עוני מהל"ב

איציק ספורטא

בימים הקרובים עומדת לפרסם עמותת לתת את הדו"ח השנתי שלה הנקרא "דו"ח העוני האלטרנטיבי", ממה שפורסם בתקשורת הכתובה והאלקטרונית הפריחה הכלכלית בישראל היא חלקית ומזניחה חלקים הולכים וגדלים מהאוכלוסיה: "מקרב הנזקקים שנסקרו, 36% אמרו כי חוו מצב של רעב, ל-57% נותקה אספקת החשמל ו/או המים ול-51% חסמו או עיקלו את חשבון הבנק. עוד נמצא כי 43% מאמינים שיצליחו להיחלץ מהעוני וכ-27% צופים שגם ילדיהם יהיו עניים". מי צריך מים, מי צריך חשמל העיקר שהדולרים זורמים למדינה, והעסקים מרוויחים כמו שלא הרוויחו אף פעם, דווח על עליה של 20% ברווחי החברות הגדולות ברבעון השלישי, ביניהם הבנקים המסכנים שלנו.

מי אשם? הגברת נוביק הנכבדה, זו שהייתה אמורה לפקח על החברות המפעילות את תוכנית וויסקונסין, והפכה לדוברת ואשת המכירות של התוכנית הנלוזה הזו, מצאה את האשמים, הארגונים החברתיים. כך היא אומרת: ""לא חשבתי שלא אצליח לגייס את הארגונים החברתיים. ציפיתי שהם יהיו שותפים. כמו שאמרתי, אני באה מהתחום החברתי ולשם אלך. חוסר הדיאלוג אתם איכזב אותי. הם היו הראשונים שאיתם נפגשתי, עוד לפני שנפגשתי עם החברות שמפעילות את המרכזים. הם איכזבו אותי במניפולטיוויות שלהם, בחוסר היושר, בהצגת הדברים בצורה מעוותת. חשבתי שיהיו שותפים אמיתיים לדרך וגיליתי, בהכללה, שהם גיבו אנשים שכן צריכים לצאת לעבודה. לדעתי הם אלה שגורמים את הנזק הכי גדול למשתתפי התוכנית. התוכנית היא כאן כדי להישאר והם העבירו מסר שהיא ארעית. אני מעדיפה פטרונות שאומרת ?יותר טוב לאותם אנשים ולחברה כולה שישתתפו בתוכנית` מאשר פטרונות שאומרת ?שיעשו מה שהם רוצים. בשני המקרים זו פטרונות". רק להזכיר, ההקלות הנוכחיות בתוכנית נקבעו על ידי ועדה שבראשה עמד יוסי תמיר אשר עמד בראש ועדה שבדקה את האפשרות לתוכנית מהסוג הזה ב-2001, ואף הציע הצעות מעט יותר אנושיות מאשר התקבלו לבסוף.  

זכורה לי פגישה עם מתכנני תוכנית וויסקונסין בראשית הדרך והניסיונות שנעשו כדי לשכנע ארגונים חברתיים לשתף פעולה עוד לפני שמונתה נוביק לתפקידה. יותר מכך, ניסו לגייס אותי לעבודה בתוכנית עוד לפני שנבחרו החברות המפעילות. יש מושג שנקרא קואופטציה וזה מה שניסו לעשות לארגונים החברתיים, כשזה לא ממש עבד הפכו הארגונים החברתיים לאשמים בלי קשר לכלום. כיון שהם אשמים כמו גם, כמובן, משתתפי התוכנית שאינם אזרחים ואזרחיות שוויי זכויות אלא מנצלים, מעניין כיצד מנוצלים הופכים למנצלים, מה שיש לעשות הוא יותר מאותו דבר. למעוניינים ומעוניינות, באתר של "מען" אפשר למצוא לא מעט חומר על תוכנית וויסקונסין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.