השותפים לפשעיו השתיקו אותו

יוסף אלגזי

          "הוא נטל עימו לקבר את כל סודותיו. התרומה שלנו בביצוע פשעיו – מתה יחד עימו. המערב חימש את סדאם, הוא סיפק לו מידע על `אויביו`, הוא צייד אותו בכלים בהם ביצע מעשי זוועה –  ועתה הוא בטוח שהוא לא יפצה את פיו".

        זו כותרת המאמר שפירסם העתונאי רוברט פיסק בעתון הבריטי "אינדיפנדנט" ((The Independent (31.12.2006) למחרת הוצאתו להורג של סדאם חוסיין. במאמרו, מזכיר המחבר למי שמבקשים לשכוח ולהשכיח את התמיכה והסיוע הנרחב שהעניקו ממשלות ארצות-הברית ובריטניה למשטרו של הרודן מבגדאד בניהול מלחמותיו, בחיסול מתנגדיו, בביצוע פשעיו.

        ברגע שהתליין כרך את החבל סביב צווארו של סדאם חוסיין – כתב פיסק – סודותיה של ואשינגטון בטוחים. נשיאי ארה"ב וראשי ממשלות בריטניה אינם מעוניינים שהעולם יזכור את תמיכתם בסדאם. סדאם – שידע על התמיכה שהעניק לו המערב כשמשטרו ביצע כמה ממעשי הזוועה המחרידים ביותר שבוצעו מתום מלחמת העולם השנייה – מת.

        כך הלך לעולמו השליט שקיבל מידי סוכנות הביון האמריקנית המרכזית הסי.אי.אי. את כל הסיוע הדרוש לו כדי לחסל את המפלגה הקומוניסטית העיראקית. לאחר שתפס את השלטון, סוכני ביון אמריקאים סיפקו לאנשיו של סדאם את שמותיהם ואת כתובתיהם של הקומוניסטים בבגדאד ובערים נוספות בעיראק במאמץ להרוס את השפעתה של ברית-המועצות בעיראק. המחאבראת של סדאם ביקרו בכל בית, עצרו את יושביו וטבחו בהם. רבים מאלה שהואשמו בקשירת קשר נגד השלטון הוצאו להורג בעמודי תלייה בככרות הערים. לקומוניסטים, לנשותיהם ולילדיהם הוענק טיפול מיוחד – עינויים קשים לפני הוצאתם להורג בכלא אבו ע`רייב.      

        ערב פלישת צבאותיו לאיראן בשנת 1980, קיים סדאם חוסיין שורה של פגישות עם בכירים אמריקאים. סדאם והממשל האמריקאי היו בטוחים שהרפובליקה האסלאמית תתמוטט כאשר גייסותיו יחצו את גבולה. הפנטגון סיפק למכונת המלחמה העיראקית מודיעין רב על איראן.

פיסק מגלה במאמרו, שבשנת 1987 הוא פגש ליד העיר קלן בגרמניה סוחר נשק גרמני שלבקשתם של האמריקאים תיווך במגעים הראשונים בין ואשינגטון ובגדאד. אותו סוחר נשק סיפר לו, כי ממש בתחילת המלחמה, בספטמבר 1980, הוא הוזמן לפנטגון ושם סופקו לו צילומי לוויין על קווי החזית האיראנים. הצילומים הצביעו על מיקומם של תותחי ההגנה האיראניים בעבדאן וחורמשאר, את קווי הביצורים בצד המזרחי של נהר קרון, את עמידות השריון של הטנקים האיאניים. שום צבא בעולם אינו נזקק ליותר מזה. סוחר הנשק הגרמני טס עם צילומי האוויר מוואשינגטון לפרנקפורט ומשם בטיסה ישירה הביאם לבגדאד. העיראקים היו אסירי תודה.

פיסק מגלה עוד, כי בסוקרו את הקרבות במלחמה בין עיראק ואיראן הוא היה עד לכך עד כמה המפות המפורטות שקיבלו מהאמריקאים סייעו לכוחות העיראקיים לפרוץ את קווי החזית האיראניים. לטענת ההיסטוריה האיראנית הרישמית של מלחמת שמונה השנים עם עיראק, כבר ב-13 בינואר 1981 השתמש הצבא העיראקי בנשק כימי.

כתב סוכנות הידיעות AP בבגדאד, מחמד סלאם, נלקח לחזות בתוצאות השימוש שעשה הצבא העיראקי בקוקטייל קטלני של גז עצבים וגז חרדל בקרבות מזרחית לבצרה. לטענתם של האיראנים, את קוקטייל הגז הקטלני סיפקה ארה"ב, אך ואשינגטון הכחישה את הידיעה. דונלד רמספלד, שר ההגנה האמריקאי שהתפטר לאחרונה מתפקידו, שמילא תפקידים בכירים במימשל של נשיא ארה"ב דאז, רונלד ריגן, היה מעורב במגעים עם אנשיו של סדאם.

דו"ח שלא דווח עליו מטעם הסנאט האמריקאי ונשא את הכותרת, United States Chemical and Biological Warfare-related Dual-use exports to Iraq and their possible impact on the Health Consequences of the Persian Gulf War  חשף, כי כבר לפני שנת 1985 וגם לאחר מכן, חברות אמריקאיות סיפקו לעיראק, באישור ממשלת ארה"ב, מישלוחים של פריטים ביולוגיים. בין השאר סופק לה חומר הגלם המשמש לייצור אנטרקס. שאר החומרים סייעו למימוש התוכניות העיראקיות לייצור נשק כימי וביולוגי ולייצור מערכות טילים.

קבוצה גדולה של קציני מודיעין אמריקאים פעלה בשיתוף פעולה הדוק עם המטכ"ל העיראקי. בשנת 1988, שלטונות עיראק איפשרו לקציני מודיעין אמריקאים בכירים לסייר בחצי האי פאו (Fao) לאחר שהוא נכבש מחדש מידי הכוחות האיראניים. אחד מקציני המודיעין האמריקאים דיווח לוואשינגטון, שהשימוש שעשה הצבא העיראקי בנשק כימי הוא שהבטיח לו את הנצחון. קצין מודיעין אמריקאי אחר תיאר את תוצאות המיתקפה הכימית-ביולוגית על גופם ועל פניהם של מאות חיילים איראניים שעה שהובלו בקרונות של רכבת בית חולים מהחזית לטהראן. חלקם היו שרופים לחלוטין. באותם גזים השתמשו צבאותיו של סדאם חוסיין נגד הכרורדים בחלבג`ה ובמלחמתם במורדים השיעים.

עד היום איננו יודעים, מציין העתונאי פיסק, ועתה עם הוצאתו להורג של סדאם חוסיין, מעולם לא נדע מה היו מימדי המלווים האמריקאים שהועמדו לרשות משטרו של סדאם חוסיין. פיסק מתאר גם מקצת הסיוע הצבאי שהעניקה בריטניה לצבאו של סדאם חוסיין.

בסכמו את מאמרו, פיסק כתב, "כל האמת מתה עם סדאם חוסיין בתא הגרדום בבגדאד. רבים בוואשינגטון ובלונדון נשמו לרווחה כאשר האיש הזקן הושתק לנצח".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.