אדמת אבות

יוסי דהאן

הכותרת הראשית ב"ניו יורק טיימס" הבוקר מגלה כי על פי מפות ישראלית ונתוני המינהל האזרחי בשטחים משנת 2004, 39% מהאדמות שעליהן הוקמו ויושבות התנחלויות ישראליות הן אדמות פלסטיניות פרטיות.

במשך השנים ישראל הצהירה שהיא מכבדת את זכויות הקניין הפרטי של הפלסטינים וכי היא עושה שימושים רק בקרקע חוקית או קרקע שהופקעה מטעמים בטחוניים באופן זמני. על פי המסמכים שהודלפו ממשרדי המינהל האזרחי 40% מהקרקע שישראל מעוניינת להשאיר בתחומה בכל הסדר עתידי היא קרקע פלסטינית פרטית.

המסמכים נמסרו ל"ניו יורק טיימס" על ידי תנועת "שלום עכשיו" שקיבלה אותם מהדלפה של עובד המועסק במינהל האזרחי הישראלי בשטחים שמעוניין לחשוף את הפרות זכויות הקניין של הפלסטינים.

שלמה דרור, דובר המינהל האזרחי, סירב להגיב לנתונים אולם טען שיש ועדה הבוחנת את העניין וכי לעיתים פלסטינים מוכרים את אדמתם לישראלים אולם חוששים להודות בכך בגלוי.

על פי הנתונים, 86.4% מהקרקע של מעלה אדומים היא קרקע פלסטינית פרטית ו 35.1% מהקרקע של היישוב אריאל שייכת לפלסטינים, וכך גם בית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב שנבנה על אדמותיו הפרטיות של ראדא עבדלטיף. צריך להזכיר שעל פי נורמות המשפט הבינלאומי כוח כובש חייב לכבד ולשמור על רכושם הפרטי של אוכלוסיית השטח הכבוש.

לידיעת תושבי שדרות, אתמול ביקש שר הביטחון הישראל עמיר פרץ מנשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן שידאג להפסקת אש כיוון שהמצב בשדרות לא יכול להמשך, כמה שעות לאחר שיחת הטלפון הוא ננזף על ידי ראש הממשלה. היום מודיעה הכותרת בעיתון שהחמאס מסכים להפסקת אש מיידית, אבל אתמול פעל כוח צהל בשכונת זייתון בלב עזה, בפעולה נהרגו שני בני אדם. לדברי הצבא, הכוחות המיוחדים וכוחות שריון הרגו מבוקש בכיר, לטענת הפלסטינים נהרגה גם אשה בת 70. הבוקר נפצע בשדרות אדם פצעים אנושים כתוצאה מירי קסאמים.

בהפסקת אש מיידית, שר הבטחון הישראלי מתכוון כנראה להפסקת אש חד צדדית. וכן השבוע דחתה ישראל גם את יוזמת השלום הספרדית. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.