שלא יעבדו עליכם

אורי וולמן

תוך דמדומי מלחמה, גסיסתה של מפלגת העבודה והתנדפותה של "האג`נדה" נחשפו להם לא מזמן הנתונים האמיתיים על עושקם של המאבטחים. אל נטעה לרגע ונחשוב כי חברות האבטחה הינם שה תמים הדואגים לרווחתו של העובד, אך לאור הנתונים יהיה קשה להאשים אותם בעושק הנורא המתרחש יום ביומו במדינתנו.

מהנתונים מתברר כי תאגידים כגון "שופרסל", "יוניליוור", "טמפו", "הום סנטר"  והרשימה רק הולכת ומתארכת מציבים לחברות האבטחה מכרזים בלתי הגיוניים אשר אינם ברי השמה. קחו למשל את "שופרסל",  אותה חברה שכה אוהבת להתעטף בנוצות של פילנתרופיה ודאגה לזולת. שופרסל משלמת מחיר גג של 26 שקלים לחברות האבטחה עבור שעת עובד של מאבטח. בפער בין שעת המינימום ( 19.3) לתעריף זה צריך לדחוף ימי הבראה, מחלה, הפרשה לפנסיה, ביגוד ונסיעות.  אהה, אם שכחתי לציין, גם חברת האבטחה צריכה להרוויח משהו. רואה החשבון הטוב בעולם לא יוכל לתמרן בין מספרים עלובים אלו.

אם תשאלו את דודו מ"הום סנטר" כמה היא משלמת לשעת אבטחה, התשובה תהייה עוד פחות מ"שופרסל", קרי 25 שקלים לשעה. אז מה הפלא שהמאבטח הפשוט בקושי מגרד את שכר המינימום.

כאשר התפוצצה פרשת התרומה של האחים עופר למוזיאון ת"א והבעייתיות הטמונה בה, כתבה ח"כ שלי יחימובי`ץ כי היא לא מעוניינת בתרומה של האחים עופר. מה שהיא כן מעוניינת זה שבמפעלים של האדונים הנכבדים ישלמו שכר ראוי לעובדים ולא ימקסמו את רווחיהם על חשבונם.

חברת "שופרסל" והעומד בראשה, נחי דנקנר התגאו כי בזמן המלחמה תרמו יותר מארבעים אלף חבילות שי לחיילים והצליחו לפמפם נתון זה בכל פרסומת, חסות או מופעי התרמה ראוותנים. התקשורת, כמו חלק נרחב מהציבור התמסרו למבצע זה ברצון רב.

בשנים האחרונות הולך ונפוץ לו המושג " אחריות חברתית של תאגידים". כדאי שמישהו יסביר לאדון דנקנר , שכנראה לא נכח בקורס המבוא כי אחריות זו לא כוללת תרומה לזולת, ובו בזמן לעשוק ולנצל את העובדים שלך. אז בפעם הבאה שתתבקשו לתרום או תשמעו על תרומה נכבדה, תבינו לבד על חשבון מי  היא באה.

אורי וולמן

סטודנט לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באונ` חיפה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.