הבטחות בחירות ותקציב הביטחון

איציק ספורטא

עברו כמעט תשעה חודשים מאז הבחירות, זה נראה הרבה יותר, אבל בכל זאת רק תשעה חודשים. בימים אלה בהם תקציב הביטחון עולה כפורח, והביטחון לא משהו, כדאי להיזכר בעמדות המפלגות* השונות בנושא כמה שבועות לפני הבחירות.

כמה מפלגות היו לדעתכן/ם בעד הגדלת התקציב וכמה בעד קיצוצו? לא תתפלאו לדעת שהמפלגות רובן ככולן היו בעד קיצוצים בתקציב הזה. קדימה הציע קיצוץ גמיש, אני לא יודע מה זה, מפלגת העבודה הציגה תוכנית כלכלית שאמורה להוסיף 68 מיליארד שקל לתקציב בארבע השנים הקרובות, חלק מהתוספת אמור היה לבוא מקיצוץ בתקציב הביטחון: "התייעלות מתואמת במשרד הביטחון במסגרת התוכנית עליה שוקד הרמטכ"ל: 2 מיליארד בשנה – סה"כ 8 מיליארד על פני 4 שנים".  משום מה, אני יודע המלחמה שפרצה בלי קשר אלינו בכלל, נוספו לתקציב הביטחון 12 מיליארד שקלים. לא קיצוץ ולא נעליים.

גם הליכוד לא טמן את ידו המקצצת בצלחת והציע שני מיליארד שקלים, שינוי שאינה קיימת לא קבעה סכומים, כמו מר"ץ והמפד"ל, אבל כולם היו בעד קיצוץ. איך יתכן שכל האיומים האפשריים שכמעט לא היו קיימים לפני תשעה חודשים הפכו לאיומים קיומיים? שטרסלר מתאר את התהליך: "לפני שנים סיפר לי פוליטיקאי בכיר על השיטה של צה"ל להשיג תוספות תקציב. לישיבת הממשלה נכנסת משלחת של 20 קצינים בכירים, מצוידים בלפ-טופים משוכללים. הם מציגים לממשלה הערכות מודיעין מפחידות ומצגת שבה חצים אדומים, המכוונים היישר אל לב המדינה: מעיראק, מאיראן, מסוריה, מלבנון – וגם מהרשות הפלשתינית. חיל ורעדה אוחזים בשרים, ראש הממשלה נאנח – ונכנע. הרי החיים חשובים מאיכות החיים". עכשיו אני מבין, הפוליטיקאים מתרשמים ממצגות, הצבא מתאמן בייצור מצגות, וקצת פחות בדברים אחרים, ומכאן פתוחה הדרך לקיצוצי תקציב בנושאים החשובים כדי לספק את הצורך הבלתי נדלה של תקציב הביטחון.

מה על ההבטחות שלפני הבחירות? את אלה יאפסנו עד לבחירות הבאות.  

* תודה לרן הכהן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.