משמר הגבול, מדד, ותאגידים מנצלים

איציק ספורטא

בילדותי ונערותי הסתובבה המשטרה בשכונה בה גרתי כל הזמן, לא רק המשטרה גם משמר הגבול. תמיד הייתי נתקל בג`יפ של משמר הגבול הייתי מביט סביב כדי לגלות את השלטים המבשרים גבול לפניך, אבל לא ראיתי כאלה. נראה שהגבול הגיע (קטע ווידאו) כעת ליפו ופלורנטין ושוב משמר הגבול שומר או לא כל כך שומר על הסדר, שוהה בלתי חוקי נורה, אחרים הוכו ותושבים בפלורנטין לא מרוצים מהנוכחות הזו. 

משמר הגבול כפי שהוא היום אינו משטרה ולכן אינו יכול לבצע את תפקידיה של המשטרה, המשטרה מצידה גם היא אינה מתפקדת כמשטרה, היא עסוקה בנושאי בטחון שוטף. כך שאין משטרה ובמצב כזה משמר הגבול נראה לשלטונות כפיתרון אף שאינו כזה. כמובן שזה מעורר מחשבות לגבי תפקודו של משמר הגבול בשטחים, אבל השטחים הם שם ואנחנו כאן.

שוב תדהמה והפתעה במערכת הכלכלית, במאמר אחד אף דיברו על הלם בעקבות ירידת המדד ב-0.9% ונראה ששוב לא יעמוד בנק ישראל ביעד האינפלציה. טבלה מעניינת בדו"ח של הלמ"ס מציגה את המדד לחמישון העליון והתחתון, כי הרי טוענים שירידת מחירים טובה לפחות מבוססים, וראו זה פלא גם כאן נהנה החמישון החמישי המבוסס (הקרוי עליון) מירידת מחירים כפולה מזו של החמישון הראשון (אחוז שלם לעומת חצי אחוז). אם לוקחים בחשבון את עליית המדד מספטמבר שעבר מגלים גם כאן שהמדד לשוכני החמישון הראשון עלה ביותר מאשר לחמישון המבוסס.

מדינות המערב הנאורות ובעיקר תאגידיהן מגלים עד כמה הגלובליזציה והשוק החופשי פגעו בכושר השיפוט שלהם. סין הקומוניסטית, שהדמוקרטיה בינתיים רחוקה ממנה, רוצה לחזק מעמדם של עובדים  באמצעות חיזוק האיגודים המקצועיים, לא מהפכה אבל גם כן משהו. ויש התנגדות של תאגידי ענק לכך בטענה שזה יכול להחזיר את הסוציאליזם על ידי כך שיאומצו חוקי עבודה הדומים לאלו שבצרפת וגרמניה. בין המתנגדים להגנה על עובדים חברות כמו, פורד, ג`נרל אלקטריק, מיקרוסופט ונייקי. הכשל הגדול של הקפיטליזם הוא בניוון יכולת החשיבה העצמאים והשיפוט המוסרי באמצעות הפיכתו של האדם העובד למכונה ופחות מכך.

אם אתם חושבים שהתפישה הזו מוגבלת רק לסין טעות בידכם, חברה כמו וולמארט שאולצה לקבל ייצוג של עובדים בסין, ממשיכה להתעמר בעובדיה בארה"ב, על שיטות הניצול של וולמארט אפשר לכתוב ספרים, כאן אציין שהחברה הורשעה באי מתן תשלום בעבור שעות נוספות ועבודה בזמן הפסקות הקנס בכולל שהושת עליה 140 מיליון דולר. לא רק זאת  החברה הציגה מדיניות חדשה לגבי עובדים חולים: "וול-מארט, ענקית הקמעונאות הגדולה בעולם, מנהיגה נוהלי עבודה דרקוניים ומעוררי מחלוקת, המחייבים את 1.3 מילון עובדיה לצלצל למספר 1-800 במקרה שהם מתכוונים להיעדר מהעבודה עקב מחלה, ומנחיתה עליהם עונשים קשים אם לא יתקשרו. החשש הוא שהתקנות החדשות בוול מארט נועדו להכביד על עובדים שמרבים להיעדר מהעבודה, או גרוע מכך – עובדים שבריאותם אינה תקינה, כדי להאיץ בהם לעזוב". העתיד כבר כאן.

בארץ שש חברות שמירה גדולות נמצאות בקשיים כלכליים כיון שהן נאלצות כעת לשמור על החוק. איזה אבסורד חברות מצליחות כאשר הן עוברות על החוק. בני פפרמן מהתמ"ת נשאל: "כשחברות נסגרות עובדים נשארים בלי עבודה בכלל. הייתכן שאכיפת חוקי העבודה פוגעת בעובדים?"

ותשובתו הייתה: "יש דילמה תמידית בין זכויות עובדים לבין שמירה על קיומם של מקומות העבודה שלהם. אבל שבעלי חברות השמירה לא יבלבלו את המוח: אף אחד לא דורש מהם להעסיק עובדים בתנאי היי-טק. כל מה שדורשים מהם הוא שיקיימו את החוק. מי שחושב שחוקי העבודה לא בסדר, שיואיל בטובו לפנות לכנסת ולשנות אותם. אם לא נשמור על החוק, תהיה פגיעה דרמטית בציבור החלש ביותר במשק: העובדים העניים". חברות שאינם יכולות, אינן רוצות, לשמור על חוקי העבודה דינן אחד להיעלם מהעולם ויפה שעה אחת קודם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.