על מס ומשא ומתן

איציק ספורטא

אתמול קיבלתי את תלוש המשכורת שלי, כתוב שם שהמס השולי שלי הוא 36%, זהו שיעור נמוך ממה שהיה לפני שנתיים, בדצמבר 2004 שיעור המס היה 43%, כך שבשנתיים הללו ירד שיעור המס השולי שלי בשבעה אחוז.  בשני המקרים אף אחד לא שאל אותי כמה עליו לקזז משכר הברוטו הרשום בתלוש השכר. ברור לכולם שזה שיעור המס אותו אני צריך לשלם, דרך אגב, אני לא ממש מבין למה שיעור המס השולי שלי פחת בעוד שהמדיניות הכלכלית בחרה להתעמר באלו הזקוקים למשאבים כדי לחיות במינימום.

אתמול נעצר העומד בראש רשות המיסים בחשד של מתן וקבלת שוחד, כמו כן נעצר קודמו בתפקיד ועוד כמה בכירים באותה רשות. מקריאת החומרים מתברר, לא שזה לא היה ידוע קודם, שמערכת המס מחולקת לשניים, השכירים שבינינו משלמים את מה שנדרש מהם עוד לפני קבלת השכר, כמו שצריך להיות. אבל ישנם מיוחסים שמתדיינים עם הרשויות בנושא חבות המס שלהם. עורכי דין ורואה חשבון מייצגים אותם בפני הרשויות ושם בתהליך של משא ומתן נקבע כמה ישלמו, לא על הכנסות משכר אלא מעסקיהם העולים כפורחים.

תמיד מדברים על שוק כמקום בו נקבע המחיר על ידי כח המיקוח של הצדדים, בפעם האחרונה שניסיתי להתמקח על המחיר של גביע גבינה בחנות המכולת ברחוב בו אני גר לא כל כך הצלחתי, שמעתי שגם בשווקים הפתוחים זה לא כל כך עובד. אבל במס הכנסה זה עובד, אבל לא לכל אחד אלא למיוחסים, מיהו מיוחס? מי שיש לו קשרים, ו/או מי שיש לו הרבה כסף לשכור את אלו שפרשנותם את חוקי המס מתקבלת במידה כזאת או אחרת על ידי פקידי המס. אם מדברים על שוק שבו נערך מו"מ מתמיד על המחיר קיים דווקא במקומות שיש להם הילה של מקומות מסודרים הפועלים על פי חוק.  

מעניין שבין הנחקרים נמצאים מעט מאוד מהנהנים ממתן השוחד (על פי מה שפורסם), כנראה שפקידי המס שלמו שוחד לעצמם כדי לתגמל כל מיני אנשי עסקים עלומים, או פוליטיקאים מקושרי שלטון. עכשיו מתחילים לצוץ משרתי האדונים, מתכנני המס, וטוענים שכל הסיפור אין בו כנראה ממש.  "עו"ד פיני רובין  מתייחס יותר בספקנות להאשמות. "להערכתי, מדובר בבועה שתתפוצץ כמו שכבר ראינו במקרים אחרים. "תופעת המאכערים אפיינה את רשויות המס לפני 20-30 שנה, אבל כיום עו"ד ורו"ח הם שעובדים מול פקידי השומה וקשה לקרוא להם מאכערים. זה לא מאכעריות כל עוד לא לוקחים שוחד ואני מניח שלא לקחו שוחד". אחר טוען: "כרגע לא ברור במה בדיוק מאשימים כי במו"מ בין מפקח לנישום או לי שמייצג אותו תמיד אפשר להגיע לתוצאה של הפחתת נטל המס בצורה חוקית, עם קבלת הפרשנות המקילה. לכן יש להמתין ולבדוק דברים לגופם." לגופם או לא לגופם למדנו שיש אנשים שתשלום המס שלהם נקבע במו"מ, ומשום מה במקרים רבים התשלום מופחת, הפחתה שפוגעת כמובן במשאבים ציבוריים אשר מטרתם, בין היתר, לאפשר קיום מדיניות שתאפשר לאזרחים כולם ליהנות מפירות הכלכלה הפורחת. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.