נשים בישראל, בשרות הציבורי ובהשוואה לעולם

איציק ספורטא

מה מצבן של נשים בישראל? על פי דווח אחד, לפחות בשרות הציבורי מצבן של נשים משתפר, לעומת זאת כאשר בוחנים את מצבן של נשים בהשוואה למדינות אחרות בעולם המצב נראה די גרוע, הכיצד?

במאמר שפורסם על ידי יובל מזר מבנק ישראל נמצא ששכרן ההתחלתי של נשים בשרות הציבורי מתקרב לשכרם של גברים, בעוד הפער בשכר ההתחלתי היה בסביבות 20% בתחילת שנות התשעים הוא נעלם בשנים האחרונות. חדשות מעודדות. על פניו היינו חושבים שבעתיד ישתווה שכרם של גברים ונשים בכלל השרות הציבורי, אבל כותב המאמר מסכם: "הירידה בפער השכר ההתחלתי של גברים ונשים צפויה להשתקף בצמצום פער השכר העתידי בינהם ולהקטין אותו ב-30 אחוזים". זאת אומרת שגם בעתיד יהיו פערי שכר בשרות הציבורי. משהו שהיה חסר לי במאמר היה ניתוח מעמיק של סיכויי הקידום של העובדים השונים. במחקרים שאני ערכתי נמצא שפערי הקידום משמעותיים בהסבר של פערי שכר עתידיים.

כאשר בוחן החוקר אוכלוסיה "אחידה" (אוכלוסיה שבה לנשים וגברים אותם מאפיינים) מתברר שבארבע השנים האחרונות עלה פער השכר ההתחלתי לאחר ירידה מאמצע שנות התשעים. כמו כן מדווח החוקר שגברים קיבלו דרגות גבוהות יותר מאשר נשים באותו משלח יד.  עם הביקורת אי אפשר להתעלם מכך שמשהו זז בשרות הציבורי, ושכר התחלתי דומה הוא התחלה טובה.

לעומת החדשות הללו בדו"ח של World Economic Forum על הפער הגלובלי בין נשים לגברים נמצא שישראל אינה אחת המובילות ביחס שוויוני לנשים. הדו"ח משתמש בארבעה מדדים, השתתפות כלכלית והזדמנויות, השכלה, בריאות, והעצמה פוליטית, כל מדד כזה בנוי ממימדי משנה, והסיכום הוא מדד של שוויון שנע בין 0 ל-1, כאשר ככל שקרובים ל-1 כך המדינה יותר שוויונית. בממוצע ישראל ממוקמת במקום ה-37, ארה"ב במקום ה-24, וכרגיל בראש הרשימה המדינות המסכנות הללו שבהן מדיניות הרווחה מפותחת, שבדיה, נורבגיה, פינלנד, ואיסלנד. בדנמרק המצב ממש גרוע והיא ממוקמת במקום השמיני.

המדד בשבדיה הינו 0.8133 ובישראל 0.6889 פער של בערך 0.12, מצאתי שמצריים ובנין רחוקות מישראל בערך כמו שישראל רחוקה משבדיה, ומדינות כמו אירן, מצריים, מרוקו, מאוריטניה ותורכיה קרובות לישראל יותר מאשר ישראל קרובה לשבדיה בפער בין גברים ונשים, אכן מקום היאה לנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.