איפה כדאי ליהודים להוולד? בשטחים

איציק ספורטא

מידי שנה מפרסם משרד הבריאות נתונים על תמותת תינוקות בישראל לפני ימים אחדים פורסם הדיווח על שנת 2004,  הממוצע כמו בהרבה דברים אחרים הוא טוב, 4.73 פטירות מתוך אלף לידות, במדינות המפותחות השיעור נע בין 2-5 (2- באיסלנד, 3 ביפן, שבדיה ופינלנד, 4 בנורבגיה 5- באירלנד), אחת המדינות המפותחות בה השיעור גבוה מזה היא ארה"ב שם השיעור הוא 7 פטירות לאלף (מתוך הטבלאות לדו"ח הפיתוח האנושי של האו"ם 2006). בהשוואה לשנים עברו נכתב: "בשנת 2004 חלה ירידה של 13% בשיעור תמותת במגזר היהודי, ועליה של – 6% במגזר הערבי". כמו בהרבה דברים אחרים הממוצע מסתיר הרבה, בקרב יהודים שיעור המוות הוא 3.17 לעומת זאת אצל ערבים השיעור הוא 8.87, פי 2.8.  

גם מספרים אלה מבטאים ממוצעים של אוכלוסיות הטרוגניות, בדיקה מעמיקה יותר מגלה  שבקרב האוכלוסיה ערבית הפערים בין מוסלמים, נוצרים ודרוזים גבוהים מאוד, בעוד שאצל המוסלמים השיעור הוא 9.52 אצל הנוצרים הוא 2.46, פי 3.87, אצל הדרוזים השיעור הוא 4.71.

כאשר בוחנים את המצב על פי אזורי הארץ השונים מתגלית תמונה בעייתית עוד יותר, באזור הדרום שיעור התמותה של תינוקת ערבים הוא 15.77, פי 3.3 מהממוצע הארצי, ופי 5 כמעט מהממוצע באוכלוסיה היהודית. גם אצל היהודים ישנם פערים בעוד שבאזור הדרום שיעור התמותה הוא 5.37 בגדה המערבית השיעור הוא 1.43, הנמוך ביותר בין אזרחי ישראל, מספר הלידות בגדה אינו נמוך במיוחד ומסתכם ב-8416 לעומת 8023 באזור אשקלון ו-7442 לידות של יהודים באזור הדרום. לעומת היהודים בשטחים שיעור התמותה בקרב האוכלוסיה הפלסטינית הוא 22 תינוקות לאלף (מתוך הדו"ח של האו"ם). כך שטוב להיוולד יהודי ובעיקר יהודי בשטחים.

מלבד ההסברים הנוגעים לפערים כתוצאה ממומים מולדים שמקורם בנישואי קרובים נטען בדו"ח: "שיעורי תמותת התינוקות בארץ ובעולם תלויים במידה רבה במצב הסוציו-אקונומי. אכן כמחצית מהפער בשיעורי תמותת תינוקות בין המגזר היהודי והערבי הינו על רקע המצב הסוציו-אקונומי הנמוך יותר במגזר הערבי". כמו תמיד למצב הכלכלי יש השפעה על כל תחומי החיים גם כאשר הם נגמרים בטרם התחילו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.