מפלגת העבודה, נו באמת, ומדיניות חברתית

איציק ספורטא

אתמול החליטה מפלגת העבודה להישאר בממשלה, ההחלטה לא מפתיעה, כמו הטיעונים של יו"ר המפלגה להישארות זו. בנאום הארוך שמעתי רבות על הצלחתה של המפלגה, התמודדות עם מלחמה שפרצה, עד סוף 2007 קיום חצי מההבטחה לשכר מינימום של 1000 דולר ועוד כאלה. בכלל הטיעון המרכזי היה שתהיה למפלגה השפעה גבוהה יותר בממשלה מאשר באופוזיציה ולכן כניסתו של ליברמן אינה צריכה להשפיע על החלטת המפלגה. טיעון זה יכול לטהר כל שרץ, נניח שכהנא היה חי ועומד בראש מפלגה שהייתה נכנסת לקואליציה האם היו משמיעים את אותו טיעון, האמת אולי כן.

מה שמצחיק שבכירים בעבודה אומרים על פינס: "הוא טיפס על עץ גבוה מאוד, והוא יתבזה אם הוא לא יפרוש",כאילו לא התבזתה כל המפלגה בהחלטות שלה מאז נכנסה לממשלה ובעיקר בהחלטה האחרונה.

בלי קשר ואולי עם קשר למפלגה המקיימת חצי הבטחות, ראוי להתבונן בשלושה פרסומים הקשורים להשפעת מדיניות הממשלה על החברה בישראל בשנים האחרונות. דווח היום על פרסום של מרכז טאוב שבו נכתב,בין היתר: "חלק נכבד מהקיצוץ נעשה בקצבאות הביטוח הלאומי, שהצטמצמו בארבע שנים בשיעור ריאלי של 12%: ההוצאה על קצבאות הילדים ירדה ב-45%, ההוצאה על דמי אבטלה ב-47% וההוצאה על הבטחת הכנסה ב-26%". מי שזוכר דו"ח של מרכז אדווה בנושא המלחמה בעוני, ממאי 2006, שפירט נתונים בנושא הפגיעה המאסיבית של התקציב באזרחים לעומת הפחתות המיסים המטורפות למשתכרי שכר גבוה, משני אלה נגזרה המדיניות האלטרנטיבית הראויה.

המוסד לביטוח לאומי פרסם דו"ח ביוני 2006 שממנו אפשר ללמוד שמדינת ישראל נוסדה בכדי לדאוג לעשירון התשיעי והעשירי כאשר כל הייתר בעיקר שוכני העשירון הראשון הם משרתי אותם אדונים.  כך נכתב: "כתוצאה מהמדיניות התקציבית נשחקה ההכנסה המותאמת של משקי הבית (ההכנסה הפנויה בתוספת שווי שירותי בריאות וחינוך) בשני העשירונים הנמוכים בשיעורים שבין 10-7 אחוזים. מנגד עלתה ההכנסה המותאמת של משפחה בשני העשירונים העליונים בשיעורים שבין 5-4 אחוזים".

רק להזכיר בחלק מן הזמן הזה מפלגת העבודה הייתה חברה בקואליציה, אז הנה היא ממשיכה והסיכוי שמשהו ישתנה באמת, לא בסיפורי מעשיות, קלוש עד לא קיים, אבל העיקר שפינס יתבזה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.