על חשבון הציבור

איציק ספורטא

בונו שהוא מועמד מתמיד לפרס נובל לשלום על פעילותו למחיקת חובות של מדינות עניות ולהגדלת התקציב של המדינות המפותחות המופנים לעזרה למדינות אלה, מתגלה כאחד העשירים שדואגים לכיס המלא שלהם. מדווח שלהקתו העבירה את פעילותיה העסקיות להולנד שם חבות המס שלה קטנה ל-5%. באותו מאמר בגלובס נכתב: "אנשים פרטיים אמידים העבירו אשתקד כ-11.5 טריליון דולר למקלטי מס בעולם, כך על פי מסמך שחיבר אירגון "טקס ג`סטס נטוורק". אותם אישים חסכו כ-255 מיליארד דולר אותם היו נדרשים לשלם לשלטונות המס בארצם לולא פנו למקלטי מס, כך מעריך הארגון". זהו בערך התקציב השנתי של מדינת ישראל ליותר מארבע שנים.

באותה עת שתי שרות בשבדיה מתפטרות גם בשל אי תשלום מס עבור מטפלות שפעלו בביתן, אחת השרות אף לא שילמה אגרת טלוויזיה במשך 16 שנים. למיטב זכרוני מועמדת למשרת היועצת המשפטית בממשל קלינטון נפסלה, בשל העסקת מהגרת לא חוקית, לתפקיד. מעניין מה היה קורה בישראל אם היו בודקים מי שילם ומי לא שילם את אגרת הטלוויזיה, או שהעסיק מטפלת, או שלא שילם מיסים.

שני המקרים הללו מדגישים הבדל מסוים בין אנשי ונשות ציבור לאנשי ונשות עסקים, גם מוזיקאים היום הם אנשי עסקים. אנשי ציבור נבחנים הרבה יותר מקרוב מאשר אנשי עסקים, האחרונים מעסיקים את מיטב רואה החשבון ועורכי הדין כדי שייעצו להם כיצד להעלים מס (תכנון מס אגרסיבי הוא לדידי העלמת מס) וכל עוד אינם מועמדים לדין מעמדם איתן. לא כך אנשי הציבור אשר אמורים לעמוד בפני ביקורת מתמדת, מלבד האתרוגים שביניהם. קחו כדוגמה את חבר הכנסת צחי הנגבי, הלה מועמד לדין על מינויים פוליטיים, האם אתם יכולים להעלות על הדעת איש עסקים המועמד לדין באותו עניין, לא, ולא בגלל שאין מינויים פוליטיים בארגונים כלכליים. או לחילופין את ראש הממשלה שנאלץ להסביר את מקור כספו ומגוון בתיו.

התפיסה היא שאיש ציבור חייב דין וחשבון על הונו כיון שיתכן שצבר אותו על חשבון הציבור, ומה על אנשי העסקים? תגידו הם עשו עסקים ולא על חשבון הציבור, אבל נניח שזיהמו את הסביבה כדי לחסוך, או עברו על החוק ולא שמרו על זכויות עובדים, והעלימו מס, האם זה אינו על חשבון הציבור? אין זה אומר שלא צריך להכביד את ידינו על אנשי הציבור, ובארץ זה לא נעשה מספיק,  אלא להאיר נקודה שנוהגים לא להתעמק בה והיא ההשפעה על הציבור של צבירת ההון של אנשי עסקים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.