על הוצאות הממשלה ונטל המס

איציק ספורטא

בדיונים השונים בנושא תקציב המדינה הרושם המתקבל הוא שהוצאות הממשלה בישראל גבוהות משמעותית מאשר במדינות האחרות כמו גם נטל המס. לפניכם/ן הנתונים.  הגרף הראשון מציב את הוצאות הממשלה בישראל לעומת רוב מדינות ה-OECD, על פניו נראה שהמצב טוב מאוד, ישראל נמצאת איפה שהוא באמצע. אנשי האוצר טוענים שעדיין צריך להוריד את הוצאות הממשלה כיון שהממוצע של מדינות ה-OECD הוא 42% לעומת 47% בישראל כל שאנחנו רחוקים עדיין בממוצע מהעולם המפותח. בלי לחשב כלום נראה היה לי שהממוצע שחושב אינו הממוצע האריתמטי על כן ערכתי חישוב משל עצמי.

 

החישוב מראה שהממוצע במדינות האמורות הוא 45.32% חשוב יותר החציון הוא 47%, הפלא ופלא בחמישים אחוז מן המדינות הוצאות הממשלה גבוהות מאשר בישראל ובמחציתם פחותות מאשר בישראל. אם היינו גורעים את ארה"ב מהחישוב הממוצע היה עולה ל-45.7% והחציון ל-47.5%, אבל למה שנעשה זאת זה נראה לא הגון.

הוצאות הממשלה הרחבה מדינות

ה-OECD באחוזים

ממוצע

45.33

חציון

47.00

אחוזון 75%

49.5

מה באשר לנטל המס, כאן מוצגים שני גרפים האחד מתוך הדו"ח השנתי של בנק ישראל והשני ממצגת של המדינות הכלכלית בשנת 2005. כאשר בוחנים את הגרף מתוך הדו"ח השנתי של בנק ישראל, מתברר שנטל המס באחוזים ביחס לתוצר נמוך בישראל מאשר במדינות ה-OECD, יותר מכך כאשר משווים בין הממוצע באיחוד האירופי לנטל המס בישראל מבחינים בעין בלתי מזוינת שנטל המס בישראל נמוך ב-2.5% לערך מאותו ממוצע. לא כך הדבר כאשר בוחנים את הגרף השני שמוצג על ידי משרד האוצר שם נטל המס בישראל גבוה בכ-5% בהשוואה למדינות המפותחות. מה פה קורה פה? יותר מכך מסקנת משרד האוצר היא ש"נטל המס בישראל חייב לרדת", האומנם?

 

 

נראה שאופי החישוב וההצגה נעשה כך שישכנע שאכן המצב בישראל שונה משמעותית מזה שבמדינות המפותחות. האוצר לצרכיו משתמש בממוצע משוקלל שמבליט הבדל זה. הממוצע המשוקלל מתייחס לא רק למדינות השונות אלא למספר האזרחים בהן, כיון ארה"ב היא הגדולה במדינות מבחינת אוכלוסיה, וכיון שבארה"ב הן הוצאות הממשלה והן נטל המס נמוכים משמעותית מבמדינות האחרות בהכרח הממוצע המשוקלל יטה להקטין את הממוצע. כמובן שאפשר לדון איזה מהחישובים האגרגטיביים הללו הוא המתאים או הנכון, אם בכלל, אבל נראה שבאוצר חיפשו באותות ומופתים מדד שיראה עד כמה מצבינו גרוע. בעולם הגון יותר צריך היה להראות את מיקומה של ישראל על פי מספר מדדים. אבל כאשר האידיאולוגיה של השוק, הקטנת הממשלה והפחתת נטל המס, מעבירה אנשים על דעתם אין סיכוי שהם יהיו הוגנים אפילו בהצגת הנתונים.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.