חברת השתמש וזרוק

נתן שקרצ'י

לפני כחמישה חודשים מיכה רחמן כתב כאן על המהפכה הסוציאליסטית שעוברת בוליביה. באחת התגובות שלי שם הוספתי לינק שעסק במפעל המקררים של אלקטרולוקס, שהיה מפעל המקררים הראשון בעולם. המפעל, שפעל שם במשך 100 שנים, נסגר והועבר למקסיקו. בסרט הקצר שנקרא "outsourcing greenville",  מדברים פועלים לשעבר במפעל, שעבדו בו במשך עשרות שנים, בכאב, על מה שצפוי להם לאחר שנים ארוכות של נאמנות למפעל. המפעל העסיק כרבע מתושבי העיירה, והמיסים ששילם היו שליש מתקציב העיריה. מה לא היו מוכנים העובדים והעיריה לעשות כדי להשאיר את המפעל בעיירה, ויתורים בסך של 100 מיליון דולר מצד האיגודים, קיצוצי מיסים ועזרה מהמושל. טענת המפעל הייתה שעלויות העבודה שם הן גבוהות מדי, ושהם יחסכו 81 מיליון דולר בשנה במעבר למקסיקו. המפעל דרך אגב, רווחי מאוד גם בארה"ב. העובדים, הלכו ביום האחרון לעבודה ועשו תפוקת שיא. רובם אגב בגיל מבוגר, ועתידם לא ברור.

למה אני נזכר בזה? כי שבוע שעבר בעודי קורא בעיתון גלובס, נתקלתי בכותרת הבאה:
"רווחי אלקטרולוקס זינקו בכ-200% לאחר שהעבירה מחצית ממפעליה למקסיקו".
"היצרנית השנייה בגודלה בעולם של מכשירי חשמל לבית דיווחה היום על זינוק של 200% ברווח ברבעון השלישי, הודות לפיטורי עובדים וסגירת מפעלים. התוכנית להעביר מחצית מפעילות הייצור של החברה למדינות כמו פולין ומקסיקו שבהן נמוכה עלות העבודה מאפשרת לאלקטרולוקס לקצץ בעלויות ולהתחרות ביצרניות מכשירי חשמל אמריקניות ואסייתיות, אמר היום מנכ"ל החברה, הנס סטראאסברג (שבטח קיבל בונוס נאה על כך – נ.ש). שיקולינו כוללים את הגידול בעלויות חומרי הגלם, היחלשות הביקוש בצפון אמריקה והחרפת התחרות בשוק".

עבור הדור שלנו, שרגיל כבר לעובדה שלא תהייה לו יציבות במקום העבודה, זה לא קל, אך עבור בעלי משפחות, שהחלו לעבוד בעידן של עבודה במקום עבודה אחד עד הפנסיה, ופתאום הם מפוטרים הרבה יותר קשה להתמודד, גם בגלל שהשוק השתנה, שיותר קשה למצוא עבודה בגיל מבוגר, ושיש להם יותר התחייבויות מלרווק צעיר.

ערך העבודה הייצרנית, שהוא הערך המרכזי של החברה שבה אנו חיים, הולך וקורס מול עינינו. מפעלי הייצור עוברים לעולם השלישי, ושם הם יותר מזכירים את תחילת העידן התעשייתי באנגליה- שימוש בעבודת ילדים, זיהום הסביבה,
יום עבודה של 16 שעות, וללא ביטוחים רפואיים או איגודים או שביתות.

האם העתיד של עובדי הייצור במערב יראה כמו ההווה של עובדי מפעל זאנון בארגנטינה, שהשתלטו על המפעל והפעילו אותו מחדש, ואפילו ייצרו עוד מקומות עבודה לעומת מה שהיה קודם.  או כמו אנשי "תנועת הפועלים המובטלים" הארגנטינאית(MTD) שחוסמים כבישים ומונעים מסחורה להגיע לשווקים. בפרסומות, של פוקס וקסטרו לדוגמא, מעדיפים להראות לנו בחורה יפה שלובשת את הבגד שלהם, ולהסתיר מאיתנו את העובדה שכל המפעלים שלהם בעולם השלישי, מנצלים את המירוץ לתחתית של המדינות העניות. חברה שמשתמשת במוצרים בני חלוף, של השתמש וזרוק, מתייחסת כך גם לעובדיה. כמו בורג מקולקל, שמחליפים אותו בחדש, ואת הישן זורקים לפח.

נדמה שה-outsourcing פוגע רק בעובדי הצווארון הכחול, אך לא כך הדבר.
הנה סרט קצר על היעלמות עבודות הצווארון הלבן. בהתחלה נעלמו עבודות הייצור, וההבטחה הייתה בענף ה-IT, אבל  חלק גדול מעבודות אלו עוברות להודו וכך גם בעוד מקצועות, שעובדיהן נחשבו למעמד הביניים קודם לכן.
אם הייתי אומר שצריך בישראל איגוד לעובדי ההייטק, חלק גדול מכם היה פורץ בצחוק גדול. אבל בארה"ב הוקם איגוד של עובדי הייטק,  ואותם זה לא כל כך מצחיק, גם עקב העובדה שלפעמים הם צריכים להכשיר לעבודה את מי שלוקח מהם אותה. הנה  סרט תדמית קצר שעשה איגוד עובדי ההייטק. למזלם הרב של חלק גדול מעובדי הצווארון הלבן הישראלים, מי שמגינה על מקומות העבודה שלהם היא השפה העברית. עוד מידע על האאוטסורסינג בעבודות הצווארון הלבן אפשר למצוא באתר.

לסיום, משרד האוצר מציע בהצעת חוק ההסדרים להוריד מכסות של עובדים זרים, אך חיפשתי ולא מצאתי שום הצעה שמציעה להילחם במפעלים ישראליים שעוברים לייצר בארצות העולם השלישי. מה, זה לא עובדים זרים שגוזלים עבודה של ישראלי? מה שכן מצאתי הוא הצעה להפריט את ההכשרה המקצועית לגמרי.

בעידן כזה, כאשר די ברור שמקום עבודה קבוע הוא חלק מהעבר, וחלק גדול מהעובדים יחליף הרבה מקומות עבודה, יש חשיבות גדולה מאוד לקיומה של מערכת הכשרה מקצועית רצינית, שתוכל לעזור לעובדים מפוטרים ללמוד מקצוע חדש. בעיני זה דבר שהמדינה צריכה לקחת על עצמה, ולא להפריט, כשבמקביל היא מטיפה כמה העבודה חשובה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.