קנס על אפליה בהשכרת דירה

איציק ספורטא

"בית משפט בישראל חייב תושבת תל אביב לשלם פיצויים בגובה 50000 שקל לבני זוג ערבים. הסיבה: התושבת סירבה להשכיר להם את דירתה בגלל ערביותם. האישה, עורכת דין במקצועה, הסכימה בתחילה להשכיר לשניים את הדירה שלה, אך חזרה בה לאחר שהבחינה ששמותיהם של השניים הם ערבים. היא גם לא התביישה לנמק את סירובה ואף הוסיפה כי לא תשכיר את ביתה לערבים, אתיופים, מזרחים וגם להומוסקסואלים. השניים החליטו ללמד אותה לקח והגישו תביעה לבית משפט על אפליה דתית וגזענית. תביעתם נדחתה, השניים ערערו, וחמש שנים לאחר מכן זכו. השופט קבע שעל בעלת הנכס לפצות את בני הזוג בגין הנזק המוסרי שגרמה להם"

בידיעה המקורית מדובר על יהודים שתושבת בואנוס איירס סירבה להשכיר להם דירה (ידיעות אחרונות, אייכנר ואוברלנדר, 27/102006, עמוד 11). לי לא זכור פסק דין כזה בארץ אף שמן המפורסמות הוא שלערבים וגם לאחרים קשה לשכור דירות, למצוא עבודה ועוד שכאלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יפה

    התקשרתי למישהי בקשר להשכרת דירה וקבענו איתה. כשהגענו לדירה התקשרתי אליה והיא אמרה: עוד 10 דקות. אמרתי: אין בעיה. ירדנו למטה וחיכינו שהיא תתקשר. ישבנו על הספסל מתחת לבית שלה, אני בעלי והבן שלנו. כנראה שהיא ראתה אותנו מהחלון (יש לציין שאנחנו אתיופים). כשהתקשרתי אחרי 10 דקות היא אמרה שבעל הדירה השכיר כבר את הדירה (יש לציין שראינו מישהי מסתכלת מהחלון). אמרתי לה: למה לא אמרת לפני. סתם טרחנו להגיע. היא אמרה: אני מצטערת לא ידעתי שבעל הדירה כבר השכיר.
    השאלה שלי אם אני יכולה לתבוע אותה כי הרי ברור שזה גזענות!!!

  2. יונה ניצן

    עקרונית אני בעד כמובן השאלה אם תוכלו מעשית להוכיח זאת