מבנגלדש תצא תורה

אביעד צוק

לפני מספר ימים הוכרזו הזוכים השונים בפרסי נובל, וביניהם פרס נובל לשלום. האסוציאציה המקושרת לרוב עם זכייה זו הינה של אנשים אשר תרמו ליישוב סכסוכים אזוריים, אך השנה זכו בפרס אדם ושיטה שתרומתם הגדולה הייתה דווקא בתחום הכלכלה והצדק החברתי, אשר בהם השפעתם הייתה כה רחבה עד שזיכתה אותם בפרס כה ראוי.

עובדה ידועה היא כי בכלכלה קפיטליסטית הלוואה ניתנת רק לאלו שמוכיחים כי הם אינם זקוקים לה, כלומר שביכולתם להחזיר אותה בקלות. שיטה זו עוזרת להנצחת הפערים החברתיים, מאחר ובשם היגיון כלכלי קר, אולי אפילו אכזרי, היא מונעת דווקא מהמעמדות התחתונים את המנוף לו הם זקוקים על מנת להחלץ מעוניים, ומספקת לאנשי המעמד הבינוני ומעלה את הכלים לשימור עושרם ומוביליות חברתית.

מוחמד יונוס זכה בפרס נובל לשלום על המצאת שיטת "מיקרו-קרדיט". בשיטה שהמציא יונוס ומיושמת בבנק שיסד בעצמו בארץ הולדתו בנגלדש, הלוואות בסכומים פעוטים לכאורה של עד 100 דולר ניתנות לעניים ביותר, ואף חשוב מכך – בעיקר לנשים מהמשפחות העניות ביותר. החזר ההלוואה מובטח ע"י מתן ההלוואה לא לאישה אחת, אלא לקבוצות קטנות של עד כ-5 נשים יחדיו. ע"י כך הבושה והדאגה ההדדית של הנשים אחת לשנייה מבטיחים את החזר ההלוואה.

הרווח החברתי בשיטה הוא עצום, ועזר למיליוני נשים עניות לקדם עצמן, וזאת בחברה שמרנית ונחשלת שבה נשים נחשבות נחותות וחסרות יכולת. אך הרווח הכלכלי הוא המדהים באמת. בעוד אחוז ההחזר להלוואות רגילות של בנקים בבנגלדש עומד על כ50%, אחוז ההחזר של ההלוואות בשיטת מיקרו-קרדיט עומד על כ98%, זאת מתוך סך כולל של כ-5 מיליארד דולר אשר ניתנו ע"י הבנק כהלוואות מיקרו קרדיט לאורך שנות קיומו. ע"י כך הוכיח יונוס כי המלחמה בעוני אינה נעשית רק בנאומים ויישום תיאוריות חסרות שחר על כלכלתן של מדינות חלשות מכדי להתנגד לכלכלני הבנק העולמי. השיטה, שנוגדת לכאורה כל היגיון כלכלי, קידמה כאמור מיליוני אנשים מהעניים ביותר בעולם, וזאת מתוך אמון ביכולתם ורצונם לעזור לעצמם.

יונוס תרם לטובת האנושות אינספור מונים יותר מאותם גאונים כלכליים שמצליחים בשיטתיות מרשימה להרוס כל תקווה לשינוי בעולם השלישי. את חזונו לחסל את העוני העולמי הוא אינו מבסס על טוב ליבם של עשירי העולם, גם לא על התייחסות לעניים, במקום לעוני, כמחלה ממאירה.

בבסיס חזונו עומדת אותה אמונה נאיבית, מדהימה בפשטותה, בטוב שבאדם. אמונה בכך שבני האדם אינם רוצים להיות עניים, אינם רוצים להיתלות בטוב ליבם של אחרים ולנצל את עמלם של העשירים מהם. ניתן רק לקוות שגם במדינתנו המתקדמת, אשר מתעקשת דרך קבע להתעלם מלקחיהם של אחרים, ישכילו ללמוד מבנגלדש. מכלכלנים למיניהם ועד ראשי ממשלה לשעבר אשר מתעקשים כי העניים בלבד הם האשמים במצבם ומהווים נטל על החברה בה הם חיים, רבים בינינו זקוקים לתזכורת כי העוני ולא העניים הוא הבעיה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.