תמיכת המפלגות החברתיות בתקציב

איציק ספורטא

ביומיים האחרונים נתגלו בקלונם חברי הכנסת מהקואליציה המצביעים כרובוטים בעד התקציב שחלקם לפחות טענו שאינו התקציב הנחוץ כעת לחברה הישראלית, רק חברת כנסת אחת ממפלגת העבודה אומרת את הדברים כהווייתם: "ח"כ שלי יחימוביץ` אמרה כי שותפות העבודה בקואליציה אינה משתקפת בהצעת התקציב. "למעשה, אפשר לכתוב בדף הראשון של התקציב את הכותרת `תקציב נתניהו`", אמרה. לדבריה, "זהו תקציב שיש בו הפרטות אובססיוויות של מוסדות לחוסים ושל שירותים חברתיים".

עיקר הטענה מופנית למפלגות שהציגו עצמן כחברתיות, עבודה, ש"ס וגמלאים. מחישוב פשוט שנים עשר שרים בממשלה המנופחת הזו (24 שרים) חברים במפלגות אלו, הם חצי ממספר השרים, לקדימה 11 שרים ולישראל ביתנו שר אחד. במקום להצדיק כל מעשה של הממשלה הם היו צריכים לפעול בשלב של קבלת מסגרת התקציב המקודשת כך שהתקציב ייצג את עמדותיהם ואת בוחריהם, אבל זוהי דרישה מוגזמת מאנשים שעצם הישיבה בממשלה מספקת היא פסגת שאיפותיהם. ברגע הצניחה לתפקיד השר משהו בהם משתנה, גם בהן, ומכשיר פלאי מוחק חלק גדול מכושר החשיבה העצמאי שלהם.

בנוסף אף שהמשטר הישראלי הוא פרלמנטארי וראש הממשלה אינו אלא ראשון בין שווים, מצוירת הממשלה כחלק ממשטר נשיאותי, ראש הממשלה הוא הקובע, גם אם חלק גדול מן הממשלה חושב אחרת. גם לתקשורת חלק ביצירה של המעמד המיוחד מידי של ראש הממשלה. שרי הממשלה הפנימו את המעמד הזה ואינם מאתגרים את ראש הממשלה, שיכול לשנות את דעתו ומדיניותו כל יום שני וחמישי, וגם לפעמים ביום ראשון ורביעי.

במפלגת העבודה יש חברים היום שהיו צריכים להיות בקדימה , הם לא שם כיון שחששו שאין להם סיכוי להיות שרים. העבודה שלהם היא לתמוך בראש הממשלה תמיד ובכל מקרה, בלי קשר לכלום. ראש הממשלה אינו צריך דוברים כיון ששרי העבודה, הרצוג, שמחון ובן אליעזר עושים זאת טוב מכולם.  ש"ס אינה ממש מפלגה חברתית אלא מפלגה שעיקר עניינה בנושאיי דת, מפעם לפעם היא משמיעה קולות חברתיים, אבל זה רק כדי לצאת ידי חובה. הגמלאים עוד לא החליטו מה הם, מה שבטוח שאינם מפלגה שעיקר דאגתה לגמלאים שמהווים כ-25% מהאוכלוסיה הענייה בישראל, אילו היו מציגים הגמלאים תוכנית שמטרתה איפוס מספר הגמלאים העניים, אפשר היה לטעון שמפלגה זו עושה את מלאכתה.

אז לפני יומיים כל המפלגות האלו איימו שלא יצביעו בעד התקציב, פתאום הציע מרציאנו, שהיה אחד החברתיים במפלגת העבודה, שכל המפלגות תוותרנה על דרישותיהן, זאת אומרת מה שחשוב זה לא לקדם נושאים חשובים לחברה הישראלית, אלא לדאוג לכך שאף מפלגה לא תקבל משאבים החשובים למימוש מטרותיה. מן משחק ילדים כזה שבו עדיף מצב שאף אחד לא מקבל סוכריה מאשר מצב שחלק מקבלים וחלק לא, או שכולם מקבלים חצי סוכריה. זה אפילו לא מצחיק, זה פשוט מגוחך, זו בדיחה שהחמיצה, אבל האזרחים כאן כבר רגילים לכך, העיקר שנוכל להתמודד עם האיום האיראני, סורי (כי הם פתאום רוצים שיחות שלום), הלבנוני שלא לדבר על הפלסטינאים ובכלל כל מה שזז בסביבה. העיקר שלא נצטרך להתמודד עם הנושאים החברתיים המשעממים הללו, העיקר שהם חברים בממשלה בכנסת ובקואליציה.       

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.