תודה רבה, אמריקה

יוסי דהאן

תוצאות הבחירות בארצות הברית, שהנחיתו מכה אנושה לממשל בוש, למפלגה הרפובליקנית ולאידיאולוגיה השמרנית, אינן רק בשורה משמחת לאמריקאים אלא גם לאנשים החיים במדינות אחרות וגם כאן בישראל, כולנו צריכים להודות לבוחרים האמריקאיים שבחרו עבורנו בסיכוי לעתיד טוב יותר. ממשלו של ג`ורג` בוש, שהלגיטימציה הדמוקרטית לבחירתו לנשיא על ידי בית משפט עליון שמרני שנויה במחלוקת, הוא כנראה אחד הממשלים הגרועים ביותר בהיסטוריה הפוליטית האמריקאית. נשיא עילג בעל יכולות אינטלקטואליות מוגבלות ומביכות, נעדר כישורי מנהיגות שנבחר לתפקיד בשל ייחוסו המשפחתי, תמיכתם של אילי הון בעיקר אילי נפט טקסנים, ומכונה פוליטית רפובליקנית מושחתת, בהנהגתו של קרל (רספוטין) רוב, שלא בחלה בשום אמצעי לחיסול יריביה.

ממשל שהפך בריונות מיליטריסטית פרנואידית למדיניות מנחה בזירה הבינלאומית, שנלחם בכל ניסיון לצמצם את הנזקים לסביבה ולמנוע את התוצאות ההרסניות העתידיות של התחממות כדור הארץ, שהתנה סיוע כלכלי למדינות העולם השלישי באיסור על הפלות, שנאבק בהתפתחויות מדעיות שאינן עולות בקנה אחד עם תפיסתו הדתית הפנדמנדליסטית הקובעת שלתורת האבולוציה של דארוין אין יתרון על פני הגרסה המקראית לבריאת העולם.

ממשל שהעלה את האפשרות של אזרחים להתחמש בנשק לזכות יסוד, שהפך את בתי הכלא למקומם הטבעי של מיליוני צעירים שחורים ושההוצאה להורג של אסירים הפכה עבורו שגרה. ממשל שבחסות "המלחמה בטרור" הונה את הציבור האמריקאי ופתח בניגוד לנורמות המשפט הבינלאומי במלחמה נגד עירק, מלחמה שהייתה אחד הגורמים המרכזיים שהביאו למפלת נציגי מפלגתו בקונגרס ובסנאט ולהדחתו של שר ההגנה אדריכל הכישלון. ממשל שבשם "המלחמה בטרור", צמצם את חירויותיהם של האזרחים האמריקאים והעניק למקורביו חוזי ענק במיליארדי דולרים "לבנייה מחדש" של עירק הדמוקרטית. ממשל מושחת שלב מדיניותו הכלכלית הייתה לדאוג באמצעות רפורמת מס להגדלת עושרם של אילי ההון שדאגו לבחירתו ושחוסר אחריותו באו לידי ביטוי בהפקרת עיר שלימה לטבוע בזרמי שטפונותיו של הוריקן.

רוב דמוקראטי בקונגרס ובסנאט אינו ערובה לעתיד פוליטי ורוד או לשינוי רדיקלי של המציאות האמריקאית או העולמית, אבל הוא בהחלט עדיף על האלטרנטיבה. מנהיגי הדמוקרטים, ובראשם ננסי פלוזי, מנהיגת הקונגרס החדשה, מבטיחים לשנות את מדיניות ארצות הברית בעירק ולהוציא משם בהדרגה את הכוחות האמריקאיים, לשנות את מדיניות המס של בוש, לבטל את ההטבות לבעלי ההון ולהגדיל את ההטבות למעמד הביניים ולהעלות את שכר המינימום.

לשינוי המבורך הזה יהיו גם השפעות בישראל, עוצמתו של הימין המדיני והחברתי הכלכלי בישראל שואבת את כוחה והשפעתה מהימין האמריקאי, ממשל בוש הוא תומך נלהב ביותר של המשך מפעל ההתנחלויות, הקיפאון המדיני עם הפלסטינים, ומלחמת לבנון השנייה. אחד ממקורות השראתה של המדיניות החברתית והכלכלית בשנים האחרונות כאן הוא הניאו ליברליזם השמרני האמריקאי. השפעה שבאה לידי ביטוי, בין היתר, ברפורמות מס לטובת העשירים, הרעבת הסקטור הציבורי, מלחמה בעובדים ובעבודה מאורגנת, קיצוצים בשירותים החברתיים וברשת הביטחון הסוציאלי ובהתנגדות להעלאת שכר מינימום, צעדים שיישומם מלווה במסעות הפחדה תקשורתיים שאין ברירה כיוון שאלה "דרישות האמריקאים", דרישות שאם לא נציית להן ניענש בחורבן כלכלי. ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, שאלה ימים קשים עבורו, ייבא אפילו ביבוא אישי שחקן חיזוק רפובליקני לשרת כנשיא בנק ישראל.

במדינה שבה השיח הפוליטי פרובינציאלי וסובל מרגשי נחיתות, העמדות הריאקציונריות שנשמעו ממקום מושבו של הכס הקדוש בוושינגטון הפכו כאן לאמיתות מובנות מאליהן שיש לחזור עליהן באדיקות. עוולות ואוויליות מקומיות מוצדקות כאן בהצבעה למה שמתרחש שמעבר לים. עתה חל שינוי במעצמה הקדושה מעבר לים, שינוי שבהתחשב למה שהתרחש שם עד לשביעי בנובמבר, קשה למצוא מילה רעה לומר עליו. או ככותרת אחד העיתונים האנגליים לאחר הבחירות אפשר לומר, תודה רבה, אמריקה.

להצטרפות לעצומת המחאה של סבלי נמל התעופה בן גוריון לחצו כאן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.