הארץ מתפתחת בצעדי ענק

אביעד צוק

אתמול גיליתי לשמחתי כי הכלכלה הישראלית מצויה במצב טוב מאין כמותו. מי אם לא נחמיה שטרסלר הזכיר לנו זאת שוב במאמרו ב"הארץ" . האינפלציה נעלמה, מאזן התשלומים בעודף מפתיע, ההשקעות מחו"ל מעולם לא היו גדולות יותר, הריבית ירדה ובכלל הארץ מתפתחת בצעדי ענק, בקצב צמיחה "מהיר יותר מכל מדינות המערב". מאד רציתי להתבשם בניחוחות ההצלחה המשכרים. אבל אז לצערי נזכרתי במציאות.

רק לפני כמה ימים הביא בבלוג זה איציק ספורטא קישור למחקר של מחלקת המחקר בכנסת המפרט הטבה מופרכת ומפלצתית בסך 19 מיליארד ש"ח לה זכו המעסיקים מהמדינה על ידי הפחתת מס מעסיקים על חשבון העלאת מס הקנייה ומיסים נוספים.

אחת המסקנות הנוספות במאמר הייתה כי שיעור הצמיחה בתוצר בשנים 1996-2005 היה נמוך במידה ניכרת משיעורה במדינות המפותחות החברות ב-OECD. אך כאמור אין עובדה זו מפריעה לשטרסלר בניתוחו המבריק.

אפילו לא צריך להרחיק  עד לאינטרנט, ולנבור במחקרים כדי להתפכח. עיון קצר באותה מהדורת עיתון ממש בה כתב נחמיה שטרסלר את מאמרו מפגיש את הקורא עם המציאות הכלכלית הישראלית כהווייתה. 

ידיעה אחת מגלה לנו כי לא רק שהקיצוץ בדמי הביטוח הלאומי למעסיקים יגדל ב3.5 מיליארד בשלוש השנים הקרובות, אלא גם שבשבע השנים האחרונות חל קיצוץ ריאלי של כ-16.7% בגמלאות הביטוח הלאומי. אולי כדאי לחלק למקבלי הגימלאות ידיעות על מאזן התשלומים העולה ופורח כפיצוי.

ידיעה נוספת חושפת עוד טפח מאחת ההפרטות ה"מוצלחות" של מדינת ישראל. בישראל פועלות אשפוזיות ציבוריות, מכוני גמילה לטיפול ראשוני בנרקומנים. האשפוזיות נחשבו לסיפור הצלחה, וזאת אף לעומת מכונים פרטיים שהתיימרו לספק את אותו שירות אך כשלו בכך עקב העלויות הכרוכות. כל זאת לא עמד בדרכו של משרד האוצר לפעול להפרטת האשפוזית הפועלת בדרום הארץ, כחלק ממהלך ארוך טווח להפרטה של כלל האשפוזיות.

התוצאה הייתה קריסת הזכיין שהפעיל את האשפוזית שבדרום, מהלך אשר הותיר את הנרקומנים באיזור ללא כל מענה והוביל לגל התאבדויות ומיתות. כמובן שזה הוביל לחשבון נפש מעמיק במשרד האוצר שהמסקנה ההגיונית היחידה ממנו הייתה שיש להפריט גם את האשפוזית בצפון. מחאות המכורים ומשפחותיהם, ותוצאות ההפרטה הכושלת בדרום לא הועילו, והמכרז למציאת זכיין יצא לדרך.

כעת מתברר שישנו סיכוי טוב שאפילו מכרז זה כנראה נתפר למידותיו של אחד המשתתפים. אך אל דאגה, דבר לא יעמוד בדרכו של האוצר לעוד הפרטה מוצלחת.

יתכן שמדובר אבל פשוט בחלק ממדיניות כוללת לפיה תושבי איזור הצפון אינם זקוקים לשירותי המדינה. גמלאות כבר אין, המכורים לסמים צפויים להסתובב ברחובות ללא מענה ראוי, ובמצב כזה ברור שעל השכלה גבוהה אין מה לדבר. באחד העמודים האחוריים נתקלתי בידיעה נוספת – נשיא הטכניון מתריע כי המוסד עומד בפני סכנת קריסה עקב אי העברת תמיכה ע"י המדינה. פעם ידיעה שכזאת הייתה מופיעה בעמוד הראשון. אך בימי הכלכלה הפורחת היא אינה זוכה ליותר מ-100 מילים בשולי העיתון.

אבל אולי בכל זאת יש תקווה לשינוי אמיתי בכלכלה הישראלית. לפחות זאת המחשבה שעלתה בדעתי כאשר קראתי היום כי בית הדין הארצי לעבודה בהחלטה תקדימית קבע כי קיבוצים אינם רשאים להפעיל חנויות בשבת. בהחלטתו קבע כי פתיחת העסקים בשבת מהווה הפרה של חוק שעות עבודה ומנוחה. נושא זה כזכור מאחד קואליציה לא שכיחה של חברי כנסת מהמשאל וכן חברי כנסת דתיים הפועלים כאחד להגנת יום החופש של העובדים בישראל. יש לקוות שפסיקה זו מהווה אחת מהסנוניות הראשונות לחקיקה הפועלת לטובת העובדים בישראל. חקיקה אשר מכריזה בריש גלי כי לא ניתן לתת פתח למעסיקים להעסיק עובדים שבעה ימים בשבוע, גם אם העובד, בלית ברירה או מרצונו החופשי, מסכים לכך. חקיקה אשר תפעל להכחדת רעיון העיוועים של מעמד העובדים-עבדים הישראלי החדש, אלו שאינם יודעים את זכויותיהם ומפחדים לתבוע אותם מפחד המעסיק ובהשפעת החברה בה הם חיים, אשר תובעת מהם עוד ועוד מזמנם הפרטי לטובת מקום העבודה. כל זאת בנימוקים כוזבים של קידמה מזויפת, שוק חופשי וזכות למימוש האינדיבידואל, אשר כולם מסתירים מאחוריהם את אותה תאוות בצע ישנה של המעסיקים בישראל ובעולם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.