• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

האם צה"ל מחנך לשנאת נשים?

חנה בית הלחמי

קוראי וקוראות מדור דעות מעריב נתקלו ביום ג` ה- 5.12.06, במניפסט גזעני, הכולל הסתה קשה נגד נשים, פרי עטו ד"ר גבי אביטל. אני תמהה כיצד מרשה לעצמו עיתון יומי רחב תפוצה לזרות עמדות קיצוניות ומסיתות נגד נשים באמצעות העלאת כותבים, שדבריהם חורגים בהרבה מגבולות הטעם הטוב, מסף העריכה הסביר, ובאמתלה של "חופש ביטוי".

אפשר גם לתהות כיצד מי שמציג עמדות כמו אלו של ד"ר אביטל, מורשה לשמש כמרצה באקדמיה לטיס של חיל האוויר. זה האיש שמחנך את ילדינו, חיילינו הצעירים? עם חינוך כזה, לא מפליא שדווקא מחיל האוויר צומחת פשיעה מינית שיטתית נגד נשים כמו זו שארעה בנבטים, שעל פי הסטטיסטיקות הבינלאומיות של היחס בין הגלוי לסמוי בעבירות מין קשות – יתכן והיא רק קצה הקרחון. גם הגיבוי הגורף שניתן לאותם פושעים, כפי שעלה מפסיקת מפקדיהם שפטרה אותם מענישה, מובן יותר לאור דברי ה"מרצה באקדמיה לטיס של חיל האוויר" (כפי שהוא חותם את מאמרו).

תחת הכותרת "פשע שילוב נשים", מונה אביטל את הסיבות מדוע נשים נחותות ביולוגית והן אלו שמחלישות, באספירציות הפמיניסטיות שלהן, את חוסנה הביטחוני של מדינת ישראל: "צה"ל אינו מעבדה לניסויים פמיניסטיים. שילוב לוחמות פוגע ברמת צה"ל. שילוב נשים, בגלל לחץ של ארגוני נשים, הוא פשע". אביטל מגדיל לעשות ורומז ששילוב נשים הוא גם זה שפגע ביכולת הצבאית של צה"ל במלחמה האחרונה (הרמטכ"ל – איש חיל האוויר – יכול להירגע: נמצאו האשמות בכישלוננו במלחמה). את הלחץ הציבורי שהביא לפתיחת השיבוץ בצה"ל למציאות שוויונית יותר – מגדיר אביטל כ"פשע לעילא ולעילא" הוא אף מגייס לביסוס טיעוניו – בדומה למה שעושה פרופ` ואן קרפלד הידוע לשמצה בשיעוריו באוניברסיטה העברית – אזכור דמגוגי של "מומחים לרפואה ופיזיולוגים" להוכחת נחיתותה הביולוגית של האישה.

למעשה, אביטל מגיב למאמרה של ד"ר אסתר הרצוג, המנתח את המניעים לניסיונות של נציגי הציונות הדתית בצה"ל לקחת מנשים את הישגיהן בצבא. הרצוג מביאה סימוכין לכך, שהנתונים שמציג האלוף אלעזר שטרן לגבי נחיתותן הביולוגית-פיזיולוגית של נשים, הם בסה"כ סיפור כיסוי שקוף לכך שהוא מייצג את עמדתם של רבנים, הדורשים הרחקת בנות מיחידות קרביות. איך מאשר המאמר של אביטל את טיעונה של הרצוג? שלא במפתיע, אביטל מסיים את המניפסט האנטי נשי שלו בציטוט מפי אל"מ יהודה וגמן, שאמר: "יחידה מעורבת חלשה יותר מיחידה של חיילים בלבד, וארגון צבאי שמחליש את עצמו במודע הוא לא מקצועי". וגמן (החילוני) הוא יקיר הציונות הדתית. את דבריו אלו מצאתי מצוטטים באתרי אינטרנט דתיים, בהם מתייעצות בנות דתיות האם להתגייס לצה"ל, שם מנסים לרפות את ידיהן ולהוכיח להן שבהתגייסותן הן פוגעות במדינת ישראל ובטחונה, ובעיתון המתנחלים "מקור ראשון". הדברים מתחברים יפה לעמדתי משכבר, לפיה האסטרטגיה של הציונות הדתית להפיכת מדינת ישראל לכזו המנוהלת על פי הקודים החברתיים-לאומיים-הלכתיים-שוביניסטיים שלהם, עברה לאחר רצח רבין מכיכר ציון אל שורות הפיקוד הגבוה בצה"ל. למרות שאביטל טוען, במניפסט שלו, ש"צה"ל אינו מעבדה לניסויים חברתיים" – הרי שאביטל, שטרן, וגמן ודומיהם הופכים את הצבא בדיוק לכזו מעבדה, בניסיונם לשנות את כור ההיתוך החברתי המרכזי ביותר במדינת ישראל, ממנו צומחות עתודות ההנהגה בכל תחומי חיינו, לצבא בעל אוריאנטציה ציונית-דתית על טהרת הגבריות.

לגבי טענתו של אביטל לגבי הבדלים הפיזיולוגיים בין נשים לגברים, המהווים לדעתו את הוכחת ה"פשע" של שילוב נשים, הרי שתגובתי על כך נמסרה כבר לפני שנים: צה"ל לא עושה שום מאמץ להפוך את כל יחידותיו לידידותיות לשני המינים. למשל – בעוד שברוב הציודים המשמשים לכל תחומי החיים, חלה התפתחות טכנולוגית מרשימה בהורדת המשקל הסגולי של החומרים המשמשים לייצורם (אפילו בצבא – נעלי הצנחנים) – הרי שעד כה לא נעשה שום מאמץ בצה"ל, לפעול להתאמת משקל האפוד וציודיו למסת השרירים של נשים. הצבא, שתקציבו עלה בעשור האחרון ב- 15%, העדיף להקצות את הסכומים האדירים הללו לאבטחת עתידם הכלכלי של פורשיו – גברים ברובם – ולא הקצה דבר למחקר ופיתוח שיהפוך אותו לנגיש יותר לכל האוכלוסיות שאינן גבריות, מצ`ואיסטיות ובעלות קב"א גבוה – נשים בכללן. אני יכולה רק להניח, שעם קולות כמו של אביטל ואלעזר שטרן מבית, ובימה מזמינה להסתה אנטי נשית בעיתונות היומית – המגמה הזו תימשך.

אני קוראת לכן מכאן למעריב לבחון, על פי עיקרון מבחן בוזגלו, האם היו מאשרים מאמר הסתה רווי שנאה שכזה לו במקום נשים היה כתוב בו "פשע שילוב דתיים/עולים/דרוזים/אתיופים/רוסים" וכיו"ב. ולצה"ל אני קוראת להרחיק את ד"ר אביטל מכל מגע עם חיילים – ויפה שעה אחת קודם.

הכותבת היא יועצת שיווק ואסטרטגיה, מאמנת, מנחה, פובליציסטית ופעילה בפרלמנט נשים. מנהלת האתר www.hbh.co.il  ועורכת משנה של www.haderech.co.il

כנראה שיעניין אותך גם: