מי מחליט? ארה"ב כמובן

איציק ספורטא

אם חשבתם שרק בנושא המדיני מדינת ישראל הפכה לשלוחה של ארה"ב טעיתם, גם בנושא הכלכלי מי שמחליט מה ייעשה כאן הוא הממשל בארה"ב. ראש הממשלה מצדיק את חוסר העניין שלו בשיחות עם הסורים בהתנגדותו של בוש, אפילו לא ארה"ב, אלא הנשיא שרוב הציבור שלו אינו חושב שהוא פועל כהלכה: "אבל ההסבר האמיתי לחוסר ההיענות מצד אולמרט הוא כנראה הלחץ האמריקני. בישיבת הממשלה הוא שאל שאלה רטורית: "האם כאשר נשיא ארצות-הברית – בעל הברית החשוב ביותר לישראל, שיש לנו איתו מערכת יחסים אסטרטגית – כאשר הוא נאבק בכל זירה, גם פנים-אמריקנית וגם בעיראק ובמקומות נוספים בעולם, נגד כל הגורמים שרוצים להכשילו – האם זה הזמן שנאמר ההיפך?"

בנושא הכלכלי נראית ההשפעה של ארה"ב חמורה יותר, בראיון עם מנכ"ל משרד האוצר הוא אומר: "בנוגע למצב המשברי ציין בכר במיוחד את הדרישה האמריקאית, שממשלת ישראל תחתום על התחייבות למדיניות ויעדים. הנייר הזה מפורט עד לרמה של מכירת בנק לאומי, פיצול בתי הזיקוק ויעדים תקציביים מספריים. עבדכם הנאמן בא מידי שנה לחברים מהמשל ובדקנו סעיף סעיף במה שעמדנו. גם זה היה לטובתנו" (בציטוט הזה מופיע בגיליון המודפס של העיתון 13-14 בדצמבר גלובס הערב עמוד 4). העיקר שזה לטובתנו, לטובת הילדים העניים, לטובת האזרחים המבוגרים, לטובת עובדי הקבלן, לטובת משתתפי תוכנית וויסקונסין, ממש לכולם.

אם המדיניות הישראלית, מדינית וכלכלית נקבעת על ידי בוש או הממשל האמריקאי חבל על המשאבים המבוזבזים על כל אותם משרתים של המעצמה היחידה בעולם, אותם הקרויים שרים, או פקידים בכירים או בכלל. אלא אם תאמרו שכאשר נגמרים התירוצים של קובעי המדיניות בישראל הם מטילים את האשמה על הממשל בארה"ב.

נשאלת השאלה אם גם הגדלת תקציב הביטחון היא משאלה של אותו ממשל, או שמא החלטה ריבונית של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. נכתב שתקציב הביטחון יעלה ב-1.9 מיליארד שקל, כמובן ששר האוצר נזעק שמסגרת התקציב לא תיפרץ והמיליארדים הללו יקוצצו ממקום אחר, למשל, התקציבים החברתיים. רק לזכור, מפלגת העבודה דורשת כעת שני מיליארד שקל לתקציבים חברתיים, מזל שהמפלגה החברתית ביותר במזרח התיכון נזכרה שהיא מפלגה חברתית. במקום לדרוש לפני קבלת התקציב על ידי הממשלה היא עושה זאת בשלב המאוחר הזה וכנראה שתקבל איזה עצם שלא תשפר את המצב. ואולי אותם שני מיליארד הם הם התוספת לתקציב החברתי.

מהיום כאשר ארצה לבחון את המדיניות הכלכלית של ישראל אבדוק מה אומרים בארה"ב כי כל מה שקורה פה נקבע שם, והדמוקרטיה הישראלית היא סתם מראית עין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.