זכות הציבור לא לדעת וחזרתו של המושתק והאחר

יוסי דהאן

הבוקר אני קורא שהאגודה לזכות הציבור לדעת הגישה עתירה לבג"ץ נגד המשך העסקתו של גבי גזית ברשות השידור. בעתירה נטען כי מגיש התוכנית "הכל דיבורים", המשודרת ברשת ב`, נותן בה ביטוי לדעותיו הפוליטיות האישיות, תוך הפגנת חוסר איזון ועבירה על כללי האתיקה של רשות השידור.

כחבר מליאת רשות השידור בעבר יצא לי להכיר מקרוב את פועלה של האגודה נושאת השם האירוני הזה, אבל תחילה אולי אביא כאן את דבריו של דן כספי על האגודה הפטריוטית הזו כפי שהם מופיעים בספרו על רשות השידור "סליחה תקלה".

בדצמבר 2000 עתרה אגודת זכות הציבור לדעת יחד עם חברת הכנסת ציפי ליבני באמצעות עו"ד יורם שפטל נגד אופייה השמאלני של רשימת חברי מליאת רשות השידור, העתירה נדחתה על הסף. בין היתר בנימוקי בית המשפט לדחיית העתירה נכתב.

"נראה שמכיני העתירה הסתמכו על דפים שנדרש כל חבר למלא למען ועדת רביבי. כך הם מצאו שדן כספי לא שירת בצה"ל אך לא טרחו לציין את מוגבלותו הפיסית".

בישיבות שונות של המליאה והועדות הופיעו נציגי האגודה כשמטרתם העיקרית היא למנוע מהציבור להיות חשוף לקולות שאינם מתיישבים עם האידיאולוגיה הימנית הקיצונית שלהם. הפעילות המרכזית של האגודה מתרכזת בסילוקו והשתקתו של כל מי שהם מסמנים כ"קולות שמאלניים" וניסיון להחדיר כמה שיותר אנשים בעלי תפיסות ימניות לשידור הציבורי, וזאת בשנים שבהם השידור הציבורי נוהל ממשרד ראש הממשלה, שידור ציבורי שמנהלו יוסף בראל הכריז בגאווה שהוא בא לשרת את השלטון, מנהל הרדיו יוני בן מנחם שימש ככתב חצר של אריאל שרון ומוטי עדן מנהל הטלוויזיה מונה לתפקיד בשל חיבתם של ראש הממשלה ובנו.

חסידי המינהל התקין וחובבי הקוד האתי הללו נאבקו, כפי שמספר כספי,  לסילוקו של יושב ראש מליאת רשות השידור נחמן שי, בשל טענת כפל תפקידים, אולם הם לא השמיעו הגה כאשר במקומו מונה ליושב ראש המליאה חבר מרכז הליכוד אברהם נתן שאף הוא נשא בכפל תפקידים.

אחד מהיעדים המרכזיים של האגודה באותן שנים וגם עתה היא תחנת גלי צה"ל שבה הם ניסו לגרום לסילוקם של שדרים מסוימים ולהחדיר אנשים הקרובים לעמדותיהם באמצעות נציגתם במליאה חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, בעלת תכנית רדיו בקול ישראל שגם פיקחה כנציגת ציבור על התחנה המתחרה.

לאגודה לא הספיק שאת השמאל מייצגים בתחנה רדיקלים כעירית לינור ואברי גלעד שלצידם אורי אורבך הימני נשמע לעיתים כאורי אבנרי.

אחת מתוצאות הלוואי המזיקות של האגודה המקרטיסטית הזו היא ההשחתה שאנשיה גורמים למושגים כ"חופש הביטוי", "פלורליזם תקשורתי", "זכות הציבור לדעת" וביטויים דמוקרטיים אחרים.

לרשות השידור מונה לאחרונה מנכ"ל חדש  מוטי שקאלר, שקלאר נשא בעבר בתפקידי ניהול ברשות השנייה. יצא לי לשמוע אותו לא פעם מבקר את השיח האחיד של התקשורת הישראלית, מתרעם על אי מתן ביטוי לקבוצות חברתיות ותרבותיות שונות ועל הצורך החשוב והדחוף לתקן את זה.

במסגרת צעדי התיקון להענקת קול לאחר, לזר ולמושתק, הוחלט אתמול ברשות השידור להעניק ליוסף לפיד תכנית רדיו אישית שבועית בת שעה שתשודר בזמן האזנת שיא בשבת בבוקר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.