כיצד גירש ראש הממשלה הבא את הבריטים

יוסי דהאן

אין להחמיץ את הקטע שכתב דוד שליט בבלוג האישי שלו באתר רשימות – "הראיון הסהרורי של נתניהו – הפאשלה של "ידיעות", בו הוא מנתח קטע מראיון החג שהעניק בנימין נתניהו ל"ידיעות אחרונות".

"אם מישהו חיפש סיבה נוספת לא להחזיר את בנימין נתניהו לכיסא ראש הממשלה, הוא קיבל אותה בראיון שנתן אתמול מנהיג הליכוד למוסף החג של "ידיעות". מילא כל הגבבה הרגילה על החמאס, הפאשלה בלבנון, הכלכלה, ושאר הסיבות לכאורה להחזירו לשלטון. לקראת הסוף, נתניהו מהלך עם הכתב, גדי בלום, במחוזות ילדותו ומספר לו כיצד הלך שם עם אמו ונבעת למראה חיילים בריטיים שהתאמנו מעל גדר תיל, "וזה מאוד הטריד אותי, כי הייתי קטן".
נעצור כאן לרגע כדי לציין שבנימין נתניהו נולד בשנת 1949, במדינת ישראל החופשית, כלומר שהוא לא זכה לראות ולו חייל בריטי כובש אחד מימיו. נחזור לדברי נתניהו בראיון:
"אז שאלתי: `אמא, איך אעמוד בזה כשאהיה חייל?` מה הייתה עונה אמא ישראלית? כשתתבגר לא יהיו מלחמות. אבל אמא שלי אמרה: `אל תדאג, אתה תגדל`. היו הרבה תקוות בבית שלנו, אבל דבר אחד לא היה: אשליות".
גדי בלום, עיתונאי בעל ותק, שמאוחר יותר בכתבה ישאל את נתניהו "באיזה שלב בחיים שלך אתה נמצא עכשיו, בגיל 57?" ככה שלספור הוא יודע, נרדם כאן בשמירה, ואחריו נרדמו כל המשכתבים, עורך המוסף ועורך העיתון, שראו את הפאשלה הזאת כבר בתחילת השבוע ויכלו לגרוס אותה, ואם לא ראו זה עוד יותר חמור.
כיצד מפספסים כך, ועוד מבליטים את זיכרונות המנדט של נתניהו בכותרות-ליד? הסבר לליקוי החשיבה הזה, לפחות אצל הכתב בלום, אפשר למצוא בלהיטות לדעת:
"את הבריטים הלכת לראות עם יוני?"
למה לעצור ולחשוב קצת, אם אפשר לקבל שניים במחיר אחד – ביבי ויוני מגרשים את הבריטים?
הבלוף הסהרורי הזה של נתניהו מעיד על אדם ששיפוט המציאות שלו בעייתי. מילא שכאיש המכירות של רהיטי רים הוא אמר ללקוחות `תאמין לי, יש לי כזה בבית`, אבל למרוח סיפור חסמב"ה על עצמך מול חיילים בריטיים? האמריקאים צחקו על הנשיא רונלד רייגן שהכניס שורות מסרטים שראה וששיחק בהם, לתוך נאומים פוליטיים שלו, אבל הוא לא שיחק עם המציאות. ביבי שנתפס בשקרים שוב ושוב, הוא ככל הנראה, פסיכופט פוליטי.
נשאלת השאלה, למה לעזאזל הוא נסחף ככה? לשם מה? מה הוא מנסה למכור לנו? נדמה שהאיש היה רוצה לקבור אותנו בתוך איזה נרטיב מניפולטיבי של מלחמות ואיומים וסכנות – שרק הוא כמובן יכול לחלץ אותנו מהם – או לחילופין, להשקיע אותנו בהם לנצח, כמאמרו: "היו הרבה תקוות בבית שלנו, אבל דבר אחד לא היה: אשליות".
העיתון של המדינה כבר אכל את הבלוף הזה. בקרוב, תורו של הציבור".

ההסתייגות היחידה שיש לי מהקטע המוצלח הזה של שליט היא ההנחה המובלעת שלו של"ידיעות אחרונות" יש סטנדרטים אתיים גבוהים מאלו של נתניהו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.