היאוש לא נעשה יותר נוח

אביעד צוק

החיים במדינת ישראל אינם פשוטים. אירוע רודף אירוע, חקירה רודפת חקירה, ולפעמים נדמה כאילו לא ניתן לדמיין את שיגרת יומנו בלי מצעד ההכחשות וההשמצות הנקרא סדר היום הציבורי בישראל. כתוצאה מכל זאת אני מוצא את עצמי בתקופה האחרונה בורח ממעקב אחרי החדשות, ושוקע יותר ויותר בעמודי ואתרי הספורט. לא ששם ההכחשות וההשמצות אינן גוזלות את מרבית הכותרות. רק שלרוב העומד מאחוריהן אינו יותר מאשר מהומה-זוטא, סערה בכוס תה שלכל היותר מהווה אתנחתא קומית. קראו לי פחדן ואסקפיסט. אבל באמת כל שברצוני הוא בריחה קטנה לעולם שבו הכדורים היחידים שחשובים מתגלגלים לרשת, והטילים היחידים שנופלים הם מרגלי השחקנים, שתעזור לי להוריד את לחץ הדם ולהפחית את מספר השערות הלבנות.

אך כמובן שאין באמת באפשרותנו להשיג בריחה שכזאת. גם מדורי הספורט, עוסקים בסופו של דבר בספורט ישראלי שלמרבה הצער משוחק בעיקר ע"י ישראלים ומתנהל ברובו בישראל. והנה משחק חשוב אשר זכינו לו – אלופת המדינה בכדוריד מכבי ראשל"צ התמודדה מול מחזיקת הגביע האירופי קבוצת למגו מגרמניה. לכבוד האירוע הנדיר קיימה הקבוצה מסיבת עיתונאים מפוארת. במהלכה כמובן הושלכו לאוויר כל האימרות הצפויות על חוזקה של היריבה, על המאמץ שהשחקנים מתכוונים לעשות על מנת לייצג את מדינתנו בכבוד וכן הלאה. כדי להדגיש את גודל המאמץ אף הדגיש קפטן הקבוצה יואב נאמן ואמר "נשחק כמו ערבים שלא יעניין אותנו כלום". אמר ולא פירש.

לנו הקוראים התמימים לא נותר אלא לתהות למה התכוון. האם ניסה להתבדח? האם כוונתו לאמר שיזרוק קסאמים במקום כדורי יד על המגרש? אולי מדובר בסלנג חלופי לביטוי הנפוץ "נתאבד/נתפוצץ על המגרש"?

מעניינת לא פחות התהודה הנמוכה שקיבלה התבטאות זאת. ניתן רק לנחש עד לאן הייתה מגיעה שוועת התקשורת הישראלית לו היה הקפטן הגרמני מודיע במסיבת העיתונאים כי שחקני קבוצתו מתכוונים "לשחק כמו יהודים, נהיה חמדנים, ננסה לגנוב נצחון, נעקוץ אותם בריבית דריבית, נשתמש בהגנה בסגנון עכברי, ונעצור כדורים עם האפים הארוכים שלנו". סביר להניח כי במקרה זה כל דבר פחות מהתנצלות של הקאנצלרית בכבודה ובעצמה לא היה מספק את עלבוננו.

מתברר כי בימים בהם ישראל מכריזה על מארין דה לה פן כפרסונה נון גראטה, ובאותה נשימה בלי בושה מצרפת גזען לאומני מהסוג הנחות ביותר לממשלתה, גם מדורי הספורט אינם משמשים מפלט לאזרח המודאג. וכך אני נאלץ לשוב ולטכס עצה. קוסמטיקה מעולם לא עניינה אותי, גם אדריכלות אינה עומדת בראש מעייני. כנראה שמדורי הצרכנות הינם מפלטי האחרון. אודטה היקרה, הנה אני בא!

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.