על ערבים ומזרחים ובעיותיה של המדינה היהודית והדמוגרפית

יוסי דהאן

תום שגב מספר במוסף "הארץ" על דיוני קבוצת עבודה שכינס המכון הישראלי לדמוקרטיה, כדי לנסח אמנה שתגדיר ותסדיר את מהות היחסים בין היהודים לערבים בישראל. הקבוצה כללה 12 יהודים, בראשם המשפטן מרדכי קרמניצר, ושמונה ערבים, בראשם עאדל מנאע. הפרוטוקולים של הדיונים הללו נערכו וקובצו לספר "של מי הארץ הזאת?" על ידי עוזי בנזימן. מעניין לשים לב לתובנותיה התרבותיות והחברתיות של ליברלית ישראלית בעלת מעמד, מועמדת לכהונת שופטת בבית המשפט העליון – פרופסור רות גביזון.

""הם רוצים לקבל את כל מה שהם רוצים, בלי לשלם כלום", קבלה רות גביזון במבט לאחור והוסיפה: "אתם רוצים ביטוח לאומי, חינוך ציבורי, בריאות… ומנגד יש מדינה, יש נטל, יש בעיות… תנו כתף! תנו כתף!… אינכם רוצים לתת כתף כי זה `שלכם`, של היהודים. לכו איפוא למקום אחר".

אביגדור ליברמן לא יכול להגיד זאת טוב יותר, אם כי הוא, לפחות, טוען שהוא מציע לערבים שוויון. לא גביזון: "אחת הרמאויות של השמאל הישראלי-יהודי היא האמירה `כן, יהיה שוויון`. לא יהיה שוויון. תהיה מחלוקת. יהיה טוב יותר מאשר באזור; יהיה טוב יותר מאשר במקומות רבים אחרים; יהיה תהליך; אבל לא יהיה שוויון". היא השוותה את ערביי ישראל ליהודים המזרחים, אלה ואלה אשמים בעצמם במצוקתם:

"חלק גדול מהמצוקה של האוכלוסייה הערבית-מוסלמית בישראל, לא הנוצרית, נובע מתרבות של משפחות גדולות, מחוסר השכלה ומכוח עבודה בלתי מהימן וכשיר לחיים מודרניים. כל אלה יוצרים עוני, גם ללא אפליה מטעם אתני. מבחינה זו הערבים המוסלמים דומים ליהודים המזרחים שאינם מצליחים לפרוץ את מעגל התרבות הפסיווית, הלא משכילה, הלא מתחרה. זו בעיה תרבותית גדולה כשלעצמה ואצל הערבים נוספה לה עוד בעיה: היותם ערבים".

בדרך מנשיאות האגודה לזכויות האזרח אל הוועדה לחקירת המלחמה השנייה בלבנון זזה גביזון ימינה, בתהליך שהיא מתארת במלים אלה: "שנים רבות היתה אצלי הרגשה לא נעימה שאיננו הוגנים כלפי הערבים אזרחי ישראל. אודה על האמת, מכל התהליכים והאירועים בשנים האחרונות, לנוכח העמדות שלהם ושל המנהיגות הפוליטית שלהם, הרגשת האשמה שלי כלפיהם הולכת ופוחתת בהדרגה"".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.