לעובדי עיריית נצרת ב-28 בספטמבר הכריזה ההסתדרות על השבתת נמלי הים, ואיימה להשבית את נמל התעופה, וראו זה פלא תוך שלוש שעות נמצא הפיתרון. אז הנה דרך אחת לגרום לרשויות השלטון העוברות על החוק לא לעשות זאת, אז אולי צריך לחזק את האזרחים ולא את הממשלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.