קדושת התקציב, לא יהודים וחוק שעות עבודה ומנוחה

איציק ספורטא

במדינתנו המתפתחת ישנן פרות קדושות רבות, אחת מהן היא התקציב. אנשים אינטליגנטים למחצה שומרים עליו כעל בבת עינם, כאילו סגידה זו לתקציב מסוים תפטור את כל בעיותינו. לא רק קברניטי הכלכלה נוהים אחרי התקציב גם עיתונאים שוגים באותה אמונה. היום נכתב מאמר על תקציב הביטחון וכך הוא מתחיל: " שתי סכנות אורבות לתקציב המדינה ל-2007, שאושר באחרונה (12.9.06) ברוב גדול בממשלה. אחת ידועה, מאבקי הכנסת, והשנייה פחות ידועה אבל גדולה ומסוכנת יותר, דרישות מערכת הביטחון לתוספת תקציב אסטרונומית שנאמדת במיליארדים". כמעט ארגנתי תנועה חברתית שחשבתי לקרוא לה "התנועה להגנת התקציב"  שתצא להגנת המסכן, תנועה שתדאג שהכנסת המרשעת לא תפגע בו ושדרישות מערכת הביטחון לא תסכנה אותו. תרדו מזה התקציב הוא רק תקציב והוא נועד לספק אפשרות לחיים של כבוד לאזרחי ישראל.

בכתבה אחרת מצאתי את המשפט הבא: "מונחת לפנינו בעיה קלאסית של ביצה ותרנגולת: על מנת שהמוחזק ייחשב לשוהה חוקי בישראל עליו להשלים את תהליך הגיור, אך על מנת להשלים את הליך הגיור עליו להיות שוהה חוקי בישראל". מלכוד 22 הוא ילד ליד זה, בעיקר כאשר מדובר במי שנמצא פה ואינו יהודי.  פלסטינאי שחזר מחו"ל לאחר הסכמי אוסלו אינו מקבל אישור שהייה וצריך לעזוב את הארץ. עובדת לא התקבלה לעבודה במאפיה של שופרסל דיל כיון שאינה יהודייה, הטענה היא דתית, אבל זה לא ממש משנה, מי שאינה יהודייה היא בבעיה. כנראה יש משהו בלא יהודים הללו שגורם לפקידי המדינה להפוך ליצירתיים.

אם נגענו בענייני עבודה, משרד התמ"ת החליט לאכוף את חוק שעות עבודה ומנוחה ולהגיש אישומים פליליים כנגד מעסיקים שאינם משלמים לעובדים עבור שעות נוספות, ועבודה בימי מנוחה. החוק הזה הוא חוק מ-1951, אחד מחוקי העבודה הראשונים בישראל, ורק בשנת 2006 מצהירים על אכיפתו. כמובן שחשוב לאכוף את החוק, אבל הגילוי שמעסיקים אינם שומרים על חוקי העבודה לא אמור להפתיע אף אחד. כל עוד המעסיקים יהיו הצד החזק ביחסי עבודה הם יעשו הכל כדי להרוויח כמה יותר על ידי כך שישלמו לעובדים כמה שפחות, זו האסטרטגיה העסקית שלהם. הצהרות על אכיפה לא יעשו את העבודה ביחסי הכח הנוכחיים. במדינת החוק והמשפט חוקים הם סתם המלצה בעיקר אם הם חוקי עבודה. כדי שמעסיקים עבריינים לא ייהנו מכל העולמות על העובדים להתארגן ולדרוש את זכויותיהם ויותר מכך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.