נפקדי השיח התקשורתי

יוסי דהאן

הבוקר כולם כותבים ומדברים על השביתה, כשהטיסות והמזוודות מתעכבות מגלים העיתונאים לפתע שהכלכלה הישראלית כוללת לא רק בעלי הון אלא גם עובדים, שחלק הולך וגדל מהם הופך לעני.

לפני מספר חודשים ערך פרופסור גדי וולספלד מהאוניברסיטה העברית מחקר על סיקור העוני בתקשורת הישראלית בין אפריל 2005 – מרץ 2006. המחקר נערך עבור "יפעת – מחקרי מדיה מתקדמים" ו"המכון הישראלי לדמוקרטיה", באדיבותו הוא הסכים להעביר לנו את המחקר, לקריאתו לחצו כאן .

המסקנות המרכזיות של המחקר הן:

יש מעט מאוד סיקור של עוני בארבעת העיתונים היומיים. בהתבסס על המחקר נמצאו רק 0.3% מכלל הסיקור שעוסקים בצורה ישירה בנושא העוני.

השיח התקשורתי בנושא העוני נשלט על-ידי גורמי הממסד. בניגוד להנחה הרווחת רק 12% מהסיקור החדשותי התמקד בסיפורים אישיים של העוני ועוד 12% עסקו בעמותות וארגונים.

ניתן לראות שמדורי הכלכלה של העיתונים הינם אליטיסטים וממסדיים. למרות שמוספים אלו אמורים לשקף נקודות מבט שונות על העוני, הם למעשה מועדון סגור ואקסקלוסיבי של האליטות בלבד. הקולות של השכבות החלשות יותר בחברה נמצאו יותר במדורי הצבע של העיתונים השונים.

מבין ארבעת העיתונים היומיים בישראל, בעיתון הארץ זכה נושא העוני לחשיפה התקשורתית הגדולה ביותר.

משרד האוצר הוא הבולט בסיקור התקשורתי בתחום העוני אבל גם זוכה לביקורת לא מבוטלת על מדיניותו. שני "הגיבורים" של סיפורי העוני הם הביטוח הלאומי שמקבל מעט ביקורת מהעיתונות, והארגונים החברתיים והעמותות הזוכים לפרגון על מאמציהם. נמצא מעט מאוד סיקור של משרד הרווחה והסתדרות בהקשר לעוני.

שתיים מהאוכלוסיות העניות ביותר בישראל אינן זוכות כמעט לסיקור תקשורתי של מצוקתן. הערבים והחרדיים הם למעשה "העניים הבלתי-נראים".

בולט לטובה השינוי שחל בשנה האחרונה בסיקור הרב של העני העובד. יש להניח שסיפורים על קבוצה זו סותרים את הטענה של אלו המנסים לתאר את העני כ"פרזיט עצלן".

דו"חות העוני המתפרסמים ע"י הביטוח הלאומי הינם בין הפלטפורמות  היחידות להעלאת מצוקת העוני לראש סדר היום החדשותי. גם קמפיין הבחירות הצליח להגדיל את הסיקור בתחום כשהמפלגות אימצו את נושא העוני למצע הבחירות שלהן. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.