תרומתו שלא תסולא בפז של המכון ועל כלכלה אקולוגית

יוסי דהאן

לפני מספר שבועות קיבלתי הודעה באי מייל מסטודנטים ופעילים הנאבקים להגנת זכויות עובדים על הפגנה האמורה להיערך מול שערי "מכון וייצמן" נגד התנהגות המכון כלפי המאבטחים המועסקים באמצעות חברת "צוות 3". כמה ימים לאחר מכן הגיעה הודעה נוספת המבטלת את ההפגנה בטענה כי מתנהל משא ומתן בין המכון לבין המאבטחים. הבוקר אני קורא בעיתון על מכתב ששלחה חברת הכנסת שלי יחימוביץ` לנשיא הנכנס של המכון, פרופסור דניאל זייפמן, שממנו עולה שהנהלת המכון פיטרה שלושה מאבטחים, עובדי קבלן, שפעלו להקמתו של ועד עובדים. כמו כן הידיעה מספרת שהמכון העיר לסטודנטים שנרתמו לטובת המאבטחים במאבק השכר שלהם. פיטורי עובדים המנסים להתארגן היא בגדר עבירה על החוק, פיטורים אלה מנוגדים לחוק הסכמים קיבוציים ועומדם  בסתירה לשורה של פסקי דין של בתי הדין לעבודה.

אני מניח שחלק מהחוקרים של מכון וייצמן נמנים על אותם ישראלים הצופים במסך הטלוויזיה בכתבות על עושק עובדים ומצקצקים בלשונם על הידרדרותה של החברה הישראלית, אולם בבוקר הם צועדים בשערי המכון שם עומדים המאבטחים השומרים על בטחונם והופכים שותפים למעשי עוולה הפוגעים בזכויותיהם הבסיסיות של העובדים על מנת לחסוך כמה אלפי שקלים לקופת המכון. חברת הכנסת יחימוביץ` כותבת על תרומתו המחקרית שלא תסולא בפז של מכון וייצמן לחברה הבינלאומית ולחברה הישראלית. אולם, לצד התרומה המחקרית, מכון וייצמן מתגלה על פי הטענות הללו כמוסד חינוכי חשוך המתנכל לתלמידיו בשל סיועם לעובדים הנעשקים על ידו וכמוסד ביריוני הפוגע באחת מזכויות היסוד הדמוקרטיות – זכות ההתארגנות.

חגי קוט מפנה את תשומת ליבי לכך שבגליון ספטמבר  2005 התפרסם בסיינטיפיק אמריקן מאמר מצויין על כלכלה אקולוגית מאת פרופ` הרמן דיילי-מהאבות המייסדים של תורה זו. על הכלכלה האקולוגית חגי כותב:
"הכלכלה האקולוגית היא תורה כלכלית חדשה יחסית שהחלה להתגבש בסוף שנות ה-80 של המאה שעברה. נקודת המוצא שלה היא שהכלכלה הינה תת מערכת בתוך מערכת גדולה יותר- הפלנטה שלנו. מכאן נגזר שיכולת הצמיחה היא סופית, ופה אחת מאבני המחלוקת העיקריות עם התורה הניאו קלאסית.
הכלכלה האקולוגית מתבססת על ידע אקולוגי-ביולוגי פיזיקלי עמוק, ומתחשבת בכללי המשחק שמוכתבים לנו ע"י כדור הארץ. בבסיסה נמצאת השאיפה לקיימות, חלוקה הוגנת של העושר ודאגה לדורות הבאים."
מאמרו של דיילי תורגם לגירסה העברית של סיינטיפיק היוצא לאור בהוצאת אורט ישראל והוא מופיע בעלון מרכז השל.

ביום שישי הקרוב ירצה חגי על הנושא "צמיחה תמ"ג וכלכלה אקולוגית" במכללה החברתית כלכלית בחיפה, שעה 11, בית חנה חושי, מוריה 67 קומה 2

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.