מולד הלבנה? זמן טוב להשקיע

שלומית ליר

שני מחקרים שנערכו לאחרונה חשפו עובדה מפתיעה שגם מקום כמו שוק המניות, הנחשב למעוז של חשיבה כלכלית רציונלית, נתון לא פחות מתופעות אחרות להשפעת השפל והגאות של הירח.

המשותף למאמר של פרופ` איליה דיצ`ב מאוניברסיטת מישיגן ופרופ` טרוי ג`יינס מאוניברסיטת ניו יורק, "השפעת מחזור הירח על התשואות בשוק המניות",  ב"הארווארד ביזנס ריוויו",  ומאמרם של פרופ` לו זהנג מאוניברסיטת קליפורניה ופרופ` קטי יואן מאוניברסיטת מישיגן, "האם המשקיעים מוכי ירח? מחזור הירח והתשואות ממניות",  הן המסקנות המפתיעות בדבר השפעתו של מחזור הירח על המסחר במניות. שני המחקרים, שגילו קשר בין מחזור הירח והתשואות בבורסה בשווקים שונים במהלך מאה השנים האחרונות, מצאו ששבוע לפני הופעתו של ירח חדש ושבוע ימים לאחריו התשואות בשוק המניות (בעיקר של מניות קטנות) גבוהות בשיעור של כ-10% לשנה ביחס לתשואות במשך המחצית השנייה של החודש שבה הירח מתמלא ומתחסר.

למרות שבינתיים החוקרים לא מצאו הסבר לסוגיה, יש משהו מלבב בכך שמחזור הירח משפיע על דייריו המעונבים של עולם מנורות הפלורוסנטים בלא שיהיו מודעים לכך. הנה, עוד תזכורת לכך שהדיאלוג המתקיים בין היחיד לסביבה מתרחש גם במקומות האטומים ביותר.

קישורים נוספים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.