ממשיכים לצעוד בתלם - התקציב הראשון של ממשלת המרכז-ימין בשבדיה

עמי וטורי

ממשלת המרכז ימין בשבדיה החלה את דרכה במשבר פוליטי. הממשלה החדשה הוקמה לפי כל הכללים המחייבים של הייצוגיות הפוליטית בשבדיה. 22 שרים מחציתם נשים כולל שרה אחת ממוצא אפריקאי (מטעם המפלגה הליבראלית) וייצוג לכל ארבעת המפלגות  המרכיבות את הממשלה החדשה. אולם בימים האחרונים פקד את הממשלה החדשה רצף שערוריות חסר תקדים במונחים שוודים. שרת התעשייה והמסחר אולצה להתפטר לאחר שהתברר שלא שילמה מס רכוש על בית קיט שהיה בבעלותה, שרת התרבות התפטרה לאחר שנחשף שהעסיקה אומנת לילדיה בלי להפריש עבורה תשלומים סוציאלים ולאחר שנודע כי לא שילמה את אגרת הטלביזיה במשך 16 שנה.

כעת מגיע גם תורו של שר האוצר. הנ"ל שכר את שרותיה של אומנת ושילם לה עבור 200 שעות עבודה 10,000 כתר שהם 50 כתר לשעה, כלומר כחצי משכר המינימום השבדי. חברי הממשלה חדשה  מצטיירים כעת בתקשורת השבדית כחבורת צעירים חסרי ניסיון, נהנתנים בעלי נטייה בזויה לעבור על חוקי המס והעבודה. ראש הממשלה הוא בן 41 שר האוצר בן 38 ולפחות שלושה שרים נוספים טרם הגיעו לגיל 40 כאשר הצעיר בניהם הינו בן 33.

בניגוד לממשלה, התקציב המוצע הוא סולידי במונחים שבדים ואינו מהווה איום כלשהו על המודל השבדי. יש פרשנים שהגדירו את עמדת ממשלת המרכז ימין כהישג הגדול ביותר של הסוציאל-דמוקרטים השבדים שהגיעו למעמד שבו אפילו יריביהם הפוליטיים מימין מאמצים את עיקרי מדיניותם ללא פקפוק. עם זאת Aftonbladet העיתון בעל התפוצה הגבוה ביותר בשבדיה (העיתון נמצא בבעלות פדרציית האיגודים המקצועיים של עובדי הצווארון הכחול). תוקף בחריפות את התקציב ומכנה אותו "תקציב עבור אלה שכבר יש להם עבודה".

ע"פ התקציב יחולו השינויים הבאים במודל השבדי. דמי האבטלה המקסימאליים ליום עבודה (ע"פ חמישה ימי עבודה בשבוע) יעמדו על 680 כתר לעומת המצב כיום שבו דמי האבטלה המקסימאליים הם 730 כתר ליום עבור 100 הימים הראשונים ולאחריהם 680 כתר עבור יתרת הימים.  דמי האבטלה יהיו 80% מהשכר הממוצע בשנה האחרונה במשך 200 הימים הראשונים ו 70% ל 100 הימים הבאים (דמי אבטלה בשבדיה ניתנים במשך מקסימום של 300 ימי עבודה שהם 14 חודש לעובדים ללא ילדים ו 450 יום למי שיש לו ילדים).התשלום עבור ביטוח דמי אבטלה יעלה ל כ 300 כתר לחודש שהם כ 1.5% ממשכורתו הממוצעת של עובד צווארון כחול. כיום התשלום הממוצע עומד על כ 100 כתרים לחודש.

המסלול של עבודה מובטחת בפרויקטים ממשלתיים יצומצם באופן דרסטי לטובת יותר תעסוקה בעבודה מובטחת במגזר העסקי.  חשוב לציין שגם ע"פ הצעת התקציב החדשה תמשך המחויבות של ממשלת שבדיה לדאוג לעבודה לכל מי שמיצה את זכאותו לדמי אבטלה. המסלול של עבודה מובטחת במגזר העסקי פועל ע"פ הכללים הבאים. המעסיק מתחייב לשלם לעובד לפחות את השכר המינימאלי בהסכם הקיבוצי הרלוונטי ואת כל תשלומי המעסיק. הממשלה מצידה משלמת למעסיק 15,000 כתר לחודש + כ 60% מיתרת עלות העבודה עד לתקרה של 21,000 כתר חודש (שכר המינימום בשבדיה הוא כ 15,500 כתר לחודש שהם כ 1,700 אירו או כ 65% מהשכר הממוצע).

תקרת הסכום המבוטח לדמי לידה ומחלה שהם כ 80% מהשכר הממוצע הקובע למשך כשנה תופחת מ כ 150% מהשכר הממוצע כיום ל כ 110% מהשכר הממוצע. צעד שיפגע דווקא בעובדי הצווארון הלבן שהם תומכיהם העיקריים של מפלגות הימין והמרכז.

כל הקיצוצים הללו אמורים לממן החזר מס לאנשים עובדים. ההחזר מבוסס על ריווח מדרגות המס. כלומר סכום המינימום שממנו מתחילים לשלם מס הכנסה מקומי (בממוצע כ 31.6%) ומס הכנסה ארצי ( 20% בדרגה התחילית ו 5% נוספים בדרגת המס הגבוה ביותר). ע"פ החישוב שעשה Aftonbladet  עובד צווארון כחול ממוצע (שכר של כ 21,000 כתר לחודש) יקבל החזר מס שנתי של קצת יותר מ 8,160 כתר או כ 5760 כתר לשנה בניכוי העלייה בתשלום לביטוח דמי אבטלה. עובד צווארון לבן ממוצע (שכר של כ 26,000 כתר לחודש) יקבל החזר של קצת יותר מ 10,080 כתר לשנה (כ 7500 כתר בניכוי התשלום המוגדל לדמי אבטלה) ומנכ"ל חברה (שכר ממוצע של פי חמש משכר המינימום) יקבל החזר שנתי של 13,560 שהם כ 11,160 כתר לשנה בניכוי התוספת לביטוח דמי אבטלה. כלומר במונחים יחסיים הכנסתם נטו של עובדי צווארון כחול ועובדי צווארון לבן בדרגות השכר הממוצעות תגדל בשיעור דומה שהוא פי 1.5 עד פי 2 יותר מהגידול הצפוי בהכנסתם נטו של מנהלים ועובדים בכירים.

סעיפים חשובים אחרים בתקציב כוללים: ביטול הדרגתי של מיסי הרכוש שימומן ע"י ביטול פטורים במס ההכנסה ומס רווחי הון. הורדת נטל המס הכולל עד סוף 2009 מ 50.8% ל 47.4% מהתוצר. השארת המצב הקיים בתחום הביטוח הממשלתי לטיפולי שיניים (חינם למי שגילו פחות מ 20 כמעט חינם לבני +65  וסובסידיה שיכולה להגיע ל כ 60% מהעלות הכוללת לבני 20 עד 64). הגדלה מסוימת בתקציבי הבריאות, בתקציב לבתי אבות ציבוריים ובסיוע בשכר דירה לפנסיונרים. כמו כן תינתן למי שמעוניין בכך (בהסכמת הרשות המקומית) האפשרות להשגיח על ילדים מגיל 0 עד 3 בבית ולקבל בתמורה תשלום השקול לחלק מעלות אחזקתם במעון הציבורי. מי שישלח את ילדיו למעון לגן או לצהרון אחרי בית הספר ימשיך לשלם 3% מהשכר ברוטו לילד הראשון ו- 2% מהשכר ברוטו לילד השני.  לא יחול כל שינוי בהסדרי הפנסיה, בהיותו של רוב ההון בשבדיה בבעלות ציבורית, במעמדם החוקי של ההסכמים הקיבוציים ובזכויותיהם הייחודיות של האיגודים המקצועיים השבדים.          

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.