על מתמטיקה וקצת השכלה גבוהה

איציק ספורטא

ראיתי כתבה על יום עיון בנושא לימוד המתמטיקה נושא זה מעניין אותי כיון שבתעודת הסיום של בית הספר התיכון הציון שלי במתמטיקה היה 5, ורק בעזרה של חמישה שיעורים פרטיים עברתי את מבחן הבגרות בציון גבוה. תמיד התקשיתי להבין כיצד שנים של לימוד נסתיימו בכישלון שהפך להצלחה בכמה שעות של לימוד אינטנסיבי. מאז הבנתי שחלק גדול מהצלחה או כישלון בבחינות אינו אלא תוצאה של חוסר התאמה בין יכולות התלמיד לשיטת הלימוד. וכדי להגביר את השוויון יש לפעול כך שגם תלמידים מתקשים יקבלו את התנאים שיאפשרו להם ללמוד כראוי בלי עזרה חיצונית שעלותה גבוהה ואינה אפשרית לכל תלמיד ותלמידה בעידן אי שוויון והעוני הנוכחי.  

למה אני מביא את כל זה? כיון שאחת הטענות ביום העיון הייתה "שדגל השוויוניות" פגעה בלימודי המתמטיקה. טוען הטענה לא היה סתם אדם מהרחוב אלא פרופ` דן עמיר ראש ועדת המקצוע מתמטיקה במשרד החינוך שאמר: "עמיר צייר תמונה של מערכת שהובילה את עצמה להפקרות, קודם כל במדידת ההישגים. תחת דגל השוויוניות והגדלת מספר הזכאים לתעודת הבגרות, הזכיר, נבטו פטנטים ישראליים ייחודיים". אצל אנשים כאלה השאיפה לשוויון עומדת תמיד בניגוד למצוינות, בחוכמתם אינם יכולים להעלות על הדעת שאלה יכולים וחייבים ללכת יד ביד.

לעומת התפישה הזו אחת המשתתפות העלתה טענה שקרובה יותר לליבי: "תמצית הסברה של פרופ` ליאורה לינצ`בסקי: טיפול אינטנסיווי וממוקד באלפי תלמידים אלה והכנסתם למעגל זכאי הבגרות, ישנה את הסדר החברתי. המערכת חוששת משינוי כזה". עכשיו הבנתי לא שוויון ולא נעליים יש הרוצים לשמר את הסדר החברתי. סדר זה נותן יתרון לאוכלוסיות מבוססות בכניסה למוסדות להשכלה גבוהה ומי רוצה שכל הערב רב יתחרה בו בכך.

גם במשרד החינוך יש תוכניות שהוכחו כמוצלחות בהעלאת הישגיהם של תלמידים שכאילו אינם מוכשרים, אבל נראה שככל שתוכנית מוצלחת יותר כך הסיכוי שלה להתרחב קטן. האוניברסיטאות גם הן אינן פועלות כדי שאוכלוסיית הלומדים בה תהיה דומה לאוכלוסיית המדינה ובתנאי הקבלה אף פוגעות באפשרות הזאת.

לא פעם הצעתי שקבלה לפקולטה שבה אני מלמד תהיה על פי היכולת לסיים את הלימודים בה ולא על פי ממוצע בבחינות הבגרות ובפסיכומטרי שבפרוש נותנים יתרון למבוססים. לאחר קביעת הקריטריון הזה (יכולת לסיים)  יש לערוך הגרלה שתקבע את המתקבלות והמתקבלים ללימודים. בדרך כלל התגובות להצעה הזו הן שליליות עד עוינות, אבל לזה אני רגיל. כמובן שזה פתרון רק לאלו שיסיימו את לימודי התיכון, וראוי שגם מומחי המתמטיקה יבינו שרבים מן התלמידים והתלמידות מוכשרים ללמוד ומה שעוצר אותם אינו היכולת שלהם אלא מערכת החינוך.    

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.