עובדים בישראל, החיים בזבל

איציק ספורטא

מצבם של עובדים בישראל רע עד רע מאוד, דו"ח חדש של האגודה לזכויות האזרח (בתחתית הקישור יש הפניה לדו"ח המלא) מרכז מידע בנושא ומבליט את הטריקים המלוכלכים של מעסיקים, שחלקם מבלה כעת בועידת ישראל לעסקים. כל אדם בר דעת שנחשף לחומרים הללו צריך לצעוק חמס, אבל לא מעסיקנו הנאורים שעסוקים במילוי כיסם וכיסי מנהליהם הבכירים בעוד ועוד כי אף פעם מה שיש לא מספיק.

מלבד דו"חות שמגלים את התמונה הכללית לא חסרים דיווחים על מקרים מצמררים בזכות עצמם. דיווח אחד שכזה מספר על מהגרי עבודה שעסקו בפיטום אווזים (אסור) כאילו היו עבדים, עבודה של 20 שעות ביממה ותנאי מגורים משפילים. נניח שמפטמי אווזים הם לא בדיוק מודל להתנהגות נאותה, אבל מה על בתי המשפט? גם הם כנראה הפנימו את התפיסה שעובדים ועובדות שעוסקים בניקיון הם אזרחים מדרגה שנייה עד שלישית, "הנהלת בתי המשפט החליטה להעסיק עובדי ניקיון בבתי המשפט בחיפה למרות שהקבלן שזכה במכרז הציע מחיר במחיר שלא יאפשר לו לשלם לעובדיו כדין". אם חשבתם שבתי המשפט הם יוצאי דופן חישבו שנית, פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה מצא ש"אוניברסיטת בר-אילן פיטרה שני מרצים ממניעים פסולים של אפליה מחמת גיל".

אבל אלה דברים בטלים הרי מה שחשוב זה חוזקה של הכלכלה, השקל חזק, הבורסה עולה, המשקיעים הזרים באים בהמוניהם, האינפלציה נמוכה, והגירעון קטן ועוד כהנה וכהנה. מה על העובדים? שיעבדו ישתקו ויודו למעסיקים רבי ההוד והכישרון, כי אם לא בעתיד יאלצו לשלם כדי שאלה ייאותו להעסיק אותם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.