שרים בכיכר ובבית הדין

יוסי דהאן

בזמן שממשיכי דרך רבין שרו בשבת האחרונה שירי שלום ושירי ארץ ישראל היפה והעובדת בכיכר, הצבא הישראלי המשיך בפעולתו חסרת התכלית ברצועת עזה המורעבת שבה נהרגו עד אתמול 40 פלסטינים, 13 מתוכם אזרחים. בפעולות אלה נהרג גם חייל אחד. ירי הקסמים לא נפסק. אני מניח ששר הביטחון, יונה צחורה וממשיך דרך רבין מוצהר, פיזם בימים האחרונים לא מעט שירי שלום.

ובאותן שעות שבהן שרו נוגות עשרות האלפים בכיכר על אובדן הדרך, והנואמים קוננו על היעדר הסולידאריות והמשמעות של חיינו הקולקטיביים, עלו לירושלים עשרות עובדים ארעיים של רשות שדות התעופה להלחם על חייהם. ברחוב קרן היסוד על המדרכה לפני בית הדין הארצי לעבודה הם צעקו "לחם עבודה", ושרו "אל תשליכנו לעת זקנה". כמה פעילים חברתיים וחברי הכנסת שלי יחימוביץ` ויורם מרציאנו בחרו לדלג על השירה בציבור בכיכר והגיעו לתמוך בעובדים.

אולם הדיונים בקומה השלישית של בית הדין היה מלא עד אפס מקום בעובדות ובעובדים המועסקים שנים רבות בשדה התעופה במעמד של "ארעיים". ובשוק העבודה הישראלי אין דבר קבוע יותר מארעיות, גם השפה העברית המתארת את שוק העבודה הישראלי הושחתה במידה כזו שהביטוי "ארעיים" נשמע טבעי לחלוטין לתיאור מעמדם של אנשים המועסקים במשך עשר שנים באותו מקום עבודה. הביטוי "ארעיים" מצטרך למילון המושחת ההולך ומתרחב של הניו-ספיק הכלכלי הכולל ביטויים כמו "גמישות", "הבראה", "מיקור חוץ". הבוקר רותי סיני מציגה ב"הארץ" ביטוי נוסף המצטרף למילון זה – "חיי מדף". לעובדים יש חיי מדף, זהו משך הזמן שבו הם עובדים במקום עבודה אחד, מסתבר שהחיים הללו הולכים ומתקצרים עם השנים.

הציבור, כפי שכתבה שלי יחימוביץ` אתמול ב Y-net, שחלקו אינו מודע לכך שתוך זמן קצר הוא יצטרף לשוק העבדים ההולך ומתרחב, אינו מגלה סולידאריות מיוחדת. חלק מהם היה רוצה לראות בכלא את "אוכלי החינם והפרוטקציונרים האלה". אני מסתכל מסביבי באולם ורואה את "הפרוטקציונרים". עובדות משמרות שחיי העבודה שלהן מתמצות בניקוי שירותי מטוסים, ועובדים שהקריירה שלהם מסתכמת בהרמת מזוודות נוסעים. כמה פרוטקציה אתה צריך על מנת לזכות במשרות הנכספות הללו, הם מספרים לי שהבן של מנהל השדה זכה בקביעות שנה לאחר שהתקבל לעבודה, וכך גם נהגו של המנכ"ל.

רובם המכריע של העובדות והעובדים הם מזרחים תושבי רמלה ולוד. דוקטור עמי וטורי, אחד ממנהיגי השביתה העובד כסבל מזה תשע שנים, היסטוריון כלכלי ומומחה עולמי למדיניות רווחה שהאקדמיה הישראלית החליטה שאין בה מקום עבורו, מספר לי שכמעט כולם הצביעו עבור עמיר פרץ בבחירות האחרונות, איפה הם ואיפה עמיר פרץ.

שופטי בית הדין הארצי קבעו שהפיטורים היו כדין והם מכנים את השביתה "שביתה בלתי חוקית ופראית". הנה עוד ביטוי אורווליאני בהקשר של שוק העבודה הישראלי – "שלטון החוק".

אי תשלום שכר מינימום, הלנת שכר, והפרה של כל חוק מגן אפשרי, הם חלק מהגדרת שלטון החוק הישראלי. הלנת שכר הפכה לעניין שבשגרה, שופטי בית הדין כבר אינם מתרגשים מביקוריהם הקבועים של עובדי הרשויות המקומיות שהלינו את שכרם. כיום כבר קיימת הבחנה בין הלנה שכר רגילה, שעליה ניתן לעבור לסדר היום, שהרי אף מזוודה של נוסע לא נתקעה בגללה, לבין הלנת שכר מופרזת, המתרחשת רק כאשר משפחת העובדת או העובד מגיעה לפת לחם וזוכה לביקור פקידי ההוצאה לפועל.

כתבתי שבית הדין קבע שהפיטורים היו כדין, הנימוק לחוקיותם הוא פשוט ואכזרי. גם ברשות שדות התעופה הקריבו העובדים הקבועים והוותיקים את העובדים האחרים על מזבח האינטרסים הצרים וקצרי הטווח שלהם, הפרקטיקה די ידועה, נציגות העובדים מסכימה לחתום על הסכמים קיבוציים הכוללים סעיף בדבר הגדלת מספר עובדי הקבלן במקום העבודה בתמורה לבונוסים כספיים והטבות אחרות. שיטת ההפרד ומשול הצינית הזו של המעסיקים מפרקת את העבודה המאורגנת בישראל. לעיתים מקח הטעות שבחתימה מתברר לעובדים הקבועים מספר שנים מאוחר יותר כשהם מגלים שהם הקורבנות החדשים, מה שברור זה שהם יוצרים עבור בניהם ובנותיהם עתיד של חיים קצרים, דלים ועלובים בשוק העבדים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.