Long Live the King ומחקר חדש על אתניות ואמון

יוסי דהאן

נעדרתי מהארץ ומ"העוקץ" כשבועיים, ועל איציק נפל הנטל הכבד להחזיק את האתר על כתפיו העמוסות. ביקרתי בתאילנד, מדינה שהתחוללה בה הפיכה צבאית שכמעט איש לא חש בה. מרגע הנחיתה בשדה התעופה לא ניתן שלא להבחין בפולחן האישיות של העם התאילנדי למלכו. בעוד שאצלנו על השרוולים שמתחברים לפתחי המטוס כתוב "בנק הפועלים", ללמדך על לוע הגוף אליו אתה נכנס או יוצא ממנו, השרוולים והבניינים בנמל התעופה החדש של בנגקוק שנפתח החודש, מעוטרים בתמונתו של המלך הממשוקף ובסיסמה "Long Live the King". מהליכה ברחובות הבירה ובערים אחרות נוצר הרושם שהתאילנדים מחויבים להסתובב בתלבושת אחידה, רבים מהם לובשים חולצות צהובות, אולם מסתבר שהם עושים זאת מרצונם החופשי, על מנת לבטא את שמחתם והערצתם לשישים שנות מלכותו של המלך.

בינתיים לאחר ההפיכה הצבאית  Thaksin Shinawatra ראש הממשלה עד החודש שעבר, שנבחר בבחירות שנויות במחלוקת בבחירות האחרונות, אינו חוזר לארצו ומתגורר במלון יוקרה בלונדון. מהקריאה הקצרה שלי על  Thaksin קיבלתי את הרושם שמדובר בפוליטיקאי יוצא דופן ומעניין. אדם שהחל את הקריירה שלו במשטרה הפך לאחד מאילי התקשורת הגדולים במדינה ולאחר מכן נבחר להיות ראש ממשלה, מעין ברלוסקוני תאילנדי. בתקופת כהונתו חולל Thaksin כמה רפורמות כלכליות וחברתיות משמעותיות ואף זכה לכך שמדיניותו הכלכלית הייחודית זכתה בכינוי Thaksinomics – סדרה של צעדים כלכליים שנועדו לסייע לכפריים התאילנדים ולהגדיל את כוח הקנייה שלהם, מעין קיינסיניזם כלכלי. בין היתר מדיניות זו כללה מענק הלוואות בריבית נמוכה, סבסוד מחירי הדלק והסולר ומימון פרוייקטים ציבוריים ענקיים ליצירת תשתיות ארציות, למדיניות הזו היו תוצאות מוצלחות, כמו צמיחת שיא כלכלית של מעל לחמישה אחוזים בשנה. בתחום הבריאות טקשין יצר מערכת אוניברסלית של מתן טיפול רפואי במחיר נמוך מאד. אולם לצד זה הוא המשיך במדיניות של הפרטת חברות ממשלתיות ובמדיניות של דה צנטרליזציה בתחום החינוך – הסרת האחריות המרכזית מן המדינה והעברתה לגורמים מקומיים. טשקין גם הואשם בשחיתות כאשר משפחתו מכרה את חברת תקשורת הענק שלה לתאגיד זר במחיר העצום של מיליארד ושמונה מאות ושמונים מיליון דולר, ללא תשלום אגורת מס למדינה. מהקריאה הקצרה וההבנה הדלה מאד שלי במציאות הפוליטית התאילנדית מתקבל הרושם שההפיכה הצבאית לא הייתה מתרחשת וודאי לא הייתה מצליחה לעבור בשלום ללא תמיכתו של המלך-האל התאילנדי שכנראה נמאס לו מראש הממשלה הדינאמי והדומיננטי מידי, ראש ממשלה שנטען נגדו שהוא עבר את אחת העבירות החמורות ביותר בספר החוקים התאילנדי – פגיעה בכבודו של המלך.

בזמנו נעמי לבנקרון ואני כתבנו מחקר על סחר בנשים בישראל, ואחד ההסברים לתופעה הזו במדינות כתאילנד היא תמיכת הממשלה המעודדת בדרכים סמויות וגם גלויות את תיירות המין כמקור מרכזי של הכנסת מטבע זר למדינה. ההסבר הזה זוכה לאישוש בהליכה ברחובות הערים בתאילנד שמלבד בתי הבושת, מכוני העיסוי והברים, ניתן לראות בהם אלפי נערות תאילנדיות מחזיקות בידיהם של גברים בשנות החמישים והשישים לחייהם, בעיקר אמריקאיים ואוסטרליים הקונים את שירותיהם של נערות אלו, שחלק מהן נמכרו לתעשיית המין על ידי משפחותיהן בעודן ילדות. לצד עידוד תעשיית המין,  ממשלת תאילנד מקפידה לשמור על טוהר וצניעות מינית באמצעות צנזור כל ביטוי גס המושמע בסרטים המשודרים בערוצי הסרטים הזרים במדינה.

הטיסה הארוכה מידי היא הזדמנות לקרוא עיתונים שבדרך כלל אינך נתקל או מתפנה לקרוא בהם, עיתון אחד מעניין כזה הוא ה Financial Times, עיתון לאנשי עסקים שמניח שאת חלק מאנשי העסקים מעניין לקרוא גם דברים אחרים מלבד עולם העסקים. בעמוד הראשון, העיתון מדווח על מחקר חדש של הסוציולוג האמריקאי רוברט פטנם Robert Putnam – . פטנם הוא מין סוציולוג בעל מעמד של סלבריטי עולמי, בעל גישה קהילתנית שבזמנו זכה לפרסום רב בזכות עבודותיו על הון חברתי – מושג המתייחס לנורמות, מערכות יחסים ומוסדות והבא לידי ביטוי בערכים משותפים, יחסי אמון והדדיות המאפשרים פעולות קולקטיביות. עבודות שזכו גם לביקורת לא מעטה. העיתון דיווח שמסקנת המחקר החדש של פטנם היא שככל שהקהילה היא מגוונת יותר מבחינה אתנית כך רמת האמון בין חברי הקהילה הולכת ופוחתת. העיתון מצטט את פטנם האומר "ככל שהקהילה שלנו הופכת למגוונת יותר מבחינה אתנית כך אנחנו נוטים להתכנס לתוך השריון שלנו כמו צבים, ההשפעה של שונות תרבותית היא גרועה יותר ממה שדמיינו, לא רק שאנחנו לא בוטחים באנשים שאינם דומים לנו, אלא שבחברה כזו אנחנו גם לא סומכים על אנשים הדומים לנו". פטנם מצא שרמת האימון הנמוכה ביותר הייתה בקרב אנשים החיים באחת הערים בעלות השונות האתנית הגדולה ביותר – לוס אנג`לס. אולם פטנם הוסיף שהגירה גם היטיבה עם הארצות ה"מייבאות" ו"המייצאות" מהגרים.

אולם במכתב למערכת העיתון יום לאחר מכן, מחה סגן נשיא אוניברסיטת מנצ`סטר באנגליה, שחוקרים שלה שותפים למחקר של פטנם, שהעיתון סילף את מסקנות המחקר. ושמסקנות המחקר הן שהגירה ושונות אתנית מיטיבות עם החברות שבהן הן מתרחשות, שאמנם בטווח הקצר שונות אתנית פוגעת בלכידות הקהילתית אולם בטווח הארוך חברות לומדות לבנות את עצמן מחדש על ידי יצירת זהות משותפת חדשה באמצעות סמלים לאומיים, תרבות פופולרית וחינוך. כך למשל על פי פטנם, לפני דור ההומור של וודי אלן נחשב להומור יהודי, כיום ההומור הזה הוא חלק ממה שמכונה ההומור האמריקאי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.