מוחמד יונוס, פרס נובל לשלום-הנאום

איציק ספורטא

השנה זכה בפרס נובל לשלום (לא לכלכלה) הבנקאי מוחמד יונוס, בהרצאתו עם קבלת הפרס אמר כמה דברים שכדאי להתעמק בהם. העוני לדידו אינו נגרם על ידי עניים אלא על ידי המערכת על מוסדותיה, מושגיה ודרך החיים שהיא מקדמת. העוני אינו מכת גורל אלא משהו שהחברה במעשיה יוצרת ובמעשיה יכולה להעביר מן העולם. עוני לכשעצמו הוא גם אחד האיומים המרכזיים לשלום בעולם.

לדעתו התפישה הכלכלית מעמידה את האדם באופן פשטני וחד ממדי (ממקסם רווחים) ומתעלמת ממאפיינים אשר עושים אותו ואותה לבני אדם. התפיסה הזו מנתקת את האדם מפוליטיקה, רגשות, חברה ובכלל ממדים  החשובים לאדם. תיאוריה שהופכת את האדם ליצור ממקסם הופכת לנבואה שמגשימה את עצמה.

לדעתו, מלבד עסקים שמטרתם למקסם רווחים יש ליצור עסקים חברתיים שמטרתם לעשות טוב בעולם, אלו עסקים שלא נועדו כדי להרוויח אלא כדי לייצור מצב שבו לעניים תהיה דרך להשתתף בכלכלה. דרך אחת לעשות זאת היא לתת לעניים מניות בעסקים החברתיים הללו. עסקים כאלה נחוצים כיון שבלעדיהם העניים נדחקים על ידי החזקים השולטים בשוק לשוליים הכלכליים והחברתיים מה שגורם לעוני להתמיד ולהעמיק. יש גם לייצור בורסה שתעסוק אך ורק בעסקים חברתיים כמו הבורסה המקבילה של עסקים למקסום רווחים. גם בתי ספר לניהול הצטרכו ללמד סטודנטים כיצד להקים ולנהל עסקים שכאלה.  

תפיסתו של יונוס מקבלת ומאתגרת את השוק החופשי כפי שקיים היום, הוא אינו מדבר כלל על תפקידה של המדינה והחברה במערכת הזאת, לפחות לא כפי שרואים זאת הדוגלים במדינת הרווחה. בכל זאת איני יכול שלא להתרשם מעומק המחשבה, ויותר מכך במעשים שאדם זה היה שותף להם. הדרך אותה הוא מציע צריכה להיות חלק ממערכת כללית שתראה בעוני מצב שפוגע בזכויות האדם הבסיסיות ביותר ועל כן אין לו מקום בעולם שלנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.